Przystanek na horyzoncie

Station am Horizont
8371207123
Remarque, F1, wyścigi, Niemcy
Spooky

Szybkie samochody, ruleta, niebezpieczne kobiety, pojedynki - bezustanna pogoń za nieosiągalnym czy ucieczka przed śmiercią, bo czyż można powiedzieć o kimś, że żyje, jeśli nie stoi nad przepaścią? Zakochany w automobilizmie Remarque niezwykle plastycznie ukazuje w Przystanek na horyzoncie świat nowoczesnych igrzysk: wyścigów samochodowych. Świat skupiający jak w soczewce dekadencki,...

Zakochany w automobilizmie Remarque niezwykle plastycznie ukazuje w Przystanek na horyzoncie świat nowoczesnych igrzysk: wyścigów samochodowych. Świat skupiający jak w soczewce dekadencki, rozbuchany niepokój lat dwudziestych - naznaczonych traumatycznym piętnem Wojny Światowej i cieniem nadchodzącego Wielkiego Kryzysu.

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

| 2016-01-15
Na półkach: 2016.01, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Uroda życia. Ogromne hausty czerpane z przyjemności po wojennej traumie (ale o niej się nie mówi, temat tabu). Dolce vita. Wyścigi samochodowe, narty w górach, ruletka, rejs jachtem, flirt. Monte Carlo, Sankt Moritz, Nicea, Monza, Palermo. Kai, były kierowca rajdowy i były żołnierz podróżuje po Europie południowej, wraca do wyścigów, cieszy się chwilą. Wczesny Remarque (książka wydana w 1928 roku), a jednak posiadający już ten charakterystyczny styl prostej opowieści okraszonej aforystycznymi fragmentami, tymi cudownymi mądrościami o życiu, naturze ludzkiej, miłości których tak pełno na kartach późniejszych powieści autora "Czarnego obelisku". W "Przystanku" jest wiele znanych z innych książek Remarka motywów: męska przyjaźń, balansowanie na granicy miłości i flirtu, powikłane stosunki męsko-damskie, fascynacja motoryzacją, urzeczenie kolorytem życia. Raz tylko wspomniana jest wojna; ona jest w tej książce w domyśle. Być może wojnę Kai wyparł już ze świadomości, bądź zagłusza ją...

natanna | 2013-03-06
Przeczytana: 10 lutego 2013

Mój "Przystanek na horyzoncie" Ericha Marii Remarque'a to książka, która została po raz pierwszy w Polsce wydana przez Poznańskie Wydawnictwo REBIS w 1999 roku. Książka jest niezwykle starannie i estetycznie wydana w serii Mistrzowie Literatury. Na obwolucie umieszczony jest fragment autoportretu Tamary Łempickiej - Tamara w zielonym bugatti, z 1925 roku.

Bohaterem tej książki Remarque'a jest młody Niemiec, Kai, który jest kierowcą rajdowym. Kai jest niespokojnym duchem, nie potrafi usiedzieć długo na jednym miejscu i sam nie wie czego tak na prawdę od życia chce. Jego pasją są szybkie samochody i wyścigi samochodowe, a także bywanie w kasynach, gra w ruletę - co wiąże się z ciągłym zmienianiem miejsca pobytu i poznawaniem wciąż nowych osób, w tym pięknych kobiet, które chętnie zawierają nowe znajomości i nie unikają romansów.
Coś mu mówi, że powinien zmienić swoje życie, ustabilizować się i osiąść wreszcie na stałe w swej posiadłości, a także ożenić się z...

Andrzej Akowacz | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 października 2013

Kolejna książka z serii o automobilizmie. Ale to zupełnie inna książka jak do tej pory. Tu już praktyczne nie ma cienia wojny, która minęła. Pokazuje jednak jakieś takie dekadenckie życie, czegoś mu brakuje. Brakuje temu światu woli życia, niebezpieczeństwa przetrwania. Walki. Z tego świata wieje pustką. Nie ma celu, woli walki. Jet po prostu nudno. Ci ludzie nie bardzo wiedzą co dalej. Żyją, jakby czekając na coś, ale jednocześnie niczego się nie obawiając. Romans? Tak. Jakżeby inaczej.

Pablo | 2013-06-25

Dziękuję, A.

Krótkie, pojedyncze zdania, każde z osobna piękne, przesycone obrazową treścią, chciałoby się powiedzieć: soczyste, ustawione razem, solidarnie w szereg opisu, wydaje się, że walczą między sobą o palmę perwszeństwa, ale łączą się ze sobą i tworzą wirtuozerską całość, niczym pierzeja z małych kamieniczek - mekka architektonicznej podniety.

Swoboda i ekwilibrystyczny wdzięk godzien łyżwiarza figurowego, z którym ciągle balansuje między egzystencjalno-pragmatycznymi przemyśleniami, wprowadzając mnie w stan refleksyjny, zapędzając mnie w melancholijne pułapki, a czasem każąc zamienić się w kontestatora, a tą satysfakcjonującą prozaicznością codzienności, ukazaną ulotnie, jak przez kliszę aparatu, jak w negatywie, przykryta warstwą patyny, w kolorystyce sepii, oddzielona jest od zakłamanego idealizmu i przypomina wszystko to, co łączy ją ze światem prawdziwym.

Renarque zza grobu zdaje sobie sprawę, że z linią fabularną sobie nie poradził.

Ogólnie bardzo lubię postać Remarque`a. Nie tylko jako autora ale jako człowieka, znawcy win, stylu, romantyka. Powieść nie tak tragiczna jak "Na zachodzie bez zmian" czy smętna jak "Czarny Obelisk". Na kartkach książki Erich daje wyraz swojej wielkiej pasji - wyścigom samochodowym. Prawdopodobnie nie jest to literatura dla każdego, nie poleciłbym tej książki jako pierwszej osobie która nie zna autora ale jeśli ktoś kocha Remarque`a to i to dzieło doceni i pokocha.

Pelagia | 2012-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Jak w każdej pozycji Remarque'a jest o złożoności ludzkiej natury, o skomplikowanej strefie uczuć i jak zawsze bardzo prawdziwie o kobietach. Wyścigi, kasyno i piękno lazurowego wybrzeża są tylko tłem.
Niestety tym razem, książka sama w sobie jest po prostu nudna :(
Pierwszy raz czuję się naprawdę zawiedziona Remarque'em :(

dervorin | 2014-03-04

Jedna z najlepszych powieści traktujących o wyścigach samochodowych. Jeśli ktoś sądził, że niemiecka literatura nie jest interesująca, to po lekturze tej książki zmieni swe nastawienie.

Domeru | 2016-07-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2016

Jak na Remarka takie sobie - historia zupełnie mnie nie porwała, chociaż w odbiorze było nawet dosyć przyjemne.

kuba2204 | 2016-06-13
mjkuna | 2016-02-17