Heroje północy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
skandynawia, mitologia, wierzenia
historia
ulik_

Książka Rosa "Heroje północy" to najlepiej w naszym języku sfabularyzowana opowieść mitów Germańskich z Edd poetyckich wyniesiona. Lecz nie tylko, to także starannie ułożone dzieło zawierające historię burzliwego narodu Wikingów i ich legendy o bohaterach. Zdecydowanie silnym atrybutem jest umiejętność gawędziarska autora, co w świecie historyków nie zdarza się często.
(Biblionetka)

Northman | 2015-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Mitologia nordycka fascynowała mnie od dłuższego czasu. W trakcie studiów miałem okazję troszeczkę się z nią zapoznać, lecz było to stanowczo za mało. Z przykrością muszę powiedzieć, że później zawsze brakowało mi czasu żeby wrócić do tego tematu... Ale na szczęście znalazłem pod choinką książkę Pana Rosa:) Dzięki niej Odyn wraz z Thorem i Lokim mogli po długiej przerwie znów mi o sobie przypomnieć:)

I cóż mogę powiedzieć? "Heroje północy" to świetne opracowanie. I chociaż ma ono swoje lata (moje wydanie pochodzi z 1969 roku), to ciężko wśród nowszych książek znaleźć pozycję bardziej przystępną i napisaną tak prostym, a przy tym ciekawym językiem. Dla kogoś, kto dopiero poznaje nordycką mitologię i sagi z dalekiej Północy ta książka jest po prostu idealna. To niewątpliwy plus tej pozycji.

Na uwagę i pochwałę zasługuje też pomysł autora na samą konstrukcję tej książki. Podzielona jest ona na kilka działów tematycznych, traktujących odpowiednio o samej mitologii, następnie o...

Czarna | 2013-07-10

"Heroje północy" Jerzego Rosa to sfabularyzowane opowieści, biorące swój początek w starożytnych Eddach: Starszej i Młodszej.
Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza z nich, "Bogowie jak ludzie" opowiada o skandynawskich bóstwach, ich pochodzeniu i przygodach. W kolejnych opowieściach, oprócz Odyna, Thora, Freji i całej gammy innych bóstw, spotykamy także istoty takie jak olbrzymy, gnomy, elfy i demony.
Druga część to "Legenda północy". Autor ukazuje w niej bardziej naukowe podejście do mitologii germańskiej- przybliża czytelnikowi, jak wyglądały związane z wiarą w skandynawskie bóstwa obrzędy, jak wyglądało w tamtych czasach życie ludzkie, oraz ukazuje podobieństwa, jeśli takowe występują, pomiędzy bóstwami skandynawskimi, greckimi, rzymskimi i indyjskimi.
Część trzecia zatytułowana jest "Ludzie jak bogowie". Jerzy Ros przytacza w niej sagi i opowieści, dotyczące albo losów całego rodu (saga o Wolsungach), albo tylko jednej osoby(Nornangest).
Część czwarta to...

Dociekliwy_Kotek | 2015-02-26
Przeczytana: styczeń 2015

Jest to kolejna książka o mitologii skandynawskiej, oparta oczywiście na tekście obu Edd, i kolejna, która utwierdza mnie w przekonaniu, że - przynajmniej jeśli chodzi o część fabularną - nic nie pobije książeczki Rogera Greena. Zbeletryzowane mity oraz saga o Nibelungach, stylizowane na starodawną gawędę, mają swój urok, ale wnikliwy czytelnik zauważy, że niektóre szczegóły, poboczne wątki i detale zostały pominięte na rzecz sprawnej narracji, a przywołane zostają dopiero w naukowym komentarzu.
Jeśli chodzi o tę drugą część książki Rosa trzeba przyznać, że czyta się gładko i dość przyjemnie, co nie jest regułą przy tego typu publikacjach, chociaż nie do końca przekonuje mnie obecność porównania wspólnych wątków w mitologiach indyjskiej, greckiej i skandynawskiej.
Czytałam książki mniejsze objętościowo, a w mojej ocenie bardziej użyteczne.

