Nieśmiałość

Tłumaczenie: Anna Sikorzyńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Shyness : what it is, what to do about it
poradniki

"Przezwyciężając nieśmiałość, sławimy samo życie, odkrywamy w sobie zdolność do kochania i energię życiową, której dawniej nie mieliśmy odwagi dostrzec. Takie odkrycie w nas samych, w naszych dzieciach, partnerach, przyjaciołach warte jest każdego wysiłku." (P.G. Zimbardo) Książka wybitnego amerykańskiego psychologa: wyjaśnia, czym jest nieśmiałość, jakie są przyczyny i rodzaje...

(P.G. Zimbardo)

Książka wybitnego amerykańskiego psychologa:
wyjaśnia, czym jest nieśmiałość, jakie są przyczyny i rodzaje nieśmiałości, jaki jest osobisty świat osób nieśmiałych;
łączy psychologiczną analizę nieśmiałości z prezentacją typów osobowości i czynników zewnętrznych sprzyjających jej powstawaniu;
tłumaczy, na czym polega trudność nawiązywania bliskich kontaktów z innymi ludźmi i jaki wpływ może wywierać nieśmiałość na powstawanie problemów społecznych;
pokazuje, jak zrozumieć siebie, swoją nieśmiałość i budować poczucie własnej wartości, oraz podaje proste sposoby i strategie podnoszące efektywność społecznego funkcjonowania;
dokonuje porównań międzykulturowych programów zapobiegania nieśmiałości.

Być nieśmiałym to bać się ludzi, szczególnie tych, którzy z jakiegoś powodu są emocjonalnie zagrażający: obcych, posiadających władzę czy osób odmiennej płci. Nieśmiałość jest problemem psychicznym i może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne. Można jednak i należy ją przezwyciężyć!

Autor książki służy profesjonalną i przyjacielską radą. W sposób niezwykle atrakcyjny łączy psychologiczną analizę nieśmiałości z prezentacją typów osobowości i czynników zewnętrznych sprzyjających jej powstawaniu.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

zuszka | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Pomimo że pozycja ta nie należy do najnowszych na rynku, to jednak warta uwagi. Problem nieśmiałości jest opisany bardzo wnikliwie a jednocześnie bardzo zrozumiałym językiem. Napisana ciekawie, wzbogacona o interesujące „ciekawostki”. Dla borykających się osobiście z problemem, druga część książki poświęcona jest ćwiczeniom mającym na celu ułatwienie życia nieśmiałkom.

wicher_Lab | 2012-02-08

Całościowe ujęcie problemu. Moim zdaniem Zimbardo nie pominął żadnego aspektu. Znajdziemy więc w poradniku (bo to taki poradnik) nie tylko rady dla nieśmiałych, ale i wzmiankę o zaletach nieśmiałości jako strategii życiowej, sprzyjającej artystom lub naukowcom. Przekonywająco scharakteryzowane są też państwa (np.: Chiny - śmiałość, Japonia - nieśmiałość) i społeczności (np.: Żydzi - śmiałość) sprzyjające kształtowaniu się nieśmiałości.

Język książki nieakademicki, dla każdego. Tezy poparte autentycznymi przykładami, porady nie z du.y, a z praktyki. Bardzo pouczająca lektura.

Andrew Vysotsky | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Nieśmiałość jest moim trzecim, po Efekcie Lucyfera i Paradoksie czasu, spotkaniem z książkami profesora Zimbardo, światowej sławy psychologa społecznego, obecnie emerytowanego, i guru tej fascynującej dziedziny. Kolejność moich lektur pióra Profesora jest najzupełniej przypadkowa, ale wydaje mi się, że miałem szczęście – jest niezwykle trafiona, przynajmniej dla wszystkich, którzy nie są profesjonalistami w tej dziedzinie. Efekt przyciąga niezwykle nośnym tematem wiodącym; wszak walka dobra ze złem fascynuje ludzkość od początków jej świadomego istnienia. Paradoks czasu drąży drugi z kapitalnych problemów filozofii – czas. Te dwie pozycje są niczym koła zębate; jedno zazębia się z drugim, uzupełnia i wzajemnie nadaje sobie pełnię. Ponieważ Nieśmiałość najczęściej opisywana jest jako poradnik leczenia tytułowej przypadłości, więc podchodziłem do niej z wyraźnymi obawami, iż może to być jakiś cud przepis typu „Jak poderwać każdego w pięć minut” lub „Sam zrób z siebie gwiazdę”. Do...

