Sny o terrorze i śmierci

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dreams of Terror and Death
978-83-7506-192-5
horror
Jakub

H.P. Lovecraft często konstruował światy niepojęte dla zwykłego śmiertelnika, wykorzystując poetykę snu. W niniejszym tomie po raz pierwszy zebrano najlepsze z tych utworów, dzięki czemu powstała niesamowita antologia historii o nienawiści i śmierci, sennych koszmarach i równie przerażającej jawie. W zbiorze znajdują sie m.in.: ZAGŁADA SARNATHU - Nienawiść, ludobójstwo oraz śmiertelna klątwa...

ZAGŁADA SARNATHU - Nienawiść, ludobójstwo oraz śmiertelna klątwa trawią krainę Mnar.
ZEZNANIA RANDOLPHA CARTERA - Potworna nekropolia bramą do piekielnych czeluści.
ZAPOMNIANE MIASTO - Śmierć czyhająca pod ruchomymi piaskami w opowieści nawiązującej do mitów Cthulhu.
W POSZUKIWANIU NIEZNANEGO KADATH - Epicka, pełna koszmarów podróż przez niesamowitą krainę snów i omamów.

"Lovecraft ukazuje zniewalające wizje koszmarnej grozy, przeklętych światów i demonów podświadomości, jakich nikt przed nim nie odważył się nawet nazwać".

John Carpenter

Krzysiek W | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 27 lipca 2014

Specyficzne połączenie horroru, fantasy, sci-fi i wykreowanych przez autora mitów. Motywem przewijającym się przez większość zamieszczonych w tomie historii, zgodnie z tytułem, są senne koszmary. Niektóre opowiadania zadziwiają niebywałą fantazją Lovecrafta, jak np. "W poszukiwaniu nieznanego Kadath", które niemal w całości rozgrywa się w mitologiczno-sennym świecie pełnym zmór, sennych koszmarów i innych zdumiewających, fantastycznych stworów. Inne kładą nacisk na pogłębiającą się atmosferę grozy i tajemniczości. To moje pierwsze spotkanie z Lovecraftem, być może nie są to najlepsze opowiadania Samotnika z Providence, niektóre lekko mnie znużyły, inne jednak bardzo przypadły mi do gustu, do tych drugich z pewnością zaliczyłbym utwory, których akcja toczy się w zamglonych, tajemniczych i mrocznych amerykańskich miasteczkach jak np: "Zeznania Radnolpha Cartera" czy "Przypadek Charlesa Dextera Warda", dzięki świetnie zbudowanemu klimatowi potrafią sprawić że trudno się oderwać od...

Marcin | 2015-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Sny, marzenia i koszmary... wokół tego kręci się ta antologia utworów Lovecrafta. Nie jest to zebranie ot tak na chybił trafił tekstów samotnika z Providence, a przetłumaczenie angielskiego wydania "The Dream Cycle of H.P. Lovecraft" z ciekawym wstępem Neila Gaimana, będącego chyba najlepszym spadkobiercą stylu Lovecrafta, podobnie jak on w swojej twórczości również tworzącego pomost między fantastyką a grozą. W sumie antologia mieści 23 opowiadania i dwie powieści, a to naprawdę nie byle co. I choć mity o Cthulhu przewijają się gdzieś jedynie w tle w zaledwie paru tekstach to i tak uważam że tematyka snów to jeden z lepszych przejawów twórczości tego pisarza.

Do najlepszych utworów tego zbioru zaliczyłbym: "Sny w domu wiedźmy", "Przez Bramy Srebrnego Klucza", "Poza murem Snu", "Hypnos" i "Z otchłani". Podobnie jak pozostałe utwory (choć te najbardziej) jest to unikatowa mieszanka fantasy, naukowej fantastyki i horroru, w której groza przyjmuje iście kosmiczny rozmiar, pojawiają...

