Tajemnicza historia wampirów

Tłumaczenie: Beata Spieralska
Wydawnictwo: Bellona
Histoire des vampires: Autopsie d'un mythe
978-83-11-10914-8
Hjalmar

Czy ktoś, kto widział dziesiątki filmowych wersji czynów Drakuli i Nosferatu, może jeszcze dowiedzieć się czegoś nowego o tych tajemniczych i przerażających istotach? Zdecydowanie tak. Książka prof. Lecouteux zawiera mnóstwo najczęściej nieznanych albo mało znanych faktów dotyczących niezwykle złożonego fenomenu wampiryzmu. Okazuje się na przykład, że ów rodzaj wampira znany nam z...

Zdecydowanie tak.

Książka prof. Lecouteux zawiera mnóstwo najczęściej nieznanych albo mało znanych faktów dotyczących niezwykle złożonego fenomenu wampiryzmu. Okazuje się na przykład, że ów rodzaj wampira znany nam z literatury i filmu jest tylko jednym z wielu. Również sposoby zgładzenia tych potworów nie ograniczają się do czosnku i osikowego kołka. Autor przedstawia rozległy i spójny obraz mitu wampira, rozpoczynając od antropologicznej analizy wierzeń związanych ze śmiercią, by następnie opisać życie zmarłych według różnych legend, wierzeń i podań. Czytelnik, wędrując po całej Europie, poznaje m.in. "pożeraczy", "dusicieli" oraz inne demoniczne monstra; granica pomiędzy wampirami a wilkołakami, strzygami - a nawet czarownicami - była nader płynna. Daleko liczniejsze niż te powszechnie znane były też oznaki wskazujące, że ktoś po śmierci na pewno stanie się wampirem...

Claude Lacouteux jest profesorem Sorbony; jego specjalność to literatura i kultura średniowiecza. Napisał wiele książek i publikacji dotyczących dawnych wierzeń ludowych i uchodzi za autorytet w dziedzinie duchów, wróżek, czarownic, wilkołaków i demonów.

Nola | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Do niniejszej książki podeszłam bardzo sceptycznie, ale...to niesamowicie rzetelna pozycja. Autor opisuje w niej genezę wiary w wampiry, czyli początki wampiryzmu na świecie. Wszyczególniono tu także choćby kilkanaście nazw wampirów, a ja myslałam że jest tylko jeden poprostu "wampir", bo niby "wampir" to wampir.

Każda nastolatka "po uszy" zakochana w "boskim" wampirze Edwardzie powinna zgłębić wiedzę w temacie, a książka ta jej to umożliwi.

patrikijaa | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Wampiry dziś głównie znamy z opowieści paranormalnych, których pewnie niejeden czytelnik ma już powyżej uszu. Przybywają zewsząd, pod każdą postacią i chyba już nawet nie wzbudzają takiego strachu jak jeszcze kilka lat temu. A skoro przybywają zewsząd, to skąd dokładnie? Gdzie możemy szukać ich początków? Czy wampir sprzed stu lat wyglądał tak samo jak dzisiejszy jego rozpowszechniony i bardzo popularny wizerunek? I kto tak naprawdę był twórcą mitu wampira, kiedy pojawił się po raz pierwszy i jak bardzo odbiegał od współczesnego wzorca?

Książka profesora Lecouteux pozwala nam poznać odpowiedzi na te i inne pytania. Na pewno miłośnicy wampiryzmu, pochłaniając kolejne książki, nieraz zastanawiali się nad ich początkiem. Tutaj jednak, w tym bardziej naukowym podejściu, nie znajdziemy już powtarzalnych historii, od których chyba coraz częściej staramy się uciec. Poczynając od przedstawienia Lecouteux pokazuje nam prawdziwą historię wampirów, które pojawiły się przed kilkoma wiekami,...

krzychu3005 | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Treść książki obficie czerpie ze źródeł historycznych i klasyki literatury, przez co zestawia niejako romantyczne wyobrażenia o wampiryzmie z mitami folkloru znajdującymi odzwierciedlenie w udokumentowanych zachowaniach ludności dawnych wsi. Może książka jest nieco krótkawa, niemniej jednak poprzez zwięzłość przekazu uruchamia wyobraźnię czytelnika. Z pewnością warto do niej wracać, gdyż stanowi cenne opracowanie, które rozbija postać wampira na zlepki innych przerażających istot, które w miarę upływu czasu ewoluowały w intrygującego ludzkość po dziś dzień krwiopijcę. "Tajemnicza historia wampirów" niewątpliwie stanowi cenny budulec przemyśleń dla tych z nas, których fascynują śmierć i życie oraz granice między ciekawością i strachem.

