Psychology: Core Concepts
psychologia
sarbob

Psychologia. Kluczowe koncepcje to nowoczesny przewodnik, który pozwala wszystkim zainteresowanym funkcjonowaniem ludzkiej psychiki, zorientować się w głównych teoriach, pojęciach oraz metodach stosowanych w różnych gałęziach psychologii. Czytelnik poznaje główne metody i perspektywy w psychologii, obudowane wiadomościami historycznymi o rozwoju całej dyscypliny. Znajdzie też tutaj podstawowe fakty dotyczące budowy mózgu i układu nerwowego. Dowie się ponadto, jak przebiega jego wszechstronny rozwój od momentu zapłodnienia przez dzieciństwo i okres dorastania, po dorosłość i starość.

źródło opisu: Pax, 2001

libertas | 2014-09-13
Przeczytana: czerwiec 2014

Phil Zimbardo i współpracownicy wykonali kawał dobrej roboty. Pierwsza część "Kluczowych koncepcji" ukazuje w sposób przejrzysty i zachęcający do nauki podstaw psychologii. Dzięki niej nawet przerażający dział, jakim są biologiczne podstawy psychologii- zmora każdego uniwersyteckiego pierwszaka staje się pasjonujący. Autorzy dzięki fragmentom tj. zrób to sam, czy zastosowanie psychologii do nauki psychologii wspomagają studenta w przyswajaniu wiedzy. Polecam każdemu zainteresowanemu, ponieważ podręcznik napisany jest przystepnym językiem dla laika.

aksala | 2013-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2013

Świetna książka! Zawiera podstawy psychologii, które zostały przedstawione w bardzo przystępnym języku. Myślę, że jeśli ktoś pragnie zaznajomić się z psychologią lub po prostu chce uzupełnić pewne informacje, ta książka na pewno przypadnie mu do gustu.
Chętnie zajrzę również do innych tomów;)

Torguan | 2019-01-27
Przeczytana: 08 lutego 2019

Jak dla mnie dramat, cieszę się, że nie jestem studentem psychologii ani dziedzin spokrewnionych. Pięć tomów tej książki jest zróżnicowane, niektóre rozdziały czyta się neutralnie inne z kolei czyta się okropnie. Na szczęście podczas kształcenia nauczycielskiego podczas, którego wciskają nam psychologie nie musiałem przeczytać ich całych, ale niestety dużą część. Na pewno do nich nie wrócę.

Kasia | 2016-02-11
Przeczytana: 03 lutego 2016

Polecam!
W sposób miły, przyjemny i nieskomplikowany wyjaśnia podstawy psychologii. Na egzaminie mi nie pomogła, ale nie żałuję, że przeczytałam.
Logiczny podział, ćwiczenia/eksperymenty, ciekawostki i krytyczne myślenie - to nie jest kolejny typowy podręcznik :)

adamson | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Bardzo amerykański styl pisania. Mocno dialogowy język (osobiście wolę wykładowy w publikacjach akademickich), gdzieniegdzie nawet potoczny.

Zalecam trochę krytycyzmu przy fragmentach opisujących anatomię topograficzną mózgu. Np. informacja, że podwzgórze należy do pnia mózgu jest jawnie błędna (należy do międzymózgowia). Tak jest napisane zarówno w tekście jak i w słowniku na końcu książki. Podobnie informacje o genetyce pozostawiają trochę do życzenia, a już słowniczkowa definicja genu to obraz nędzy i rozpaczy. Opis działania neuronów (potencjał czynnościowy) również do weryfikacji w innych źródłach. Np. strona 91 podaje mylące informacje o potencjale czynnościowym: czytamy "w stanie spoczynku jony wewnątrz aksonu naładowane są ujemnie a stan ten nazywany jest potencjałem spoczynkowym. Jednakże stan ten łatwo zmienić. Kiedy ciało komórki zostaje pobudzone, wywołuje to kaskadę zdarzeń, określaną jako potencjał czynnościowy. To chwilowo ZMIENIA ŁADUNEK JONÓW [podkreślenie...

Dominika | 2015-10-27

Jedna książka z serii "Psychologia" jest napisana łatwym i wydaje mi się, że zrozumiałym językiem. Jej plusem jest to, że posiada sporo pojęć i informacji które są wyróżnione oraz omówione w tzw. pigułce. Bardzo dobra książka dla osób będących na studiach psychologicznych.

dogdogdog | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

bardzo przyjemna, rzeczywiście od podstaw podstaw

Kris | 2019-03-28
Przeczytana: 22 lutego 2014