Pocałunek Fauna

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura polska

"Pocałunek Fauna" to opowieść o losach grupy przyjaciół, o tragedii, która połączyła ich na zawsze, choć rozproszyła po świecie. O magicznym mieście dzieciństwa na Ziemiach Odzyskanych, którego historia odciska się piętnem na bohaterach. O tęsknocie, która sprawia, że wraca się do korzeni choćby na chwilę, i o trudnej przyjaźni, która przetrwała lata i zmienne koleje losu. To także opowieść o...

To także opowieść o niespełnionej młodzieńczej miłości i wyborach, które nie zawsze są właściwe, a które często w sposób ostateczny wpływają na ludzkie życie.

"Spotkania po latach... Któż ich nie lubi? Ciekawość, co z nas wyrosło, gdzie zaprowadziły nas przewrotne i nieprzewidywalne ścieżki życia. Chce się o tym przekonać grupa przyjaciół. Łączy ich dzieciństwo, wspólna tajemnica, dzieli tragiczne zdarzenie. Zjeżdżają się z różnych stron świata. Punktem docelowym jest rodzinne miasto. Odarci ze złudzeń, okaleczeni, próbują za wszelką cenę usprawiedliwić podjęte przed laty decyzje. W narastającym lawinowo napięciu pojawiają się kolejne odsłony wydarzeń, dla których tłem i zarazem przekleństwem staje się historia.

Książkę się pochłania. Mimowolnym odruchem jest szukanie podobieństw i konfrontacja z własnym życiem. Aż trudno oprzeć się pokusie, żeby nie spytać: może i ja w młodości pocałowałem/łam Fauna?"

Krystyna Januszewska, autorka powieści "Niebo ma kolor zielony"

źródło opisu: nota wydawcy

Beata | 2012-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Po dwudziestu latach Wanda przyjeżdża do Polski, by spotkać się z przyjaciółmi ze szkolnych lat. Odwiedza swoje miasto rodzinne, mając nadzieję na spotkanie z Markiem, z którym łączyła ją młodzieńcza miłość. Przyjaciele przeżyli tragedie, która ich właściwie rozłączyła. Decydując się na przyjazd do Polski Wanda wspomina i od nowa przeżywa tamte chwile. Dwadzieścia lat temu Wanda świadomie wybrała życie na obczyźnie, uciekła, odrzucając pomoc najbliższych. Po latach obwinia za to los, sama chowając głowę w piasek i żyjąc marzeniami. Wyrządzając krzywdę została ukarana.
Powieść napisana chaotycznie, urywane, niekończone zdania mają odzwierciedlać stan psychiczny bohaterki, a wprowadzają w deliryczny nastrój.

Raisa | 2012-06-05

Pomysłowa fabuła, aczkolwiek styl bardzo chaotyczny i denerwujący, co miejscami utrudniało czytanie. Autorka w ciekawy sposób poruszyła kwestie niemieckie. Cały czas kibicowałam bohaterce, aby odnalazła swoją córkę. Pisarka usprawiedliwiała obwinianie dziecka i porzucenie go dlatego, że było owocem gwałtu, ale nie przekonało mnie to.

Joanna | 2016-04-09

Człowiekowi często zdaje się,że się już skończył, że się w nim nic więcej nie pomieści. Ale pomieszczą się w nim jeszcze zawsze nowe cierpienia, nowe radości, nowe grzechy.
Piekło jest na ziemi, jest w każdym człowieku i każdy z nas może stanąć przed jakimś wewnętrznym sądem ostatecznym i zmartwychwstać z niego innym, nowym człowiekiem.
Maria Dąbrowska

Eleonora | 2016-06-07
Przeczytana: 20 maja 2016

Zadałam sobie trochę trudu żeby zdobyć tę książkę i udało się. Sięgnęłam po nią świadomie, znając dwojakość twórczości Iwony Banach. Lekkie komediowe opowieści i mroczne dramaty. "Pocałunek fauna" wciągnął mnie do tego stopnia, że przeczytałam jednych tchem. Powieść sprawia wrażenie chaotycznej jednak jestem pewna, że to świadomy zabieg autorki. Ze strzępów wspomnień głównej bohaterki Wandy powoli dowiadujemy się o dramacie sprzed dwudziestu lat. Trudny temat opowiedziany w ciekawy sposób.

keejt | 2011-09-25
Przeczytana: wrzesień 2011

Po "Pocałunek fauna" sięgnęłam bez większego przekonania, zaciekawiona tytułem, okładką i krótkim opisem.

Jednak to, co zdarzyło się po przeczytaniu pierwszych stron, było całkowitym zaskoczeniem - książka tak mnie wciągnęła, że nie potrafiłam się od niej oderwać! Język, postacie, jak i sama opowieść są genialne. Całość porusza, ukazuje wiele uczuć jak miłość, przyjaźń, nadzieja oraz złość i nienawiść.

Z czystym sercem mogę polecić tę lekturę.

jagodaanna | 2013-02-08

Po "Pocałunek fauna" Ewy Banach sięgnęłam bez większego przekonania. Spodobała mi się okładka i bardzo tajemniczy tytuł.
Powieść tą przeczytałam w ciągu jednego wieczora/nocy. Wciągnęła mnie okropnie i sama nie wiem dlaczego, bo nie mogę nawet powiedzieć, że książka podobała mi się jakoś szczególnie.

"Pocałunek fauna" to opowieść o losach grupy przyjaciół. Także o tragedii, o wypadku, który odcisnął piętno na ich całym życiu.
Główną bohaterkę, Wandę, poznajemy, kiedy po przeszło dwudziestu latach przyjeżdża do Polski.
Spotkania po latach? Któż ich nie lubi, prawda? Zastanawiamy się do czego w życiu doszli nasi dawni znajomi, jak teraz wyglądają, czym się zajmują... Jednak powrót Wandy owiany jest tajemnicą. Tajemnicą, która grupę przyjaciół połączyła przed wyjazdem (a raczej ucieczką) z kraju kobiety i stała się jej bezpośrednią przyczyną.
Lata młodości Wandy i jej przyjaciół - Baśki, Agnieszki, Marka, Jacka i Michała, to czas niezwykły. Wszyscy zapamiętali go jako czas...

książek: 1920
Vinga | 2016-11-27