Maja | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Autor i słusznie zajął się pojęciem wampiryzmu tylko w takim stopniu, w jakim dotyczy to jego dziedziny, czyli literatury i kultury średniowiecza. Świadectwa wampiryzmu z tego okresu są rzadziej dostępne, a omówienie współczesnych dzieł można łatwo znaleźć gdzieś indziej. Profesor uznał też, że nie jest specjalistą z dziedziny medycyny i że dla czytelników będzie oczywiste, że to co ludzie w dawnych wiekach postrzegali jako anomalie w rozkładzie ciała, w rzeczywistości daje się łatwo wyjaśnić naukowo. Brakuje mi jednak choć dwóch zdań na ten temat, bo mimo wszystko może to nie być dla kogoś zrozumiałe. Dla polskich czytelników najciekawsze będą świadectwa wampiryzmu z ziem polskich.

Lenkaite | 2013-10-02
Przeczytana: wrzesień 2013

Na pewno nie jest to kolejny szmatławiec wydany na fali obłędu "Zmierzchu", Świtu i innych pór doby:P

Autor w bardzo ciekawy, a jednocześnie erudycyjny jak na możliwości tak niewielkie pozycji sposób, przytacza fakty z badań (a nie domniemywań) nad fenomenem wampiryzmu w ludzkiej kulturze na przestrzeni wieków. Nie zanudza przy tym zawiłością źródeł i przypisów (dla chętnych do wglądu po kazdym rozdziale), wyciąga z podań to co istotne w temacie i ubiera zgromadzone informacje w zajmującą opowieść.

Azog | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Bardzo rzetelny i dobrze opracowany zbiór podań o wampirach oraz wyjaśnienie źródeł historii o nich oraz ich całego fenomenu. Nie jest to książka przekręcająca fakty czy też przekonująca, że to wszystko to zwykłe bujdy - autor zamieścił w niej autentyczne teksty dotyczące wampirów i im podobnych mitologiczbych stworzeń, a przez tę ich autentyczność człowiek, nawet dość sceptycznie nastawiony do tematu, zaczyna leciutko temu wszystkiemu dowierzać.
Ma może ktoś czosnek? Albo jakiś krucyfiksik?

Raybella | 2013-09-02
Na półkach: Posiadam, Wampiry, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2013

Bardzo interesująca książka, pogłębiająca wiedzę o "wampirach" (tu nie spotkasz wampirów a la Lestat czy Edward, tylko ich różne mroczne "wcielenia": umarli, demony, koszmary, strzygi itd.).
Autor dosyć dobrze skondensował (zaledwie 150 stron przy dużych literach) informacje o tych istotach by nas zachęcić do dalszych poszukiwań, żebyśmy nie poprzestali jedynie na tym wydaniu.
Miło spędziłam dzięki niej czas. :)
Serdecznie polecam.

Youstyna | 2011-09-29
Przeczytana: 2010 rok

Kupiłam i przeczytałam, bo byłam ciekawa co jeszcze można wymyślić w temacie wampirów. Jest kilka ciekawych opisów, trochę historii. Chwilami, aż mnie mdliło od tego co czytałam. W zasadzie można,ale z zachwytu piać nie będę.

Wanilka | 2016-05-23
Przeczytana: 22 maja 2016

Książka pełna ciekawych i mało znanych przykładów historycznych. Niestety dość chaotyczna. Autor żongluje przykładami - raz średniowiecze, raz początki XX wieku. Raz tereny bałkańskie a raz nawet USA (?!). Mnogość skrótów myślowych, przywoływanie dzieł literackich, na przemian ze źródłami - można się pogubić i to porządnie. Kwestia nazewnictwa również przedstawiona chaotycznie. Ani to pozycja stricte naukowa ani popularnonaukowa. Ogromny plus za źródłowe spojrzenie na zagadnienie.Minusy za chaos, brak wnikliwości i nieuzasadnioną wybiórczość terytorialną i chronologiczną. Pozycji takich niewiele na naszym rynku więc i tak polecam :-) ps. póki nie pojawi się coś porządniejszego :D

Noemi | 2012-12-15

Powiem tak - warto, ale spodziewałam się czegoś innego. Miałam nadzieję, że więcej dowiemy się o wampirach np. w różnych krajach, że autor ładnie usystematyzuje wiedzę, którą chce się podzielić. Niestety, tak się nie stało i momentami odnosi się wrażenie chaotyczności, kilka razy Lecouteux wraca też do wcześniej opowiadanego wątku, np. po to, aby dodać kilka detali. Ogólnie jednak czyta się dobrze, jeśli jesteście zainteresowani wampirzą tematyką, śmiało sięgającie po tę książkę. Na pewno nie jest to "jednorazówka", bo w natłoku informacyjnym łatwo zapomina się szczegóły, które chce się wynieść z lektury.