Zuba | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

To moja trzecia lektura autorstwa P. Zimbardo w tym roku i daję jej brązowy medal.
Autor omawia w niej nieśmiałość, nie tylko jako osobisty problem i niedogodność w kontakcie z innymi ludźmi, ale jako problem społeczny. Sam pomysł badań nad nieśmiałością zrodził się z analizy słynnego więziennego eksperymentu stanfordzkiego, gdzie uczestnicy automatycznie weszli w role strażnika i więźnia i taki rodzaj relacji może wystąpić w umyśle nieśmiałego człowieka. Jak zwykle Zimbardo umie przedstawić trudne zagadnienie, począwszy od samej definicji i metodyki badania takiego zjawiska, w sposób zrozumiały, a nie prostacki. Dla osób nieśmiałych to bardzo cenna pozycja, bo uzupełniona jest ćwiczeniami praktycznymi, dla osób bardziej śmiałych dlatego, ze pomaga im wczuć się w sytuację innych. U nas w Polsce myślę, że często miotamy się pomiędzy przesadną skromnością i usuwaniem się w cień a tzw. hucpą czyli mieszanką brawury, bezczelności i pewności siebie. Dobrze by było znaleźć jakąś równowagę.

Marcin | 2012-06-08
Przeczytana: czerwiec 2012

Napisana trzydzieści lat temu a mimo to wciąż można się do tej treści odnieść. Polecam jak ktoś szuka czegoś w tej dziedzinie. Napisane przystępnym językiem ale jednocześnie bardzo fachowe podejście do tematu profesora Zimbardo, żadne tam porady domorosłych psychologów. Parę rzeczy mi uświadomiła i rozjaśniła... Naprawdę kilka cytatów i kwestii warto sobie zapamiętać a nawet wcielić w życie... Jedyny minus dzisiaj jest taki że powstała przed czasami internetu i jakby nie miała szans uwzględnić w tym wszystkim dzisiejszych czasów: sieć, społeczeństwo informacyjne i inne kwestie, które też wydają mi się ważne z punktu widzenia zjawiska jakim jest nieśmiałość.

Korneliusz | 2016-07-26

Książka warta przeczytania, aczkolwiek do osiągnięcia pełnego sukcesu niezbędna jest przede wszystkim praktyka. Przedstawione w niej przykłady nieśmiałych osób wywoływały u mnie różne uczucia a zamieszczone propozycje ćwiczeń stanowiły dla mnie inspirację do ich praktycznego wykorzystania. Jeżeli jesteś osobą nieśmiałą lub interesujesz się zagadnieniem nieśmiałości, to jest to pozycja w sam raz dla Ciebie. Polecam!

Felzmann | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Nie dowiedziałem się niczego specjalnie nowego. Jedynie jeden aspekt tej sprawy zwrócił moją uwagę. Ciekawe było również spostrzeżenie o Żydach.

Niku | 2018-08-30
Na półkach: Psychologiczne, Przeczytane

Philip G. Zimbardo - jeden z najbardziej znanych współczesnych psychologów społecznych - rozpoczął swoje badania nad nieśmiałością po słynnym eksperymencie stanfordzkim. Zaczął on wtedy zadawać sobie pytania o to, czy można być więźniem samego siebie i doszedł do wniosku, iż osoby nieśmiały, to istoty żyjące wciąż pod nadzorem "złego strażnika", którym są oni sami. Efektem jego badań nad zjawiskiem tytułowej nieśmiałości jest właśnie opisywana tu przeze mnie książka. Dzieli się ona na dwie części. W pierwszej przeczytamy w o różnych hipotezach dotyczących genezy nieśmiałości, jej wpływie na ludzkie życie, zachowanie, uczucia. Przyjrzymy się jej skutkom osobistym, ale także społecznym, a także zajrzymy w głowę osoby nieśmiałej.
W drugiej zaś znajdziemy praktyczne porady i ćwiczenia, które pozwolą wyjść nam z nieśmiałości lub zacząć sobie z nią lepiej radzić. Są one oparte o doświadczenia Zimbardo z kliniki nieśmiałości, którą z powodzeniem prowadził.
Bardzo polecam osobom...

MobyDick | 2019-03-31
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2019

Książka nieco leciwa - napisana w latach 70-tych XX wieku - ale wciąż warta przeczytania. Prezentuje ówczesny stan wiedzy psychologów na temat tytułowej nieśmiałości. Okazuje się, że ta "przypadłość" jest częsta, dotyka obu płci, pojawia się (i znika) w każdym wieku.
Zaletą ksiązki są propozycje działań, mających pomóc w wyjściu z nieśmiałośći.
Minusem jest wiek książki - prezentowane przykłady zachowań (powiedzmy "proszenie do tańca") zmieniły się w ciągu 40 lat.Z pewnością przydałoby się ukatualnienie. Szczególnie, że w dobie Internetu i gier video samotność i nieśmiałość mają dobrą glebę dla wzrostu.

Łukasz | 2014-02-16

Książka podzielona na dwie części. Teoretyczną i praktyczną (ćwiczenia pomagające pokonać nieśmiałość). Miałem już styczność z książkami o podobnej tematyce, jednak znalazłem kilka ciekawych informacji w części teoretycznej, a niektóre ćwiczenia naprawdę są ciekawe.
Pod koniec książki znajdziemy też część opisującą kultury ich wpływ na indywidualność i kolektywizm społeczeństw i jednostek, interesujące choć zbyt powierzchowne.