Wielkie sekretne widowisko

Tłumaczenie: Bożena Bańska
Cykl: Księgi Sztuki (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
The Great and Secret Show
Horror, Fantasy, Nuncjo, Quiditty
horror
Kivi_PPQ

Powieść otwierająca słynną trylogię Księgi Sztuki. Jaffe prowadził do tej pory nijakie, bezbarwne życie pracownika poczty. Jednakże odosobnienie Pokoju Niedoręczonych Listów ukazało mu horyzonty, których istnienia nawet nie podejrzewał, budząc w nim tęsknotę do podróży. Wiedziony sekretnym kodem przesyłek zaczyna tropić największe tajemnice ludzkości. Jaffe już wie, że został wybrany. Odkrywa...

Powieść otwierająca słynną trylogię Księgi Sztuki.

zaczyna tropić największe tajemnice ludzkości. Jaffe już wie, że został wybrany. Odkrywa miejsca, w których krzyżują się stany świadomości.
W śmiałym projekcie pomaga mu Fletcher, genialny naukowiec uzależniony od narkotyków. Obu eksperymentatorów łączy wizja przeniesienia człowieczeństwa poza jego granice. Efektem badań jest nuncjo ("zwiastun") - substancja przyspieszająca proces ewolucyjny.
Współpraca szaleńców nie układa się jednak pomyślnie i niebawem stają się przeciwnikami w grze o panowanie nad światem.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica/oferta/thriller-horr...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica/oferta/thriller-horr...»

Reckless Bastard | 2014-02-01
Na półkach: Przeczytane, Barker, Clive
Przeczytana: 15 stycznia 2014

5/10 – PRZECIĘTNA

Praca w Pokoju Niedoręczonych Listów odmieniła życie Randolpha Jaffe’a na zawsze. Studiując trafiającą tam korespondencję, mężczyzna odkrywa największe sekrety ludzkości oraz niezgłębione obszary ludzkiego umysłu. W poszukiwaniu bramy do Quiditty, tajemniczego miejsca gdzieś z pogranicza jawy i snów, Jaffe korzysta z pomocy Fletchera – genialnego naukowca uzależnionego od narkotyków. Efektem badań prowadzonych przez uczonego jest nuncjo – substancja przyspieszająca proces ewolucji i otwierająca wrota do odmiennych stanów świadomości. Różne stanowiska w kwestii wykorzystania Quiditty doprowadzają do otwartego konfliktu między wspólnikami.

To co niezmiennie wyróżnia prozę Barkera to bogactwo języka, niezwykła wyobraźnia oraz kształtowanie wyrazistych i niejednoznacznych postaci. Nie inaczej jest w przypadku „Wielkiego sekretnego widowiska” – ta pełna rozmachu, nasycona makabrą, suspensem oraz iście fantasmagorycznym klimatem powieść o najgłębiej skrywanych...

maszynistaGrot | 2015-11-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wysoka nota głównie za wspomnienia sprzed 10 lat kiedy przeczytałem tę powieść po raz pierwszy. Niesamowite wrażenie na mnie zrobiła. Uznałem ją wtedy za arcydzieło. Jednak od tego czasu sporo się zmieniło, byłem młodszym i mniej wyrobionym czytelnikiem...

Bez wątpienia jest jedna z najbardziej plugawych, łajdackich książek jakie przeczytałem. Rok temu ją przeczytałem ponownie aby sprawdzić jak teraz po latach zasmakuje. Niestety wrażenia były in minus, ale zacznijmy od plusów.

Uznanie dla Barkera za wyobraźnie, pomysł tajemniczej 'Sztuki' 'morza snów' niebywałą atmosferę tajemniczości i motywu Jaffe'a/dżafa oraz walki o panowanie nad światem.

Jednak książka jest wyjątkowo nierówna. Pierwsza część wciągająca a później jakby jakieś pseudo romansidło fantasy się robi.
Gdy za pierwszym czytaniem niektóre niesamowite sytuacje, zwroty akcji robiły spore wrażenie teraz zdałem sobie sprawę z ich głupoty, bezsensowności np. młody pracownik poczty po odkryciu czegoś nieziemskiego w...

Sonia Jaxa-Rożen | 2014-03-19

Jedna z bardziej niezwykłych i ciężkich do ogarnięcia książek jakie ostatnio czytałam. Fascynująca fabuła i niezwykły świat stworzony przez Bakera zdecydowanie na długo zostaną w mojej pamięci.
Jaffe nigdy nie był człowiekiem szczególnie szczęśliwym. Nie można go też nazwać człowiekiem sukcesu. Pewnego dnia dostaje prace na poczcie w Ohio, gdzie sortuje nie doręczone listy. Każdy list musi osobno otworzyć i przejrzeć, a dzięki temu poznaje Największą Tajemnicę Ameryki. Postanawia zrobić wszystko by dowiedzieć się o niej więcej. Tak poznaje byłego chemika, Fletchera, i razem z nim, przy pomocy magii i nauki tworzą nuncjo... Nie powiem Wam więcej bo zepsułabym całą zabawę z
odkrywania sensu tej niezwykłej powieści. Jedyne co mogę jeszcze powiedzieć to fakt że fabuła ma tak niezwykłe zwroty akcji, i jest do tego stopnia nieprzewidywalna, że każde kolejne słowo które czytałam było dla mnie ogromną niespodzianką. "Wielkie Sekretne Widowisko" jest zarazem zabawne, straszne, ale tez...

Marcin | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Niesamowita historia stanowiąca połączenie fantasy, horroru i science-fiction, jednocześnie poruszająca kwestie metafizyczne i egzystencjalne. Autor stworzył własną sugestywną wizję życia, świata, snu, kosmosu, wszechświata, uniwersum i tego co po drugiej stronie, zaopatrując się we wciągającą fabułę, ciekawe postacie i filozoficzny wydźwięk, polewając to wszystko gęstym sosem grozy a niekiedy nawet perwersji.

Śmiało mogę się podpisać pod tą opinią "The Washington Times": "Barker niczym kartograf umysłu kreśli niepokojące wizje, sięgając do najgłębszych zakamarków wyobraźni." Po prostu mistrzowskie dark fantasy spod ręki twórcy "Hellraisera"! Polecam wszystkim którzy szukają czegoś więcej niż klasycznego horroru. Ja rozpoczynam polowanie na drugą część tej serii oraz czekam na (wciąż nienapisaną) ostatnią część trylogii.

gadmara | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Książkę pożyczyła mi osoba, która jest nią zachwycona. Ja pożyczyłam ją osobie, która stwierdziłą, że jest beznadziejna.
Włąsnie z takimi recenzjami zabrałam się do jej czytania.
Przyznam, na początku było cięzko, później się rozkręciło i dość szybko przeczytałam całą. Jednakże ani zachwytu ani kompletnego rozczarowania nie wzbudziła.
Ogólnie? Pomysł ciekawy, gdyby wyciął z tego całą dziwną metafizyczność (nie umiem znaleźć w tym sensu) i delikatnie przereżyserować to wyszedł by z tego, moim zdaniem, całkiem ciekawy horror. W tej wersji tylko "może być"

Marcin Knyszyński | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Przypomniało mi się parę dni temu, że pod koniec 2 klasy liceum (dokładnie 20 lat temu w czerwcu) przeczytałem "Wielkie Sekretne Widowisko". Jarałem się wtedy Kingiem, Koontzem, Mastertonem. Barkera postawiłem nawet wyżej, ta książka mocno zapadła mi w pamięć, zachwyciła. Więc postanowiłem równo po 20 latach przeczytać jeszcze raz - aż sam się zdziwiłem ile rzeczy z fabuły pamiętam. Tylko chciałem je pamiętać w trochę inny sposób.

Niestety, okazuje się, że niektóre wspomnienia nie powinny być wystawiane na próbę. "Wielkie, Sekretne Widowisko" to dość średnie czytadło i dość słaba powieść. Absolutnie nie przeszła próby czasu, jest kiepsko napisana, nudna i miejscami kuriozalna.

Ktoś gdzieś kiedyś napisał, że czytać trzeba tylko najlepsze książki, nie tylko dobre. Życie jest za krótkie. Doczytałem gdzieś do 2/3 i uznałem, że naprawdę szkoda czasu.

Kevorkian | 2015-03-18
Na półkach: Horror, 2015, Przeczytane, Porzucone
Przeczytana: 17 marca 2015

Kompletna porażka.

Pierwszy rozdział czytało się jak bredzenie autora po kwasie, ale dałam kredyt zaufania. Następne 300 stron to czyste wodolejstwo. Całą akcję dało się streścić w kilku zdaniach i niczego ważnego nie pominąć, a ja czytałam opisy, opisy, opisy... Nie wspomnę, że książka miała być w założeniu horrorem, ba - polecono mi ją jako STRASZNY horror, a mnie nie dość, że nawet dreszczyk nie przemknął po plecach, to jeszcze wynudziłam się jak mops.

future-death | 2012-09-19

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam wyżej zaprezentowaną okładkę książki, a dodatkowo przeczytałam zamieszczony na niej cytat z The Washington Times "Barker niczym kartograf umysłu kreśli niepokojące wizje, sięgając do najgłębszych zakamarków wyobraźni", pomyślałam, że muszę ją mieć już, zaraz. Muszę ją kupić i przeczytać, bo moja ciekawość będzie mnie za bardzo męczyć. Czy żałuję tej pochopnej decyzji i spontanicznego wybrania książki na podstawie okładki i jednozdaniowego cytatu? Nie żałuję, ale też nie jestem zachwycona w pełni moim wyborem. Być może Barker kreślił niepokojące wizje, ale nie udało mu się dokonać fermentu w mojej wyobraźni.

Clive Barker, amerykański pisarz i scenarzysta, jest znany fanom literatury horroru z przynajmniej takich serii jak Abarat czy Księgi krwi. Wydane w 1989 roku Wielkie sekretne widowisko rozpoczęło serię pt. Księgi sztuki. Pięć lat później pojawił się tom drugi - Everville, natomiast trzeci jest zapowiedziany już od długiego czasu. Czy po nie...

Ipsylon | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, Różne, Posiadam
Przeczytana: 30 maja 2014

Plusami książki są wyczerpujące opisy, ciekawy język, bogate słownictwo i niebanalna historia. Kreacje Jaffe'a i Fletchera - duży plus. Świetnie skontrastowani. Minusy? Miejscami jednak zdań było za dużo, Barker opisywał proste uczucia w plątaninach złożonych zdań, przez co niektóre fragmenty traciły sporo na dynamice. Poza tym brakowało mi wątku Pokoju Niedoręczonych Listów. Myślałem, że temu miejscu zostanie poświęcone znacznie więcej uwagi, a tymczasem już po kilkudziesięciu stronach akcja przeniosła się do Palomo Grove.
Książka interesująca, jednak poczułem lekki niedosyt. Zakończenie dobrze zwieńczyło finał Wielkiego Sekretnego Widowiska, ale nie wiem, czy sięgnę po kontynuację. Póki co biję się z myślami.

booksofmeworld | 2014-08-12

Wielkie sekretne widowisko to pierwszy tom otwierający trylogię Księgi Sztuki. Głównym bohaterem jest znudzony życiem pracownik poczty Randolph Jaff. Jaff trafia do Pokoju Niedoręczonych Listów, gdzie w przesyłkach zaczyna zauważać pewien sekretny kod, który miałby go doprowadzić do tajemniczej Szkoły, strzegącej krainy zwanej Quiditty, cudownego miejsca, do którego człowiek trafia tylko trzy razy - podczas narodzin, pierwszej nocy spędzonej z ukochaną osobą i oczywiście w chwili śmierci. Znalezienie kodów, które doprowadziłyby Jaffa do Szkoły stały się jego obsesją, za sprawą której posunął się do morderstwa. Wreszcie postanawia opuścić Pokój Niedoręczonych Listów i znaleźć ów cudowne miejsce. Zwrócił się o pomoc do naukowca-narkomana Richarda Wesleya Fletchera, który opracowuje substancję zwaną nuncjo, substancja ta pomaga przenieść się na wyższy poziom świadomości. Chociaż Fletcher na początku chciał pomóc Jaffowi to później stwierdza, że nie może pozwolić mu na dotarcie do...