Błękitne Złoto

Okładka książki Błękitne Złoto Clive Cussler, Paul Kemprecos
Okładka książki Błękitne Złoto
Clive CusslerPaul Kemprecos Wydawnictwo: Amber Cykl: Kurt Austin (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Kurt Austin (tom 2)
Blue Gold
Amber
2001-04-01
2001-04-01
Andrzej Grabowski
Błekitne złoto NUMA Kurt Austin nurkowanie

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Sztorm Graham Brown, Clive Cussler
Sztorm Graham Brown, Clive...
Okładka książki Szpieg Clive Cussler, Justin Scott
Szpieg Clive Cussler, Just...
Okładka książki Czarny wiatr Clive Cussler, Dirk Cussler
Czarny wiatr Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Skarb Czyngis-Chana Clive Cussler, Dirk Cussler
Skarb Czyngis-... Clive Cussler, Dirk...

Clive Cussler to gwarancja dobrej zabawy . Tym razem motywem przewodnim jest woda .
Bohaterowie cyklu tym razem stają do pojedynku z kobietą, która za swój cel życiowy obrała chęć zawładnięcia całego zasobu słodkiej wody . Powieść jak to u tego autora jest pełna dynamiki , zwrotów akcji , humoru i przygody . Nie dziwi popularność autora . Dla Cusslera nie ma granic .

W odróżnieniu od „Węża”, „Błękitne złoto” rozpoczyna się krótkim prologiem, który wyjątkowo w żaden sposób nie naprowadza czytelnika na trop przyszłych wydarzeń. Cała afera jest odkrywana w recenzowanej powieści dość późno – początkowo do czynienia mamy z dwiema równoległymi historiami, które nie mają punktów wspólnych, a na dodatek rozgrywają się w dwóch zupełnie odmiennych strefach klimatycznych. Co wspólnego ma czternaście martwych wielorybów, wikingowie i tajemnicze plemię Indian żyjących głęboko w amazońskiej dżungli? Okaże się, że całkiem wiele – Cussler z mistrzowską wprawą łączy ze sobą elementy pozornie niepowiązane.

Ze zwykłej przyzwoitości, skoro nikt tego nie czyni podaję informację o współautorze (Wikipedia):

„Paul Kemprecos (born March 11, 1939) is an American writer of mysteries and adventure stories. He is a Shamus Award-winning author of six underwater detective thrillers, and had been co-writing with Clive Cussler the "NUMA Files" novels, which focus on Kurt Austin, head of NUMA's Special Assignments Team and his adventures”

Omawiana „Blue Gold” jest z 2000 roku, drugą w serii NUMA po „Serpent” („Wężu”)

Książka przygodowa, raczej dla młodzieży, a jej główną zaletą jest szybkość lektury. Przeczytać i zapomnieć 6/10

Po kilku może niezbyt udanych pozycjach tego autora które przeczytałem ostatnio, w końcu jakaś gratka - bez wyidealizowanych bohaterów, akcji w których się wszystko udaje itp.
Książka pisana typowo dla młodzieży bez drastycznych scen, pełna akcji ale jest i dramaturgia co u Cusslera jest nietypowe.
Warto poświęcić swój czas bo temat jak najbardziej aktualny a przecież chciwość ludzka nie zna granic.

Warto poświęcić swój czas bo temat jak najbardziej aktualny a przecież...

Kurt Austin i fajne przygody.

Kurt Austin i fajne przygody.

Czytając „Błękitne Złoto" początkowo byłam chyba bardziej na nie niż na tak, a przyczyną tego był wątek Paula i Gamay w dżungli. Fragmenty te irytowały mnie, bo były mało prawdopodobne, z takimi szczęśliwymi zbiegami okoliczności można pisać bajki dla grzecznych dzieci, w efekcie wiało nudą. Wątek Austina był już dużo ciekawszy i dla mnie właśnie on uratował powieść. Po tym oczywiście, gdy już przestałam się irytować czytając te górnolotne zwroty: „Czarna gumowa piłka przemknęłam jak meteor, ale Sandecker przewidział kąt jej odbicia i jego lekka drewniana rakieta wystrzeliła niczym język węża”. A było tego niestety więcej.
Pomysł też dość oklepany- po raz kolejny ktoś chce przejąć władzę nad światem, ale z przymrużeniem oka dało się czytać.

Dobrze mi znani bohaterowie znów w pełnej niesamowitych przygód książce. Kolejny raz miła i przyjemna lektura. Polecam!

Ciekawa i wciągająca. Tylko trochę zbyt przewidywalna i w niektórych sytuacjach zbyt nieprawdopodobna.

Przygody Kurta Austina oraz jego dowcipnego przyjaciela Joego Zavali. Tym razem odkrywają oni światowy przekręt pewnej firmy, która chce sprywatyzować całą wodę pitną na świecie i sprzedawać ją tylko tym, którzy dobrze zapłacą. Tymczasem w środku dżungli Gamay i Paul poznają białą boginię, przywódczynię plemienia Chulo, która przed laty odkryła sposób na odsalanie wody morskiej. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Książkę czyta się na jednym oddechu, nie sposób nudzić się od pierwszego rozdziału. Sytuacje są pełne dowcipu, co tylko uatrakcyjnia książkę.
Podsumowując: szybka akcja, humor, bardzo ciekawi bohaterowie i przekręt na światową skalę. Polecam.

Książka, jak zwykle u Cusslera, "troszkę" naciągana ale za to ciekawa intryga. Po raz kolejny pojawia się też pewnego rodzaju ekologiczne przesłanie. No i mamy też interesujący "historyczny pojazd" czyli eksperymentalny bombowiec z końca II wojny światowej.
"Błękitne złoto" czytało się całkiem przyjemnie. Kolejna lekka książka przygodowa.

• Clive Cussler
  • Przygodowe