Obywatel Piszczyk

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura na ekranie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-483-9
Pistacia

Niniejszy tom zbiera trzy części cyklu powieściowego o Janie Piszczyku („Sześć wcieleń Jana Piszczyka”, „Smutnych losów Jana Piszczyka ciąg dalszy”, „Niekłamane oblicze Jana Piszczyka”). Na podstawie tych powieści nakręcono dwa głośne filmy, które weszły do kanonu polskiego kina: „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka (1960) z Bogumiłem Kobielą oraz „Obywatel Piszczyk” Andrzeja Kotkowskiego z Jerzym Stuhrem (1988).

Książka "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" wydana została po raz pierwszy nakładem wydawnictwa Iskry w roku 1959, kolejne wydanie ukazało się w roku 1994 nakładem łódzkiego wydawnictwa 86 Press. Pierwsza część przygód Jana Piszczyka znalazła się też w zbiorze wydanym przez Czytelnika w 1978 roku pt. "Sześć wcieleń Jana Piszczyka i inne utwory" (w serii Głowy Wawelskie).
Druga część cyklu pt. "Smutnych losów Jana Piszczyka ciąg dalszy" ukazała się w roku 1985 w Czytelniku. Trzecią część pt. "Niekłamane oblicze Jana Piszczyka" w roku 1990 wydało wydawnictwo Alfa.
Całą trylogię przygód Jana Piszczyka zebrano w tomie pt. "Piszczyk", który ukazał się w roku 1997 nakładem wydawnictwa Trio – na tym też wydaniu oparto niniejszą edycję, zmieniając zgodnie z wolą Autora tytuł całego zbioru na "Obywatel Piszczyk".

[opis wydawcy]

Jarosław Ciszek | 2013-01-03

Przeciętna jako całość - po bardzo dobrej części pierwszej, druga jest kiepska, trzecia - niepotrzebna.

AJK | 2017-11-14
Przeczytana: listopad 2017