„Zmierzch” i historia

978-83-7648-420-4
Zmierzch, Wampiry
popularnonaukowa
AleksandraO7

Każdy fan sagi „Zmierzch” powinien mieć tę świetnie napisaną książkę, która stanowi tło historyczne dla bohaterów i wątków stworzonych przez Stephenie Meyer... Jakie normy społeczne rządziły światem, w którym dorastał Edward? Czy los rodziny Jacoba był od zawsze przesądzony? Czego mógł doświadczyć Jasper jako żołnierz wojny secesyjnej? Czy Volturi byli typowymi władcami w renesansowych...

Jakie normy społeczne rządziły światem, w którym dorastał Edward? Czy los rodziny Jacoba był od zawsze przesądzony? Czego mógł doświadczyć Jasper jako żołnierz wojny secesyjnej? Czy Volturi byli typowymi władcami w renesansowych Włoszech? Jak wyglądało dzieciństwo w siedemnastowiecznym Londynie, gdzie na świat przyszedł Carlisle?
Odpowiedzi na te intrygujące pytania oraz masę równie zajmujących informacji znajdziecie na kartach „»Zmierzchu«i historii". Od renesansowych Włoch, po czasy polowania na czarownice w nowożytnej Anglii i wojnę secesyjną, aż do początku XX wieku, Cullenowie i inni nieśmiertelni bohaterowie "Zmierzchu" byli świadkami wielu istotnych wydarzeń, które ukształtowały współczesny świat. Ta książka to pierwszy tego rodzaju wgląd w bogactwo historycznych okoliczności, które wpłynęły na formowanie się tożsamości bohaterów cyklu, a także na ich decyzje i działania. Porównywanie historii „Zmierzchu” z prawdziwą historią ludzkości, daje okazję, zarówno miłośnikom faktów, jak i fanom sagi, do jeszcze głębszego wgryzienia się w strukturę opowieści.

Miss_Jacobs | 2010-08-23

Saga Zmierzchu bez wątpienia stała się ikoną popkultury. Możemy się nią zachwycać, podziwiać, nie cierpieć jej, krytykować. Jedno łączy wszystkich – każdy wie, o czym jest.
Rzeczą oczywistą jest też, że każdy będzie chciał zgarnąć swoją działkę z tej olbrzymiej góry pieniędzy, która jest nieodłącznym elementem ikon dzisiejszych czasów. Powstają pamiętniki, koszulki, bielizna, kosmetyki i oczywiście literatura... o Zmierzchu bądź wpadająca w nurt narzucony przez panią Meyer.
„Zmierzch i historia” to jeden z produktów, dzięki którym można łatwo zarobić a niewiele się narobić. W końcu czymże jest przelanie paru wiadomości, które wałkuje się przez większość swojego życia. Produkt dla nastolatek do tego głównie amerykańskich, więc wszystko, co jest tam napisane będzie dla nich nowością. One przyjmą ją bez najmniejszych wątpliwości, to po prostu kolejna rzecz do ich kolekcji.
Jednocześnie to też pozycja, która przyda się przeciwnikom sagi. Obnaża wszystkie niedoskonałości fabuły, brak...

Shadow | 2013-07-13

Moim zdaniem książka jest nudna. Kupując ją myślałam, że to będzie całkowicie coś innego. Po prostu jest to sklejenie dawnych, życiowych faktów z bohaterami serii. Dowolna osoba znająca dokładniej dawne dzieje mogłaby taką książkę napisać. To było po prostu napisane dla kasy. Żałuję, że ją kupiłam.

Kinia | 2011-07-06

Książka w ciekawy sposób pokazała trochę niedociągnięć ,,Zmierzchu'' względem historii. Zdecydowanie polecam wszystkim fanom sagi. :)

dhampirka19 | 2013-07-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 04 lipca 2013

To Zmierzch narodził dhampirkę...

Najbardziej mi się spodobał wątek Alice. Zawsze ciekawiły mnie jej losy, a tutaj onaoczniono jej sytuację w czasach, gdy była człowiekiem. To najlepszy moment tej książki, dlatego też daję jej maksymalną liczbę gwiazdek.

