Tajemnicza historia wampirów

Okładka książki Tajemnicza historia wampirów Claude Lecouteux
Okładka książki Tajemnicza historia wampirów
Claude Lecouteux Wydawnictwo: Bellona językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Histoire des vampires: Autopsie d'un mythe
Bellona
2007-11-01
2007-11-01
978-83-11-10914-8
Beata Spieralska

Dictionary of Gypsy Mythology - Charm, Rites and Magical tradition tego autora oceniłbym na 7 ale nie jestem pewien czy źródło jest wiarygodne.

Jestem bardzo rozczarowana "Tajemniczą historią wampirów". Profesor Claude Lecouteux uchodzi za jednego z najwybitniejszych francuskich mediewistów specjalizujących się w tematyce magii, duchów, wierzeń związanych ze zjawiskami paranormalnymi. Od osoby tego kalibru oczekuje się naprawdę porządnego opracowania tematu. Ta pozycja chce uchodzić za naukową, ale chyba autor sam nie wiedział zbytnio czy chce iść w tym kierunku. Denerwowało mnie bardzo pobieżne potraktowanie tematu, do tego chaos, mnogość skrótów myślowych, momentami miałam wrażenie, że nawet błędy dotyczące treści książek o wampirach. Warto zajrzeć, ale nie radzę nastawiać się na zbyt wiele.

Kocham antykwariaty. Szczególnie kocham je za to, że mogę znaleźć zupełnie nową książkę za niecałe 5 zł. Ponownie wyłowiłem książkę, która podchodziła pod moje upodobania. Czy tym razem okaże się ona dobrym wyborem?

„Tajemnicza historia wampirów” jest książką, która stara się być naukową. Autor bada skąd wziął się pierwotny mit wampira, który dopiero Stoker przekuje na współczesny wizerunek. Książka ma 144 strony (z posłowiem 150),więc Ameryki raczej z nią nie odkryjemy. Jeśli już czytało się publikację na ten temat dostaniemy te same informacje o strzygach, upiorach, vrykołakach itp. Co jest być może bardziej interesujące to raporty na które się powołuje autor. Dość sporo raportów jest z terenów ówczesnej Polski: Wrocław, Poznań. W Aneksie znajdziemy dwa sprawozdania, jedno klasyczne o wampirach z Medvegii i drugi o wampirze z Bendschin.
Oczywiście w książce są próby racjonalizowania zjawiska wampiryzmu w klasyczny sposób: wścieklizna (najczęściej) i ludzie byli głupi. Osobiście od jakiegoś już czasu mam problem z tym tłumaczeniem ponieważ ówczesny człowiek wiedział więcej o śmierci niż człowiek współczesny, natomiast wścieklizna była już znana w starożytnym Egipcie i nie chce mi się wierzyć by lekarze nie rozpoznawali w XVIII wścieklizny, ale to tylko ja.

Jest to dobra książka dla każdego który rozpoczyna przygodę z wampiryzmem i chce jakieś źródło naukowe. Natomiast jeśli już przeczytałeś jakąś naukową pozycję na ten temat proponuję pominąć tą książkę. Podaje w większości rzeczy znane i raczej nie znajdzie się tutaj nic nowego.

Książka pełna ciekawych i mało znanych przykładów historycznych. Niestety dość chaotyczna. Autor żongluje przykładami - raz średniowiecze, raz początki XX wieku. Raz tereny bałkańskie a raz nawet USA (?!). Mnogość skrótów myślowych, przywoływanie dzieł literackich, na przemian ze źródłami - można się pogubić i to porządnie. Kwestia nazewnictwa również przedstawiona chaotycznie. Ani to pozycja stricte naukowa ani popularnonaukowa. Ogromny plus za źródłowe spojrzenie na zagadnienie.Minusy za chaos, brak wnikliwości i nieuzasadnioną wybiórczość terytorialną i chronologiczną. Pozycji takich niewiele na naszym rynku więc i tak polecam :-) ps. póki nie pojawi się coś porządniejszego :D

