Żyj lepiej, kochaj mądrzej

Okładka książki Żyj lepiej, kochaj mądrzej Rosemary Sword, Philip G. Zimbardo
Okładka książki Żyj lepiej, kochaj mądrzej
Rosemary SwordPhilip G. Zimbardo Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Living and Loving Better with Time Perspective Therapy
Wydawnictwo Naukowe PWN
2018-11-15
2018-11-15
9788301198404
Olga Siara

Okładka książki Psychologia i życie Richard J. Gerrig, Philip G. Zimbardo
Psychologia i ... Richard J. Gerrig, ...
Okładka książki Zimbardo w rozmowie z Danielem Hartwigiem Daniel Hartwig, Philip G. Zimbardo
Zimbardo w roz... Daniel Hartwig, Phi...
Okładka książki Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 2. Motywacja i uczenie się Robert L. Johnson, Vivian McCann, Philip G. Zimbardo
Psychologia. K... Robert L. Johnson, ...
Okładka książki Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 3. Struktura i funkcje świadomości Robert L. Johnson, Vivian McCann, Philip G. Zimbardo
Psychologia. K... Robert L. Johnson, ...

Okładka książki Wygraj z cukrem! Lars-Erik Litsfeldt, Patrik Olsson
Wygraj z cukrem! Lars-Erik Litsfeldt...
Okładka książki Zdrowa tarczyca Karolina Szaciłło, Maciej Szaciłło
Zdrowa tarczyca Karolina Szaciłło,&...
Okładka książki Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Guro Nordengen, Kaja Nordengen
Mózg rządzi. T... Guro Nordengen, Kaj...

Książka w mojej opinii raczej dla osób, które nie interesowały się wcześniej psychologią lub mają mały wgląd w siebie. Wydaje mi się, że dla reszty będzie raczej logiczne, że sposób w jaki odbieramy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, ma wpływ na to jak się czujemy. Plusem na pewno jest to, że książka napisana jest prostym językiem i czyta się ją szybko. Niestety nie znalazłam w niej zbyt wiele dla siebie.

Dobra jak wszystko od Zimbardo, ale nie najlepsza.

Dobra jak wszystko od Zimbardo, ale nie najlepsza.

Można mieć poczucie, że temat został opracowany dość pobieżnie, ale mi osobiście ta książka bardzo dużo dała - przede wszystkim ogromnego kopa do zmiany perspektywy postrzegania czasu, a przy okazji zachęciła do sięgnięcia po inne tytuły profesora, poświęcone tej tematyce.

Nie podobała mi się i tyle w tym temacie.

Nie podobała mi się i tyle w tym temacie.

Trudno mi ocenić tą książkę, bo trudno mi znaleźć dobrego dla niej odbiorcę. Dla osób zaczynających swoje terapie czy życie świadome - zbyt ogólna. Dla ludzi idących drogą rozwoju jako uzupełnienie? Trochę za mało, zbyt ogólnie. Dla siebie wziąłem tylko postrzeganie świata z różnych perspektyw czasowych. A same mechanizmy ich geneza - o wiele lepiej opisane w innych pozycjach.

