Błękitne Złoto

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Cykl: Kurt Austin (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Blue Gold
Julie-James

Rok 1991. Brazylijska uczona dokonuje epokowego, nieocenionego dla ludzkości odkrycia. Ale samolot, którym podróżuje, przepada gdzieś nad Ameryką Południową... Rok 2001. Kurt Austin i członkowie NUMA napotykają u wybrzeży Kalifornii stado martwych wielorybów. Przyczyna śmierci zwierząt jest wręcz niewiarygodna. Trop prowadzi do tajnego podwodnego laboratorium, opuszczonej bazy lotniczej na Alasce, a wreszcie do serca wenezuelskiej dżungli. I do zbrodniczej korporacji, która już wkrótce może zdobyć panowanie nad światem....

gwiazdka | 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Czytając „Błękitne Złoto" początkowo byłam chyba bardziej na nie niż na tak, a przyczyną tego był wątek Paula i Gamay w dżungli. Fragmenty te irytowały mnie, bo były mało prawdopodobne, z takimi szczęśliwymi zbiegami okoliczności można pisać bajki dla grzecznych dzieci, w efekcie wiało nudą. Wątek Austina był już dużo ciekawszy i dla mnie właśnie on uratował powieść. Po tym oczywiście, gdy już przestałam się irytować czytając te górnolotne zwroty: „Czarna gumowa piłka przemknęłam jak meteor, ale Sandecker przewidział kąt jej odbicia i jego lekka drewniana rakieta wystrzeliła niczym język węża”. A było tego niestety więcej.
Pomysł też dość oklepany- po raz kolejny ktoś chce przejąć władzę nad światem, ale z przymrużeniem oka dało się czytać.

książek: 1955
Wojciech Gołębiewski | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Ze zwykłej przyzwoitości, skoro nikt tego nie czyni podaję informację o współautorze (Wikipedia):

„Paul Kemprecos (born March 11, 1939) is an American writer of mysteries and adventure stories. He is a Shamus Award-winning author of six underwater detective thrillers, and had been co-writing with Clive Cussler the "NUMA Files" novels, which focus on Kurt Austin, head of NUMA's Special Assignments Team and his adventures”

Omawiana „Blue Gold” jest z 2000 roku, drugą w serii NUMA po „Serpent” („Wężu”)

Książka przygodowa, raczej dla młodzieży, a jej główną zaletą jest szybkość lektury. Przeczytać i zapomnieć 6/10

fik | 2018-05-13
Przeczytana: 11 maja 2018

Po kilku może niezbyt udanych pozycjach tego autora które przeczytałem ostatnio, w końcu jakaś gratka - bez wyidealizowanych bohaterów, akcji w których się wszystko udaje itp.
Książka pisana typowo dla młodzieży bez drastycznych scen, pełna akcji ale jest i dramaturgia co u Cusslera jest nietypowe.
Warto poświęcić swój czas bo temat jak najbardziej aktualny a przecież chciwość ludzka nie zna granic.

SpinamSię | 2014-10-25

Ciekawa i wciągająca. Tylko trochę zbyt przewidywalna i w niektórych sytuacjach zbyt nieprawdopodobna.

Kuuuba | 2013-06-08

Kolejna ciekawa i niesamowicie wciągająca powieść Cusslera. Nie zbrakło tu ciekawej fabuły, fajnych postaci, a także niebezpiecznych przygód.

sibidilla | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015

Dobrze mi znani bohaterowie znów w pełnej niesamowitych przygód książce. Kolejny raz miła i przyjemna lektura. Polecam!

wiejskifilozof | 2013-07-19

To typowy Cussler.Dużo akcji, trochę humoru.Ratowanie świata.Bez zobowiązań, a cieszy.

Jacek Białek | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Przygody Kurta Austina oraz jego dowcipnego przyjaciela Joego Zavali. Tym razem odkrywają oni światowy przekręt pewnej firmy, która chce sprywatyzować całą wodę pitną na świecie i sprzedawać ją tylko tym, którzy dobrze zapłacą. Tymczasem w środku dżungli Gamay i Paul poznają białą boginię, przywódczynię plemienia Chulo, która przed laty odkryła sposób na odsalanie wody morskiej. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Książkę czyta się na jednym oddechu, nie sposób nudzić się od pierwszego rozdziału. Sytuacje są pełne dowcipu, co tylko uatrakcyjnia książkę.
Podsumowując: szybka akcja, humor, bardzo ciekawi bohaterowie i przekręt na światową skalę. Polecam.

Radosław | 2014-01-20

Książka, jak zwykle u Cusslera, "troszkę" naciągana ale za to ciekawa intryga. Po raz kolejny pojawia się też pewnego rodzaju ekologiczne przesłanie. No i mamy też interesujący "historyczny pojazd" czyli eksperymentalny bombowiec z końca II wojny światowej.
"Błękitne złoto" czytało się całkiem przyjemnie. Kolejna lekka książka przygodowa.