Modsog | 2013-11-08

Opis książki mówi sam za siebie. Najlepsze źródło dla osób zaznajamiających się z mitologią skandynawską. Uwierzcie na słowo - nie ma nic lepszego dla nowicjusza tej mitologii. No, może poza "Ci straszni wikingowie" Terrego Dearrego:)

Maive | 2013-01-22
Przeczytana: 03 stycznia 2013

"Świat skandynawskich mitów, zaludniony przez bóstwa i demony, trolle-olbrzymy i karły-niziołki, gnomy i koboldy, elfy i wiedźmy, różni się pod wieloma względami od dobrze nam znanej mitologii greckiej, która wywarła przemożny wpływ na część cywilizowanego świata, znajdującego się w zasięgu oddziaływania kultury klasycznej. Mitologia skandynawska różni się swym surowym, ba, ponurym nawet klimatem, brutalnością i okrucieństwem od tamtej, pogodniejszej, zrodzonej pod słońcem Hellady.Bogom greckiego Olimpu żywot, po pierwszym okresie walki o władzę, upływa beztrosko wśród zabaw i wesołości, podczas gdy z normańskiego Asgardu nieustannie dobiegają odgłosy walki, echa intryg i sporów. Bogowie greccy i rzymscy są ludziom życzliwi i dobroczynni, a moralnym obowiązkiem człowieka jest wspierać ich i pomagać im, gdyż od tego zależy jego dobro. Inaczej bogowie skandynawscy, germańscy. Ci są ludziom niechętni lub obojętni, jeśli nie szkodliwi." Tyle Jerzy Ros. Od siebie mogę dodać, iż jest to...

Przemek | 2015-08-31
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Książka kompleksowo podejmująca temat ludów, zamieszkujących w środkowym średniowieczu obszary Skandynawii. Polecany zewsząd klasyk gatunku, osiągający zawrotne ceny na Allegro. Autor opisuje zarówno panteon bogów, stworzenie świata, boskie przygody (strony 9-290), jak również przygody ziemskich bohaterów (Sigmund, Sigurd, Nornagest i reszta, str. 291-418), ale również kwestie polityki Wikingów (str. 419-490) oraz ich odkryć geograficznych (Islandia, Grenlandia, Ameryka Północna, str. 491-524).
Po moich ostatnich studiach mitologii słowiańskiej, a nawet perskiej, zaskakuje mnie tutaj objętość materiałów źródłowych. Wprawdzie główne źródło wiedzy o mitologii germańskiej (czyli właśnie skandynawskiej), Edda starsza i młodsza, nie są zbyt stare (IX-XIII wiek), co może nasuwać wątpliwości odnośnie tego materiału, to jednak jest on ogromny.
W końcu wiem kim był Odyn, Thor, Tyr, Loki, Heimdal, Niord, Freya, itd., skąd w naszej kulturze wzięły się "tolkienowskie" krasnoludy i...

AnakinQ | 2016-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Po książkę sięgnąłem po obejrzeniu serialu Vikings i filmu o Thorze. Chciałem przybliżyć sobie wierzenia i obyczaje wikingów i to mi się udało. Mimo, że książka jest starsza ode mnie, czyta się ją bardzo dobrze, forma snutej opowieści jest przystępna i wciągająca. O dziwo niewiele jest wtrętów o kapitalistycznym wyzysku czy naturalnej walce klas, co działa tylko na plus. Moim zdaniem bardzo dobry początek do głębszego wejścia w temat wikingów, polecam.

Hubert | 2011-06-15
Przeczytana: sierpień 2000

Klasyk.

mukodemolud | 2015-07-15

Pozycja bardzo dobra dla początkujących amatorów mitologii germańskiej, głównie ze względu na lekki i przyjemny styl. Książkę Heroje Północy czyta się jak baśń. Niestety - ze względu na swój bardziej popularno-naukowy charakter książka pełna jest błędów i uproszczeń. Niemniej stanowi dobry punkt wyjścia do zainteresowania się nieco bardziej fachową literaturą na ten temat

SamNieWieszKto | 2016-11-17