Księga herbaty

The book of tea
Japonia, kultura japońska
kashka

Inne wydania

Księga herbaty, napisana z myślą o amerykańskich czytelnikach, zdobyła sobie z miejsca popularność dzięki wykwintnemu, a obrazowemu stylowi i błyskotliwej erudycji. Dziś należy do klasyki eseju, ale wciąż ma swoich wiernych czytelników, zainteresowanych problematyką Orientu. Jednak u miłośników herbaty, książka ta pozostawić musi niedosyt. Nie dowiemy się z niej w końcu, jaki smak ma herbata podawana podczas sławnej ceremonii herbacianej. Bo też nie o herbatę tu właściwie chodzi. Podobnie jak w samej ceremonii herbata jest jedynie symbolem specyficznego rytuału i zbiorowej medytacji, tak i dla Okakury herbata stała się pretekstem dla interesujących i kształcących nieraz rozważań na temat japońskiego, a właściwie wschodniego sposobu myślenia, filozofii, estetyki, sztuki.

źródło opisu: "Księga Herbaty" Okakura Kakuzo PIW 1987 - Przedmowa

Energia | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Ciekawie przedstawia część kultury japońskiej przedstawiając historię herbaty, która zrodziła się w Chinach, na czym polega jej ceremonia i jest takim punktem do odniesienia o różnicach podejścia do estetyki, piękna, Wschodu i Zachodu, nie owijając w bawełnę gdy chodziło o to drugie, nie raz odczułam ton agresywny i patrzący z góry, wrzucający wszystkich do jednego worka. Ogólnie wszystko jest opisane głębokim stylem, powiedziałabym nawet poetyckim.

Oburzające dla mnie był rozdział o kwiatach, ponieważ raz była mowa o jednym, by za chwilę było powiedziane co innego, byleby dokopać Zachodowi i chwalić Wschód, odniosłam wrażenie, że brakowało tu obiektywizmu.

Szkoda, że nie zostało opisane podejście do ceremonii i piękna wśród ludzi niebędącymi arystokratami, bo takie mocno wyniosłe spojrzenie na to wszystko (według mojego punktu widzenia momentami zbyt przesadzone) jest dziełem arystokratów, którzy mieli czas by sobie pofilozofować i kasę na zbudowanie pawilonów herbacianych...

Tytuł jest nieco mylący, bo herbata jest zaledwie punktem wyjścia dla rozważań o kulturze i estetyce Japonii. Głęboka znajomość przedmiotu przy jednoczesnym zrozumieniu mentalności Zachodu przyczyniły się do powstania książki wyważonej, pięknej, "mającej w sobie w sam raz herbaty".

Aria | 2010-08-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 04 października 2009

Mała niepozorna książeczka o filozofii i etyce. Małe jest piękne... Tak pomyślałam i sięgnęłam po nią. To, co z niej wyczytałam zachwyciło mnie i czułam gorzki żal, że ta książeczka jest taka mała. Z tego powodu recenzja też będzie krotka, o!

Polecam tę książkę tym, którzy kochają estetykę, Japonię i herbatę. Niech was nie zmyli nazwa. Ta książeczka opowiada nie tylko o herbacie, lecz także zahacza o kulturę dalekiego wschodu, o mentalność Japończyków i Chińczyków, o ich patrzenie na świat.

Rzecz jasna główne miejsce w tym małym eseju zajmuje herbata. Historia tego napoju jest przedstawiona w tak ciekawy sposób, że nie ciężko się nudzić czytając o nim. Okakura Kakuzo opowiada o narodzinach herbaty, o pochodzeniu jej nazwy. Lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, co sądzą, że herbata pochodzi z Wielkiej Brytanii ;) I dla tych, co tak nie myślą, też ^^

rabpop | 2013-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dokument

na niecałych stu stronach Okakura rozbił o siebie różnicę w postrzeganiu sztuki i życia człowieka zachodu i wschodu. herbata jest tu jedną z metafor. U nas to spotkań podczas których mówimy a tam spotkań podczas których się milczy. z drugiej strony mech porastający ogrodową ścieżkę w japońskim ogrodzie jako symbol naturalnego piękna a u nas znak do rozpoczęcia pielenia, symbol wkradającego się chaosu.

jabajbaj | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Krótka książeczka w sam raz na odświeżenie umysłu. Nie jest to żadna rozprawa na temat herbaty, jej smaku i rodzajów, ale raczej esej o czymś, co autor nazywa "herbatyzmem" tj. pewnym sposobie myślenia i wartościach ważnych dla ludzi Wschodu. Naprawdę ciekawa lektura.

Brodzio | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Herbatę zacząłem pić na pierwszym roku studiów, gdy poznałem profesora Błaszaka. Jego niesamowite dygresje o herbacie na wykładach sprawiły, że zacząłem pojmować ją nie jako zwykły napój, ale filozofię czy styl życia.
Nie jest to błędny pomysł, bo jak dowiadujemy się z Księgi Herbaty Okakury rzeczywiście jest w tym coś więcej.

Trudno w kilku słowach powiedzieć czym jest teizm. Ontologicznie rzecz ujmując, dziedziczy on po Taoizmie i Zen. Jest to przede wszystkim docenianie piękna i jego tworzenie. Odnajdywanie spokoju i delikatności w świecie pełnym gwałtu i chaosu. Kontemplacja piękna natury i życia, bez egoizmu i szukania samego siebie...

... chyba trochę się zagalopowałem. Nie chciałbym aby ktoś odebrał to jako bełkot albo podnoszenie herbaty do miary religii. W "piciu herbaty" chodzi o to aby się na chwilę zatrzymać. Wspomniany przeze mnie profesor zwykł mawiać, że "herbata wychowuje dzieci" - coś w tym jest, sam pamiętam jak w dzieciństwie po obiedzie siadało się przy kubku...

justi | 2012-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Kto nie urodził się Japończykiem, nigdy nie pojmie do końca japońskiej estetyki i wrażliwości. To zamknięty dla nas świat równoległy. Aby odkryć jego głębię i piękno potrzebowalibyśmy więcej niż jednego życia, a najpierw musielibyśmy przestać myśleć po europejsku.

artdeco92 | 2011-11-06

Po prostu trzeba. Szczególnie w naszej Nowoczesności z perspektywą na jeszcze szybsze Jutro...

Joanna Bożek | 2013-09-19

Informacje zawarte w tej książce nigdy się nie przeterminują, ona jest ponadczasowa

JMK | 2016-02-15
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Niektóre fragmenty dają wiele do myślenia. Inne dają tylko jedynie jakiś zarys wielkości tej tytułowej ceremonii. Pisane pięknym, wzniosłym językiem, a mimo to nie trącące jakimś wydumanym pompatycznym stylem. Jeżeli interesujesz się buddyzmem i uważasz, że filozofia Wschodu ma w sobie jakąś trudną do określenia magię,ale i również logikę, według której powinno się kierować, to ta lektura jak najbardziej jest dla Ciebie. Magia i logika. Racjonalne podejście i duża doza wyobraźni.
Polecam. Zwłaszcza podczas picia herbaty.