„Zmierzch” i historia

978-83-7648-420-4
Zmierzch, Wampiry
popularnonaukowa
AleksandraO7

Każdy fan sagi „Zmierzch” powinien mieć tę świetnie napisaną książkę, która stanowi tło historyczne dla bohaterów i wątków stworzonych przez Stephenie Meyer... Jakie normy społeczne rządziły światem, w którym dorastał Edward? Czy los rodziny Jacoba był od zawsze przesądzony? Czego mógł doświadczyć Jasper jako żołnierz wojny secesyjnej? Czy Volturi byli typowymi władcami w renesansowych...

Jakie normy społeczne rządziły światem, w którym dorastał Edward? Czy los rodziny Jacoba był od zawsze przesądzony? Czego mógł doświadczyć Jasper jako żołnierz wojny secesyjnej? Czy Volturi byli typowymi władcami w renesansowych Włoszech? Jak wyglądało dzieciństwo w siedemnastowiecznym Londynie, gdzie na świat przyszedł Carlisle?
Odpowiedzi na te intrygujące pytania oraz masę równie zajmujących informacji znajdziecie na kartach „»Zmierzchu«i historii". Od renesansowych Włoch, po czasy polowania na czarownice w nowożytnej Anglii i wojnę secesyjną, aż do początku XX wieku, Cullenowie i inni nieśmiertelni bohaterowie "Zmierzchu" byli świadkami wielu istotnych wydarzeń, które ukształtowały współczesny świat. Ta książka to pierwszy tego rodzaju wgląd w bogactwo historycznych okoliczności, które wpłynęły na formowanie się tożsamości bohaterów cyklu, a także na ich decyzje i działania. Porównywanie historii „Zmierzchu” z prawdziwą historią ludzkości, daje okazję, zarówno miłośnikom faktów, jak i fanom sagi, do jeszcze głębszego wgryzienia się w strukturę opowieści.

Maria | 2019-06-02
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Pisk w księgarni!
Koncertowy dźwięk, który boleśnie wyrwał mnie spomiędzy półek i ciszy dylematu – osiołkowi w żłoby dano. Pierwszy rzut oka – nastolatka i zaraz myśl – Keanu Reeves właśnie odwiedzający Polskę, zajrzał w przelocie w poszukiwaniu słownika polsko-angielskiego? Na drugi rzut oka – nie, to Zmierzch i historia wsunęła się mroczną okładką na półki, popychana ręką księgarza.
O Matko Noc! – pomyślałam moim ulubionym okrzykiem z cyklu Czarnych Kamieni.
Dożyłam czasów, w których nastolatka piszczy na widok książki! Nogi w kolanach się pode mną ugięły i gdybym nie zahaczyła po drodze o usłużną opasłość trzech tomów "Achai" Andrzeja Ziemiańskiego (świetna trylogia!), padłabym zapewne na kolana mamrocząc pod nosem: dzięki wielokrotne i po wielokroć dzięki, misja zarażania książkową pasją zakończona, teraz mogę odejść spokojnie do Krainy Śniących Książek. Ale zaraz, zaraz. Otrzeźwiła mnie myśl, że jeszcze nie mogę, jeszcze nie przeczytałam wcześniej wydanej pozycji...

Ta pozycja jest również dodatkiem do Sagi Zmierzch i przybliża nam historię rodziny Cullen i innych wampirów. Polecam

AndromedaMirtle | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Każdy rozdział ma inną autorkę, więc trudno ocenić książkę jako całość. Jedne rozdziały czyta się lepiej, inne gorzej. Podejrzewam, że ta książka może się przydać osobom, które chcą pisać fanfiki do "Zmierzchu" dziejące się sto (albo więcej) lat temu.

Ewa | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Ciężko jest mi tak naprawdę dobrze ocenić tę książkę. Niektóre rozdziały ciężko mi się czytało, wręcz męczyło mnie to. Jednak zaś inne rozdziały były bardzo ciekawe i dosyć szybko mi szło.
Jednak nie żałuję, że sięgnęłam po "Zmierzch i historia". Uważam, że jest warta przeczytania. Bardzo miło było dowiedzieć się czegoś więcej niż było to opisane w sadze.
Polecam wszystkim fanom sagi Zmierzch. Nawet jeśli na początku nie będzie za ciekawie, nie zniechęcajcie się, ponieważ później jest bardzo dużo poruszonych ciekawych wątków.