Książka ta nie opisuje bohaterów tak jak Przewodnik po sadze Zmierzch, czyli Imię, Nazwisko,-urodził/a się jako syn/córka...
Styl jest inny.
Treść Zmierzchu i historii nie zawiera historii poszczególnych postaci tak jak to zostało zrobione w Przewodniku po sadze. Tutaj możemy wypełnić treścią puste przestrzenie wokół bohaterów. Poznajemy realia epok w jakich dorastali i żyli. Dopełnia to akcję powieści Stephenie Meyer i doskonale ukazuje cały obraz świata Zmierzchu.
Stanowi idealne połączenie wraz z sagą.

Tak, to prawda,- to saga Zmierzchu otworzyła mnie na wyimaginowany świat książek. Gdyby nie Stephenie Meyer-dziś bym tego nie pisała. Dziś by mnie tu nie było i dhampirka19 by nie istniała.
Bardzo się z tego cieszę, bo teraz...

Ewa | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Ciężko jest mi tak naprawdę dobrze ocenić tę książkę. Niektóre rozdziały ciężko mi się czytało, wręcz męczyło mnie to. Jednak zaś inne rozdziały były bardzo ciekawe i dosyć szybko mi szło.
Jednak nie żałuję, że sięgnęłam po "Zmierzch i historia". Uważam, że jest warta przeczytania. Bardzo miło było dowiedzieć się czegoś więcej niż było to opisane w sadze.
Polecam wszystkim fanom sagi Zmierzch. Nawet jeśli na początku nie będzie za ciekawie, nie zniechęcajcie się, ponieważ później jest bardzo dużo poruszonych ciekawych wątków.

AndromedaMirtle | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Każdy rozdział ma inną autorkę, więc trudno ocenić książkę jako całość. Jedne rozdziały czyta się lepiej, inne gorzej. Podejrzewam, że ta książka może się przydać osobom, które chcą pisać fanfiki do "Zmierzchu" dziejące się sto (albo więcej) lat temu.

Nula | 2010-09-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

po jej przeczytaniu patrzy się inaczej na świat opisany w Sadze Zmierzch

Youstyna | 2011-09-24
Przeczytana: listopad 2009

Dla fanów, których interesuje wszystko co związane z sagą. Można. :)

Justine | 2013-03-27

Książka jest bardzo ciekawa, jednak ja, jako niezbyt przepadająca osoba za historią, miałam problemy z jej zrozumieniem. Niektóre rozdziały były dla mnie trudne do przebrnięcia, jednak zmobilizowałam się i czytałam dalej. Powiem tylko, że się nie zawiodłam.

Książka dzieli się na trzy części, opowiadające o całkiem różnych historiach. Dzięki temu możemy głębiej poznać nie tylko historie głównych bohaterów, ale także pozostałych oraz inne wątki historyczne. Poniżej opiszę wam każdą z poszczególnych części i to, jak je odebrałam.

Pierwsza

Opisuje trójkąt miłosny: Bella-Edward-Jacob. Z tej części mało co zrozumiałam. Dużo pisali o sprawach historycznych, nawet więcej niż o Cullenach, co było trochę niepotrzebne, bo kogo z nas obchodzą inni, jeśli w tej właśnie chwili chcemy wiedzieć o naszych wampirach i sforze? Tę część oceniam najsłabiej. Spodziewałam się czegoś innego. Oczekiwałam moich bohaterów, ukazanych w innym świetle, a dostałam dosłownie namiastkę czegoś...

Dominika | 2012-11-02

Niewiele wyjaśnia, jeśli chodzi o sam Zmierzch, ale porusza tematy problemów, w obecności których wychowywali się Cullenowie. Mnie osobiście najbardziej zaciekawiła historia Alice. Przerażające i często nieludzkie zabiegi dziewiętnastowiecznych psychiatryków autor opisał dosyć ciekawie. Polecam, szczególnie fanom sagii Stephanie Mayer, ale również osobom niezaznajomionym z tematyką.