Der Abbau des Menschlichen
Radek

Jednakże niewielu traktuje regresję tego, co ludzkie jako chorobę, niewielu poszukuje jak Aldous Huxley, przyczyn choroby i ewentualnych środków zaradczych. Książka ta ma służyć takim poszukiwaniom.

źródło opisu: PIW, 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

żabot | 2017-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2017

Powrót do Lorenza po blisko trzydziestu latach. Postanowiłem sobie przypomnieć bezpośrednio po wcześniejszej lekturze „Tak zwanego zła”. „Regres człowieczeństwa” nie jest książką lekką. Nie wciąga. Sprawia wrażenie obszernego konspektu, który miałby później rozszerzyć się w grubsze dzieło. Krótkie rozdzialiki w znacznym stopniu sygnalizuję różne problemy związane z etologią człowieka i podsumowują poglądy autora. W wielu momentach żałowałem, że temat nie był potraktowany szerzej, jak w tym drugim przeczytanym ciut wcześniej tytule.
Czy książka się zestarzała? Na pewno trochę tak. Lorenza nie wolno jednak czytać, jak nowej książki, bez rozumienia kontekstu czasów, w których powstała. Twierdzenie, że przemyślenia Lorenza są nieaktualne to trochę tak, jakby twierdzić, że prace Pascala, Kartezjusza czy Spinozy to już nieaktualna przeszłość. Pewne rzeczy starzeją się bardzo łagodnie i nigdy do końca. To nie jest typowa książka popularnonaukowa a bardziej rodzaj eseju z domieszką...

Piotr Bies | 2016-04-30

Bardzo ciekawa książka. Bardzo przemyślana. Autor zaprzęga w niej swoją ogromną wiedzę na temat świata przyrody, aby wytłumaczyć, jakie są według niego zagrożenia dla ludzkości i ich przyczyny. Z tego powodu nie jest to jakiś dyletancko-moralizotorski esej, tylko ścisła, logiczna praca. Jest tutaj jednak jedno 'ale'. Autor moim zdaniem nie do końca wyjaśnia jak z pierwszych części książki, wynikają ostatnie... poza tym niektóre tezy w końcowej części książki nie są poparte jakimiś rzeczowymi argumentami. Szkoda, bo czytając książkę i zwracając uwagę na ogromną wiedzę autora, mógł on wyjaśnić te sprawy bez większych problemów. Może celowo zostawił je do przemyślenia czytelnikowi.

WetMonday | 2018-03-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook