Potępieńcza gra

Tłumaczenie: Dariusz Wójtowicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Damnation Game
Horror, Gra, Nieśmiertelność

Przypadek rządził życiem Marty’ego Straussa od zawsze. Wreszcie los się do niego uśmiechnął. Zwolniony warunkowo z więzienia, zostaje ochroniarzem Josepha Whiteheada, jednego z najbogatszych ludzi w Europie. Whitehead rzucił niegdyś wyzwanie losowi i zagrał z nim w prastarą grę, dzięki której zdobył olbrzymią władzę i bogactwo, oddając w zamian swą nieśmiertelną duszę. Teraz siły,...

Teraz siły, przerażające potęgi, zdolne do wskrzeszania umarłych, powracają, by odebrać to, co im należne. Marty, w potrzasku pomiędzy ziemskimi władcami a samym piekłem, czeka na ostatnie, decydujące rozdanie...

"Ujrzałem przyszłość literackiego horroru – nazywa się Clive Barker."
STEPHEN KING

"Ta książka zniewala – od błyskotliwego początku, aż po wstrząsające zakończenie. Prawdziwie przerażająca."
"PHILADELPHIA DAILY NEWS"

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Potepiencza_gra-p-30032-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Potepiencza_gra-p-30032-.html

hanterkaa | 2016-03-22

Barker porusza się w obrębie horroru,thrillera,fantastyki.Nie stwarza alternatywnych,przerażających światów,lecz irracjonalizuje otaczającą nas rzeczywistość.Mocną stroną literackiego dorobku Barkera,w tym i "Potępieńczej gry",jest przede wszystkim jego sposób pisania.Cała historia jest bardzo spójna,końcówki rozdziałów zaś są natychmiastową zachętą do sięgnięcia po następny wątek.Aczkolwiek momenty faktycznej grozy są jednak stosunkowo nieliczne,przez co całość może się wydawać nieco rozwlekła.Można wyczuć pewną ostrożność i niepewność w dawkowaniu emocji.Podsumowując-książka Clive’a Barkera to worek pełen dobrych pomysłów.Problemem,na jaki czasami napotykamy,są dłużyzny i przeciąganie akcji.

Reckless Bastard | 2013-04-30
Na półkach: Przeczytane, Barker, Clive
Przeczytana: 25 września 2012

5/10 – PRZECIĘTNA

Marty Strauss zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Powrót do rzeczywistości i znalezienie pracy nie jest dla osoby z kryminalną przeszłością zadaniem łatwym, dlatego też przyjęcie posady osobistego ochroniarza Josepha Whiteheada, jednego z najbogatszy ludzi w Europie, wydaje się być istnym darem losu. Marty dość szybko odkrywa, że jego nowy szef skrywa mroczne tajemnice i posiada potężnych wrogów. Nie spodziewa się jednak, że podczas służby u Whiteheada będzie musiał stawić czoła przerażającym istotom, które potrafią oszukać nawet samą śmierć.

Lektura „Potępieńczej gry” dostarczyła mi praktycznie pełnej palety wrażeń. Wrażeń niejednoznacznych i często pozostających ze sobą w sprzeczności. Czytając literacki debiut brytyjskiego pisarza moje odczucia transformowały od entuzjazmu i zachwytu do irytacji i znużenia. Jak to się stało, że jedna książka mogła wzbudzić we mnie tak różne doznania? Może zacznę od pozytywów. Od pierwszych stron powieść Barkera wciąga,...

Izabela | 2010-10-09
Przeczytana: 01 września 2010

Bardzo mnie ta książka zawiodła. Uwielbiam "Abarat" Barkera, ale "Potępieńcza gra" jest po prostu nudna. I staje się taka w momencie kiedy akcja powinna sie zawiazywac. Rewelacyjny poczatek osadzony w powojennej Warszawie, potem troche zapoznania z bohaterem i jego nowe warunki pracy. To super bo jest wciagajaco i tajemniczo, ale kiedy mniej wiecej ukazuje nam sie cala tajemnica to robi sie zbyt przewidywalnie. Potencjal byl, niestety nie wykorzystany.

