Krwawe igrzyska

Okładka książki Krwawe igrzyska Chelsea Quinn Yarbro
Okładka książki Krwawe igrzyska
Chelsea Quinn Yarbro Wydawnictwo: Rebis Cykl: Hrabia Saint-Germain (tom 3) Seria: Horror horror
horror
Hrabia Saint-Germain (tom 3)
Horror
Blood Game
Rebis
2010-06-07
2010-06-07
Radosław Kot
Rzym

Uwielbiam ten cykl, ale każda cześć na początku przyprawia mnie o stan przed apopleksją, dopiero w drugiej połowie książki odczuwam pełną satysfakcje. Właśnie za te drugie połowy książki, gdzie akcja jest wartka i człowiek smuci się, że dochodzi do ostatniej strony, uwielbiam ten cykl.

No wreszcie poznajemy Ację Oliwię Klemens :) Opowieści o hrabim Saint-Germain można czytać jako osobne powieści, nawet pomimo tego, że stanowią cykl - pomiędzy poszczególnymi tomami mija nie mniej niż 100 lat, więc każdy z nich stanowi osobną opowieść, która z racji efemeryczności wszystkich bohaterów prócz Saint-Germaina, musi zawierać się w całości w jednym tomie.
Jak już pisałam - Yarbro czytana dzisiaj przywraca wiarę w wampiry.

Jak już...

Choć modne ostatnio sagi o wampirach mnie nie pociągają, "Krwawe igrzyska" podobały mi się. W przeciwieństwie do popularnych wampirzych cyklów książka nie koncentruje się wokół wątku romansowego (choć taki się pojawia),lecz skupia się na specyfice przedstawionej epoki. Zatem wraz z bohaterami możemy odkrywać niebezpieczne czasy panowania Nerona. Książkę poprzedzają dwa inne tomy przygód Sanct' Germaina,a "Krwawe Igrzyska" zdecydowanie zachęciły mnie do zapoznania się z nimi.

Od razu uprzedzam, że mogą pojawić się drobne spoilery.

Szczerze to spodziewałem się czegoś innego. Jest to dla mnie pierwsza styczność z serią o hrabim Sanct-Germain. Chyba za dużo naoglądałem się różnych seriali i filmów o wampirach i spodziewałem się, że te wampiry również będą potężne, szybkie, bezwzględne, będzie dużo walk i będzie można odczuć, że poruszamy temat wampirów.

W tej książce bycie wampirem to bardziej problem niż przywilej. Z ogromnej siły prawie w ogóle nie korzystają, żeby się nie ujawnić. Muszą mieć przy sobie ziemię z ojczystego kraju inaczej słabną. Mają problemy ze słońcem i wodą jeżeli nie mają przy sobie w/w ziemi.

Książka skupia się wokół Oliwii. Z jednej strony mamy jej męża, który pragnie władzy, a w domu wykorzystuje oraz torturuje żonę. Z drugiej strony jest Hrabia, który w pewnym sensie zakochuje się w Oliwii.

Odradzam to ludziom, którzy będą tu szukać akcji i walk jak w Underworld czy chociażby True Blood/Vampire Diaries. Książka ta skupia się na polityce, opisuje barwnie igrzyska, mentalność ludzi z tamtych czasów.
Gdyby usunąć fakt, że Sanct-Germain jest wampirem, książka by absolutnie nic nie straciła. Wszystko by wyglądało identycznie, ponieważ sam wątek nadprzyrodzony jest prawie w ogóle nierozwinięty.

Od razu uprzedzam, że mogą pojawić się drobne spoilery.

• Wampiry
  • Horror

Dodaj cytat z książki Krwawe igrzyska