Zaczęło się niewinnie.
Od ukazania się książki „Siła czasu”, po której autorzy otrzymali propozycję pisania felietonów, na temat roli postrzegania czasu w życiu, na internetową stronę magazynu „Psychology Today”. Głównie z myślą o amerykańskich żołnierzach z zespołem stresu pourazowego (PTSD). W ich przypadku, wykorzystanie techniki rozwoju osobistego, jakim jest terapia równoważenia perspektyw postrzegania czasu (TPT),świetnie się sprawdzało. Jednak czytelnikami tej strony byli również ludzie z zaburzeniami niezwiązanymi z PTSD – depresją, stanami lękowymi, silnym stresem lub po prostu nieradzący sobie z problemami doświadczanymi w codziennym życiu. Ich komentarze, pytania, prośby o pomoc i poruszane zagadnienia zainspirowały autorów do stworzenia publikacji przeznaczonej dla właśnie takich odbiorców, którzy z powodu negatywnej przeszłości nie potrafią przełamać schematów myślowych oraz postępowania i stworzyć zdrowych relacji z innymi, by cieszyć się teraźniejszością i planować pozytywną przyszłość. Poszczególne rozdziały poświęcili najbardziej problematycznym dziedzinom życia wskazanych przez czytelników felietonów – relacje z innymi, znęcanie się, ostracyzm, seks, wychowanie, stres, szczęście i sens życia. Ale zanim autorzy przeszli do omawiania tych zagadnień, w których tłumaczyli rolę i zasady działania TPT, podawali przykłady z życia czytelników i własnych, prezentowali narzędzia i metody do stosowania, a także w sposób pozytywny motywowali do działania, najpierw wyjaśnili w pierwszym rozdziale, czym jest TPT i jak pozytywnie wpływa na jakość życia człowieka.
Zaproponowali również wypełnienie Kwestionariusza Postrzegania Czasu Zimbardo (ZTPI).
Był konieczny, ponieważ stanowił bazę wyjściową do postępowania w dalszej terapii. Ustalał stopień zaburzenia postrzegania czasu i jego dominantę. Jego wersję w języku angielskim można znaleźć na The Time Paradoks. Autorzy w swojej chęci pomocy ludziom zagubionym w czasach i upowszechniania wiedzy na temat TPT posunęli się jeszcze dalej.
Stworzyli aplikację telefoniczną AETAS!
Skierowali ją do osób potrzebujących niewielkiego wsparcia motywacyjnego lub niemających odwagi albo możliwości spotkania się z terapeutą osobiście. Pozwala ona na monitorowanie depresji, zaburzeń lękowych, natężenia stresu i podnoszenie poziomu optymizmu.
Po prostu relaksuje!
Do wykorzystania w chwili napięcia lub w momencie wolnego czasu, by nabrać dystansu. Jak widać, skala upowszechniania wiedzy na temat TPT przez najbardziej znanego psychologa na świecie, twarzy amerykańskiej psychologii, jakim jest P. Zimbardo, oraz przyjaznego dostępu poprzez Internet, urządzenia mobilne, kanały YouTube, akcje społeczne jak Projekt Bohaterskiej Wyobraźni realizowany również w Polsce czy publikacje książkowe na jej temat, jest ogromny. To świadczy o istniejącej potrzebie i skali zjawiska nieradzenia sobie z codziennością egzystencji, którego objawami są powszechna agresja i przemoc we wszystkich dziedzinach życia.
Według autorów skutecznym kluczem jest właśnie TPT.
By czerpać z pozytywnej przeszłości do tworzenia wymarzonej przyszłości, ciesząc się darem teraźniejszości. By żyło się lepiej.
Wszystkim.

Zaczęło się niewinnie.

No aż mi źle, że zaczęłam to czytać. Skuszona ładną okładką i jednym z dwóch autorów, czyli panem Zimbardo, chwyciłam książeczkę w dłoń i... nic tylko rozczarowałam się.
Poczułam się tak, jakby autorzy próbowali napisać tu pracę magisterską, taką średniej klasy pracę. Tu coś zdefiniowali, tu podali przykłady i podsumowali. Na koniec parę złotych rad i już, czytelnik zacznie żyć zdrowo i kochać zdrowo. Jakie to proste!
Może jako poradnik dla takich totalnych laików, takich co nigdy nie zaczęli nawet zastanawiać się nad sobą i swoim życiem, przeszłością, która być może determinować naszą teraźniejszość i przyszłość. Może dla takich ludzi jest ta książka. Autorzy mnie po prostu zmylili swoją popularnością. Nigdy więcej, basta.

