Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawnictwo: W.A.B.
The Magical Worlds of the Lord of The Rings
Tolkien, Władca pierścieni

Książka Davida Colberta to doskonały przewodnik nie tylko dla młodych czytelników, którzy po raz pierwszy zagłębiają się w świat tolkienowskiej fantazji – nawet wytrawni znawcy z pewnością znajdą tutaj jakąś ciekawostkę. Odpowiadając na pozornie naiwne pytania – dlaczego elfy są wysokie? Kto był pierwowzorem Gandalfa? Jak Tolkien wymyślał imiona swoich postaci? – autor wskazuje najgłębsze źródła Władcy pierścieni: skandynawskie eposy, legendy arturiańskie, najdawniejsze pieśni, bajki i mity. Korzysta nie tylko z najważniejszych prac krytycznych dotyczących twórczości Tolkiena, odnajduje także, na podstawie listów i biografii autora, obecne w dziele wątki autobiograficzne. Lekturę ułatwia przejrzysty układ całości; czytelnicy docenią również z pewnością bogatą bibliografię książek tolkienistycznych oraz starannie opracowany indeks.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

OkiemMK | 2013-11-08

Zawsze byłam pewna podziwu dla Tolkiena, który nie tylko napisał książki o Śródziemiu, ale także od podstaw stworzył ten świat. Jego języki, usytuowanie, mitologię, klasy i rodzaje postaci. Kierowana ciekawością oraz uwielbieniem tego świata sięgnęłam po Magiczny świat Władcy Pierścieni. Mity, legendy i fakty leżące u źródeł arcydzieła. Czytając tę pozycję dowiecie się i uzyskacie sporo odpowiedzi na cisnące się na usta pytania o Hobbita, Władcę Pierścieni i Silmarillion. Co inspirowało Tolkiena? Jakie mitologie, legendy i wierzenia? Jak powstawały języki Śródziemia? Kim lub czym jest Gandalf? Jak powstawał ten świat i jego postacie?
Magia Śródziemia, baśnie i waśnie... Ta książka to dla mnie prawdziwa frajda. Jest napisana w sposób lekki i przyjemny. Zawiera naprawdę sporo informacji, które zadowolą osoby interesujące się Tolkienem i jego twórczością. Czytają Magiczny świat Władcy Pierścieni poznałam wiele legend i wzorców, na których podstawie powstawały elementy książek tego...

Regalia | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Kilka dodatkowych informacji wraz z ciekawostkami dotyczącymi Śródziemia, ale. Autor skupia się jedynie na WP, trochę na początku przytacza z Hobbita, a jeszcze mniej z Silmarillaaa. Nie, żebym nie wiedziała, czy nie domyśliła się, jakimi dziełami mógłby posiłkować się Tolkien.

Ogólnie takie sobie do poczytania, nie szukajcie tutaj niesamowitych rewolucji.

bloodymaarta | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Na pewno spodoba się osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w Śródziemiu. Ale dla tych, którzy znają Tolkiena od dłuższego czasu może zanudzić, ponieważ żadnych przełomowych informacji tam nie znajdą.

szary1991 | 2014-06-11
Na półkach: Przeczytane, Tolkien
Przeczytana: 11 czerwca 2014

bardzo słaba, stawiane są pytania na które i tak nie otrzymujemy odpowiedzi, poznajemy zaledwie spłycony zamysł autora. Możliwe, że za dużo wymagam i pewnie gdybym był w gimnazjum dałbym sobie za tą książkę rękę uciąć...

| 2013-06-09
Bolo | 2011-09-03
Przeczytana: 26 grudnia 2007

Bardzo dobra książka, ułatwia poznanie różnego rodzaju inspiracji, jak i zrozumienie autora.

Michał | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Fantasy