Joa Ku | 2015-05-03

Powieść zupełnie przeciętna. Do przeczytania i nic poza tym.
Nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy osobiste piętno autora, ale do szału doprowadzało mnie coś, co na własny użytek nazwałam "punktowym uwzniośleniem stylu". Chodzi mi o to, że powieść napisana jest językiem który nie stanowiłby trudności dla rozgarniętego gimnazjalisty, ale w niektórych zdaniach pojawiają się uwznioślone warianty słów, które lepiej brzmiałyby w wersji "normalnej". To nawet nie burzy ciągłości narracyjnej, ale pasuje jak kwiatek do kożucha i jest po prostu śmieszne, bo przez to odnosi się wrażenie, że autor/tłumacz na siłę chciał "umądrzyć" tekst.

skygge | 2013-03-28
Przeczytana: marzec 2009

Niesamowicie klimatyczna hybryda gatunkowa. Dużo w niej piękna i brzydoty, brutalności i delikatności. Opisy zawierają duży ładunek emocji, a postaci wywołują wiele mieszanych uczuć. Pierwszy raz nie stałam po żadnej ze stron, chłodnym okiem śledząc losy bohaterów. Jedynie finał trochę rozczarowuje. Pomimo wszystko w moim odczuciu jedna z lepszych powieści autora.

Avlinn | 2012-11-05
Przeczytana: sierpień 2011

Obiecujący początek w wojennej Warszawie, intrygujący początkowy fragment drugiej części. Potem jest już tylko gorzej.
Kolejna książka Barkera, którą się mocno rozczarowałam. Klimat, na początku wciągający, z czasem zaczyna nużyć. Im dalej czytałam, tym większą miałam ochotę odłożyć tę książkę, ale nie lubię nie kończyć zaczętych książek.
Finał naprawdę rozczarowuje. Defekacja na ludzi mających wyzionąć ducha i stepowanie po dziwnych, ruszających się kawałkach głównego czarnego charakteru są poniżej pewnego poziomu. I Anthony Breer, połykacz żyletek, którego postać budziła we mnie mdłości.
Zdecydowanie nie polecam. Z całej książki najlepszy jest początek i tylko z sympatii, że autor zagraniczny umieścił choćby krótki fragment w Polsce, i to jeszcze w czasach wojny, daję ledwo naciągnięte 3 gwiazdki.

Przynajmniej nie żałuję wydanych pieniędzy, bo kupiona nad morzem prawie za bezcen :P

mszh | 2015-06-20
Na półkach: Horror, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2015

więcej horroru na: http://mszh31.wix.com/mszh

„Potępieńcza gra” to pierwsza powieść Clive`a Barkera, wydana w 1985 r., wkrótce po publikacji trzech pierwszych tomów „Ksiąg krwi”. Marty Strauss, trzydziestoparoletni mężczyzna, którego umiłowanie do hazardu zaprowadziło za więzienne kraty dostaje zdawałoby się niespodziewany prezent od losu. Zostaje przedterminowo zwolniony z więzienia i zatrudniony jako osobisty ochroniarz Josepha Whiteheada – potentata w branży farmaceutycznej, jednego z najbogatszych ludzi w Europie. Początkowo zachłyśnięty odzyskaną wolnością Marty zmuszony będzie jednak szybko się ocucić. W rezydencji jego pracodawcy z dnia na dzień zaczynają mieć miejsce coraz bardziej dziwne i makabryczne wydarzenia. Okazuje się, że również Whitehead był zapalonym hazardzistą. Lata temu – tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej – właśnie jego pasja stała się źródłem jego przyjaźni Mamoulianem – owianym legendą graczem, który nigdy nie przegrał. Mamoulian z kolei...

Czarna_Sarna | 2012-06-20
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo dobra powieść. Pełna napięcia narracja co i rusz zaskakuje, przeraża mrocznymi opisami oraz zdarzeniami do ostatniej strony. Dobrze nakreślone postacie, z głębią psychologiczną. Choć powieść jest długa, nic w niej nie jest zbędne, wszystko układa się w spójną, pełną swoistego klimatu opowieść. Mam drobne zarzuty co do tłumaczenia lub może stylistyki autora (tego się raczej nie dowiem), gdzie czasem nawet archaiczne sformułowania przeplatają się ze współczesnymi wulgaryzmami. Dla mnie było to dość rażące.

ZadokAllen | 2013-12-22

Barker jak zwykle nie zawodny, nie spodziewałem się że historia rozpoczyna się w naszej stolicy, szacunek za to pisarzowi.Akcja toczy się dość dynamicznie, jedynie w kilku momentach nieco zwalnia. Ale ogólnie książka warta polecenia.

Daisy | 2013-11-04
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Niesamowicie zapadający w pamięć opis samobójstwa jednego z bohaterów, okiem samego samobójcy. Niesamowity, przepełniony przemocą thriller psychologiczny w najlepszym wydaniu.