978-83-7648-407-5
Ag2S

Opowiadania wywołujące skrajne emocje spod pióra jednego z najwybitniejszych polskich scenarzystów. Jest to dramatyczny zapis kulisów politycznego i wojskowego konfliktu wśród polskich oficerów oraz polityków podczas podejmowania decyzji o wybuchu powstania w Warszawie z lipca 1944 roku.

telrhosien | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

"Kanał" Wajdy oglądałam pierwszy raz z mamą jeszcze jako dzieciak i od tamtej pory widziałamgo wiele razy (ciągl jestem pod wielkim wrażeniem), ale jakoś nigdy nie dotarłam do opowiadania, na podstawie którego film powstał. Teraz postanowiłam to nadrobić.

Trafiłam na wydanie Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" z 1981 roku pt. "Kanał i inne opowiadania", która zawiera pięć opowiadań - "Godzina W", "Węgrzy", "Kanał", "Ucieczka", "Casalaraga".

Bardzo ciężko mi ocenić ten zbiór, zwłaszcza że czytam go w przededniu 70. rocznicy wybuchu powstania. Zbyt emocjonalnie podchodzę do pamięci o powstaniu i relacji o nim - a przecież te opowiadania są literacką relacją z tego, w czym Stawiński uczestniczył, zbyt wielkie wrażenie zrobiły też na mnie ekranizacje opowiadań (tworzył również ich scenariusze) - "Kanał" Wajdy, "Eroica" Munka, "Godzina W" Morgensterna.

Dlatego trudno jest powiedzieć, że książka jest np. fantastyczna, bo te epitety to jakby za mało. Mogę tylko powiedzieć, że są to...

AnnaKarington | 2016-11-07
wipptal | 2016-08-10