Ana | 2014-12-01

Obszerny kontekst historyczny i spekulacje, niedopowiedziane przez autorkę sagi Zmierzch sprawiają, że jest to książka godna polecenia ludziom spragnionym wiedzy o świecie - nie tylko świecie wampirów.

Shadow | 2013-07-13

Moim zdaniem książka jest nudna. Kupując ją myślałam, że to będzie całkowicie coś innego. Po prostu jest to sklejenie dawnych, życiowych faktów z bohaterami serii. Dowolna osoba znająca dokładniej dawne dzieje mogłaby taką książkę napisać. To było po prostu napisane dla kasy. Żałuję, że ją kupiłam.

dhampirka19 | 2013-07-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 04 lipca 2013

To Zmierzch narodził dhampirkę...

Najbardziej mi się spodobał wątek Alice. Zawsze ciekawiły mnie jej losy, a tutaj onaoczniono jej sytuację w czasach, gdy była człowiekiem. To najlepszy moment tej książki, dlatego też daję jej maksymalną liczbę gwiazdek.

Książka ta nie opisuje bohaterów tak jak Przewodnik po sadze Zmierzch, czyli Imię, Nazwisko,-urodził/a się jako syn/córka...
Styl jest inny.
Treść Zmierzchu i historii nie zawiera historii poszczególnych postaci tak jak to zostało zrobione w Przewodniku po sadze. Tutaj możemy wypełnić treścią puste przestrzenie wokół bohaterów. Poznajemy realia epok w jakich dorastali i żyli. Dopełnia to akcję powieści Stephenie Meyer i doskonale ukazuje cały obraz świata Zmierzchu.
Stanowi idealne połączenie wraz z sagą.

Tak, to prawda,- to saga Zmierzchu otworzyła mnie na wyimaginowany świat książek. Gdyby nie Stephenie Meyer-dziś bym tego nie pisała. Dziś by mnie tu nie było i dhampirka19 by nie istniała.
Bardzo się z tego cieszę, bo teraz...

Justine | 2013-03-27

Książka jest bardzo ciekawa, jednak ja, jako niezbyt przepadająca osoba za historią, miałam problemy z jej zrozumieniem. Niektóre rozdziały były dla mnie trudne do przebrnięcia, jednak zmobilizowałam się i czytałam dalej. Powiem tylko, że się nie zawiodłam.

Książka dzieli się na trzy części, opowiadające o całkiem różnych historiach. Dzięki temu możemy głębiej poznać nie tylko historie głównych bohaterów, ale także pozostałych oraz inne wątki historyczne. Poniżej opiszę wam każdą z poszczególnych części i to, jak je odebrałam.

Pierwsza

Opisuje trójkąt miłosny: Bella-Edward-Jacob. Z tej części mało co zrozumiałam. Dużo pisali o sprawach historycznych, nawet więcej niż o Cullenach, co było trochę niepotrzebne, bo kogo z nas obchodzą inni, jeśli w tej właśnie chwili chcemy wiedzieć o naszych wampirach i sforze? Tę część oceniam najsłabiej. Spodziewałam się czegoś innego. Oczekiwałam moich bohaterów, ukazanych w innym świetle, a dostałam dosłownie namiastkę czegoś...

Kaanja | 2012-12-27
Przeczytana: 2011 rok

Też dobre i to bardzo .

Dominika | 2012-11-02

Niewiele wyjaśnia, jeśli chodzi o sam Zmierzch, ale porusza tematy problemów, w obecności których wychowywali się Cullenowie. Mnie osobiście najbardziej zaciekawiła historia Alice. Przerażające i często nieludzkie zabiegi dziewiętnastowiecznych psychiatryków autor opisał dosyć ciekawie. Polecam, szczególnie fanom sagii Stephanie Mayer, ale również osobom niezaznajomionym z tematyką.