Zwiększ jakość swojego życia
Wciąż powtarzasz utarte schematy działania i dziwisz się, że osiągasz te same efekty? Jesteś przekonana, że nie potrafisz stworzyć szczęśliwego związku? Po raz kolejny porzuciłaś mężczyznę, choć właściwie nie potrafisz podać powodu rozstania? A może od lat tkwisz w przemocowym związku z człowiekiem, który znęca się nad tobą fizycznie i psychicznie? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, jeśli czujesz, że codzienność zaczyna cię przytłaczać, jeśli odczuwasz irracjonalny lęk lub zdajesz sobie sprawę, że pozwalasz się krzywdzić, ale nie potrafisz przerwać tego zaklętego koła to znak, że potrzebujesz pomocy. Możesz szukać jej u przyjaciół, znajomych, w ośrodkach wsparcia, u psychologów i / lub psychiatrów, możesz też – zanim zdecydujesz się prosić o pomoc, albo sama uświadomisz sobie, jak poważny jest problem – sięgnąć po odpowiednią literaturę.
Jedną z publikacji, która pozwala dostrzec więcej, a także dowiedzieć się, w jaki sposób pracować nad relacjami i rozwiązywać pojawiające się problemy, jest książka autorstwa Philipa G.Zimbardo i Rosemary K.M.Sword. Ten wyjątkowy podręcznik / poradnik, pt. „Żyj lepiej, kochaj mądrzej”, to pozycja, która pozwala zdecydowanie poprawić jakość swojego życia, która pozwala nam spojrzeć na wszystko innej perspektywy, która pokazuje, w jaki sposób rozprawić się z kłopotami, mającymi swoje korzenie w przeszłości.
Autorzy, specjalizujący się w temacie stresu pourazowego (PTSD),prowadzili badania nad skutecznością terapii równoważeniem perspektyw postrzegania czasu (TPT),którą opracowali właśnie z myślą o swoich pacjentach. Zdumiewające efekty tej terapii w leczeniu pacjentów z PTSD, a także fakt, iż metoda ta świetnie sprawdziła się również w przypadku depresji, zaburzeń lękowych i silnego stresu sprawił, że Zimbardo i Sword postanowili podzielić się jej założeniami. Wyjaśniają, na czym dokładnie polega ta terapia, sprowadzająca się do analizy swoich perspektyw postrzegania czasu. Samodzielnie będziemy mogli dzięki temu dokonać oceny, czy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kojarzą nam się pozytywnie czy negatywnie, dzięki czemu zyskujemy szansę na zrównoważenie swojego punktu widzenia i odzyskanie harmonii w życiu.
Na kartach książki poznamy nie tylko założenia metody TPT, ale również historie ludzi, które pokonały demony przeszłości i wiodą satysfakcjonujące życie. Te wszystkie osoby, doświadczające przemocy, dręczenia, tkwiące w toksycznych związkach rozwiązały swoje problemy skupiając się na pozytywnych, zamiast na negatywnych aspektach przeszłości, praktykując selektywny teraźniejszy hedonizm, pracując ponadto nad wykształceniem w sobie postawy przyszłej pozytywnej. Proste narzędzia dostarczone przez autorów oraz liczne przykłady pozwalają nam zyskać właściwą perspektywę i spojrzeć na nasze życie w sposób holistyczny. Zanim to jednak nastąpi, warto wypełnić zamieszczony w książce Kwestionariusz Postrzegania Czasu Zimbardo, a właściwie jego skróconą wersję, aby zyskać świadomość która perspektywa postrzegania czasu jest nam najbliższa. Jest to o tyle istotne, że kolejne rozdziały książki poruszają kwestie różnego rodzaju relacji, nie tylko męsko-damskich, ale również pomiędzy rodzicem a dzieckiem, zaś wszelkie rady odwołują się już do osób reprezentujących konkretną perspektywę postrzegania czasu.
Połączenie wiedzy merytorycznej z praktyczną, świadomość, że opracowana przez autorów metoda została potwierdzona badaniami i przynosi rezultaty sprawiają, że po książkę „Żyj lepiej, kochaj mądrzej” sięgnąć powinni wszyscy. Nie tylko ci, którzy pragną uzdrowić zaburzone relacje, poprawić jakość swojego życia i czerpać z niego satysfakcję, ale również ci, którzy pracują z osobami, zmagającymi się z takimi problemami. Mimo iż lektura w cudowny sposób nie sprawi, że kłopoty znikną, to nauczymy się podchodzić do nich racjonalnie i je rozwiązywać. A przecież o to tak naprawdę chodzi!