Alannada | 2010-12-16
Na półkach: Na własność, Przeczytane

Howard Phillips Lovecraft, żyjący na początku dwudziestego wieku amerykański pisarz fantasy i science fictron, znany jest główne dzięki swoim budzącym grozę opowiadaniom. Największą popularnością cieszą się zbiory opowiadań „Zew Cthulhu”, „Coś na progu” i „Sny o terrorze i śmierci”.
Książka została wydana nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w 2008 roku (strona książki na stronie wydawnictwa: Sny o terrorze i śmierci). Jest to zbiór opowiadań Lovecrafta. Część z nich nie została nigdy ukończona, lecz wszystkie charakteryzują się specyficzną, mroczną atmosferą, typową dla opowieści pióra tego autora.
Opowiadania różnią się długością, od kilkustronicowych, takich jak „Potomek”, „Azathoth”, do kilkudziesięciostronicowych, takich jak „Z otchłani”, „Zapomniane miasto” i „W poszukiwaniu zaginionego Kadath”.
Cechami wspólnymi dla nich są: narastające uczucie zagrożenia głównego bohatera, mroczna, tajemnicza atmosfera, osadzenie akcji na pustkowiach lub w niewielkich miasteczkach. Lovecraft...

Jelonek | 2012-11-27

Przedziwne opowiadania H.P. Lovecrafta. Ni to fantastyka, ni to horror, ni to groteskowe filozficzne rozważania.

Emila Goryńska | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

H.P. Lovecraft miał niezwykłą wyobraźnię. Tworzył niezwykłe krainy i postacie z koszmarów. Jego opowiadania są uważane za klasyki grozy, na których wzorował się m.in. Stephen King, więc jako amatorkamocnych wrażeń i uznanych dzieł z ochotą sięgnęłam po "Sny o terrorze i śmierci", zbiór opowiadań Lovecrafta. Niestety bardzo się zawiodłam. Oczywiście czytałam wstęp, w którym Neil Gaiman ostrzegł czytalników, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym autorem, że na początku opowieści moga wydawać się trudne, nudne i w ogóle niestraszne. Zdziwiłam się jednak, gdy te "początki" sięgnęły połowy książki, a może i dalej, bo z wstydem przyznam, że w tym właśnie miejscu postanowiłam zakończyć moje spotkania z panem Lovecraftem.
Nie uważam oczywiście, że te opowiadania nie zasługują na żadne uznanie. Widać w nich przebłysk geniuszu autora i jego ogromną wyobraźnię, jednak, przynajmniej dla mnie, przygody bohaterów nie były opiasane zbyt interesująco. Lovecraft skupił się bardziej na oposywaniu...

Relwin | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo mi się podobał ten zbiór opowiadań. Co do całości mogę rzec - jest dobrze, ale są pojedyncze dzieła, które niezbyt wpadły w pamięć.

Najbardziej spodobał mi się "Przypadek Charlesa Dextera Warda". Wspaniała mikropowieść o nekromantach z Salem.

Najmniej podobało mi się "W poszukiwaniu nieznanego Kadath". Sądzę, że to utwór dosyć osobliwy dla autora, ale mnie osobiście niezbyt spełnił rolę grozy, a prędzej wprowadził fantazję. Brzmi jak antyczna opowieść w klimacie mitologicznym.

Pomniejsze opowiadania - chylę czoło - dosyć dobre. Rodzynki, które mi się nie podobały są naprawdę mało znaczące w stosunku do całości. Gdyby nie one, oceniłbym jako 5. Bardziej udanym zbiorem jest "Opowieści o makabrze i koszmarze". Dla koneserów grozy jednak warto choć jeden raz przeczytać każde opowiadanie autorstwa śp. H.P. Lovecrafta.

kaspa2 | 2015-08-03

Zeszło mi się sporo czasu z tą książką, jednak nie ma w niej słabego opowiadania. Jeżeli ktoś poza dobrą lekturą chciałby poznać dużo nowych, ciekawych słów to powinien się zapoznać z twórczością Lovecraft'a.

Klucznik | 2015-12-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Zło. Groza. Mrok. Nieprzeniknione. Zbyt potężne, by mierzyli się z nim zwykli ludzie. A jednak próbują... Co z tego wyniknie? Jak będzie to wyglądało? Czytajcie, a się dowiecie. Polecam!

maszynistaGrot | 2015-11-04

Niska ocena ze względu na dużą różnorodność poziomu utworów. Choć i duży plus z tego samego powodu - niektórych perełek tu zawartych ciężko gdziekolwiek indziej znaleźć.

Konrad | 2016-07-12

Zbiór onirycznych opowieści. Nieco gorsze pozycje od kanonu Cthulhu niemniej, jeśli zaczęliśmy już drogę z Lovecraftem musimy się zatrzymać na tym przystanku.