Bardzo rzetelny i dobrze opracowany zbiór podań o wampirach oraz wyjaśnienie źródeł historii o nich oraz ich całego fenomenu. Nie jest to książka przekręcająca fakty czy też przekonująca, że to wszystko to zwykłe bujdy - autor zamieścił w niej autentyczne teksty dotyczące wampirów i im podobnych mitologiczbych stworzeń, a przez tę ich autentyczność człowiek, nawet dość sceptycznie nastawiony do tematu, zaczyna leciutko temu wszystkiemu dowierzać.
Ma może ktoś czosnek? Albo jakiś krucyfiksik?

Autor i słusznie zajął się pojęciem wampiryzmu tylko w takim stopniu, w jakim dotyczy to jego dziedziny, czyli literatury i kultury średniowiecza. Świadectwa wampiryzmu z tego okresu są rzadziej dostępne, a omówienie współczesnych dzieł można łatwo znaleźć gdzieś indziej. Profesor uznał też, że nie jest specjalistą z dziedziny medycyny i że dla czytelników będzie oczywiste, że to co ludzie w dawnych wiekach postrzegali jako anomalie w rozkładzie ciała, w rzeczywistości daje się łatwo wyjaśnić naukowo. Brakuje mi jednak choć dwóch zdań na ten temat, bo mimo wszystko może to nie być dla kogoś zrozumiałe. Dla polskich czytelników najciekawsze będą świadectwa wampiryzmu z ziem polskich.

Treść książki obficie czerpie ze źródeł historycznych i klasyki literatury, przez co zestawia niejako romantyczne wyobrażenia o wampiryzmie z mitami folkloru znajdującymi odzwierciedlenie w udokumentowanych zachowaniach ludności dawnych wsi. Może książka jest nieco krótkawa, niemniej jednak poprzez zwięzłość przekazu uruchamia wyobraźnię czytelnika. Z pewnością warto do niej wracać, gdyż stanowi cenne opracowanie, które rozbija postać wampira na zlepki innych przerażających istot, które w miarę upływu czasu ewoluowały w intrygującego ludzkość po dziś dzień krwiopijcę. "Tajemnicza historia wampirów" niewątpliwie stanowi cenny budulec przemyśleń dla tych z nas, których fascynują śmierć i życie oraz granice między ciekawością i strachem.

Do niniejszej książki podeszłam bardzo sceptycznie, ale...to niesamowicie rzetelna pozycja. Autor opisuje w niej genezę wiary w wampiry, czyli początki wampiryzmu na świecie. Wszyczególniono tu także choćby kilkanaście nazw wampirów, a ja myslałam że jest tylko jeden poprostu "wampir", bo niby "wampir" to wampir.

Każda nastolatka "po uszy" zakochana w "boskim" wampirze Edwardzie powinna zgłębić wiedzę w temacie, a książka ta jej to umożliwi.

Każda nastolatka "po uszy" zakochana w "boskim" wampirze...

Książka świetnie ukazuje historię powstania mitu wampirów, potwierdzoną naukowymi faktami. Polecam dla osób zainteresowanych tematyką, nie dla fanów "Zmierzchu" i innych bzdur :)

Na pewno nie jest to kolejny szmatławiec wydany na fali obłędu "Zmierzchu", Świtu i innych pór doby:P

Autor w bardzo ciekawy, a jednocześnie erudycyjny jak na możliwości tak niewielkie pozycji sposób, przytacza fakty z badań (a nie domniemywań) nad fenomenem wampiryzmu w ludzkiej kulturze na przestrzeni wieków. Nie zanudza przy tym zawiłością źródeł i przypisów (dla chętnych do wglądu po kazdym rozdziale),wyciąga z podań to co istotne w temacie i ubiera zgromadzone informacje w zajmującą opowieść.

• Wampiry
  • Horror
  • Wampiry/Demony/Wiedźmy/Anioły...
  • Studia

Dodaj cytat z książki Tajemnicza historia wampirów