Zwiększ jakość swojego życia

Nie ukrywam, że sięgnęłam po tę książkę wyłącznie ze względu na autora. Philipa Zimbardo nie trzeba nikomu przedstawiać, więc jak tylko pojawiła się możliwość przeczytania i zrecenzowania książki autorstwa jednego z amerykańskich psychologów – nie zastanawiałam się ani chwili. Czy jednak warto było sięgnąć po tę pozycję? Myślę, że wiele osób, tak jak ja zwyczajnie się na tej pozycji zawiodło. A dlaczego, dowiecie się już za momencik.

W swojej książce Zimbardo i Sword spróbowali pokazać czytelnikowi sposób na rozstanie się z problemami, przeszłością, stresem i wieloma innymi niedogodnościami, które sprawiają, że nasze życie nie jest w pełni satysfakcjonujące. Autorzy przedstawili perspektywę postrzegania czasu, jako lek na wiele naszych utrapień, z którymi na co dzień nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Możemy zapoznać się z historiami kilku osób „leczonymi” właśnie taką terapią, ich późniejszymi efektami i sukcesami, które zaczęli osiągać, kiedy opanowali PPC. Autorzy częstują czytelnika wieloma anegdotami, często podrzucając hasła, które dla wszystkich są oczywiste i nic do lektury nie wnoszą.

Więc tak, jestem zawiedziona, nie tylko treścią (mało rzetelnej wiedzy, więcej tutaj opowiastek, anegdotek itp.),ale także formą tej książki – niestety dla mnie zbyt dużo tu chaotycznej treści, wiele powtórzeń. Często jesteśmy odsyłani do innych źródeł, z których przypuszczam, możemy dowiedzieć się znacznie więcej niż z głównej książki. Przyznam, że nie zaczytywałam się w inne książki Zimbardo, podczytywałam go na studiach, a teraz jestem tą lekturą najzwyczajniej w świecie zniechęcona. Spodziewałam się zdecydowanie czegoś lepszego.

Ta książka opowiada wiele o tym, jak wyjść z toksycznych relacji w naszym życiu.

Autorzy podają konkretne przykłady i szczegółowo opisują je.

Wzruszający jest sam fakt, w jakich okolicznościach powstała ta książka.

"Jeśli działasz tak jak zawsze, otrzymujesz ten sam wynik co zawsze.... jeśli metoda po staremu już nie działa, być może nadszedł czas, by coś z tym zrobić. Masz wybór - tkwić w status quo albo ruszyć naprzód ku lepszej przyszłości."

Dziś do szczęścia nie wystarcza nam już dach nad głową - dziś do życia potrzeba nam także nieustającego rozwoju.

"Rzeczy, które dziś wydają nam się oczywiste, dla ludzi, którzy założyli nasz kraj, były wielką sprawą."

Autorzy podają konkretne przykłady i szczegółowo opisują je.

Wzruszający jest sam fakt, w jakich okolicznościach powstała ta książka.

• Psychologia
  • Relacje D/M
  • Kognitywistyka
  • Psycholog poleca
  • Gdyby ktoś szukał tutaj pomysłu na prezent xD

Dodaj cytat z książki Żyj lepiej, kochaj mądrzej