rozwińzwiń

Młodego warszawiaka zapiski z urodzin

Okładka książki Młodego warszawiaka zapiski z urodzin Jerzy Stefan Stawiński
Okładka książki Młodego warszawiaka zapiski z urodzin
Jerzy Stefan Stawiński Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik
182 str. 3 godz. 2 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Data wydania:
2006-03-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
182
Czas czytania
3 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7436-068-2
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
83 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1111
290

Na półkach: ,

Dlaczego jq dopiero teraz natknęłam się na tą książkę? Wszystko mi się w niej podobało. Gorąco polecam

Dlaczego jq dopiero teraz natknęłam się na tą książkę? Wszystko mi się w niej podobało. Gorąco polecam

Pokaż mimo to

avatar
302
31

Na półkach: , ,

Stawiński do napisania tej książki potrzebował wielu lat przerwy od tworzenia dzieł o tematyce wojennej, nawiązującej do własnych doświadczeń autora. Widać w niej dojrzałość w ocenie powstania warszawskiego, krytykę zbędnego mitologizowania romantycznych postaw powstańców, a także nieuchronności śmierci i niemożliwość osiągnięcia pełnego szczęścia (szczególnie w miłości). Czytam po raz trzeci, a wciąż coś mnie pozytywnie zaskakuje :)

Stawiński do napisania tej książki potrzebował wielu lat przerwy od tworzenia dzieł o tematyce wojennej, nawiązującej do własnych doświadczeń autora. Widać w niej dojrzałość w ocenie powstania warszawskiego, krytykę zbędnego mitologizowania romantycznych postaw powstańców, a także nieuchronności śmierci i niemożliwość osiągnięcia pełnego szczęścia (szczególnie w miłości)....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1158
362

Na półkach:

Ciekawy pomysł na autobiografię. Stawiński to wielki mistrz...

Ciekawy pomysł na autobiografię. Stawiński to wielki mistrz...

Pokaż mimo to

avatar
228
102

Na półkach: , ,

Jerzy S.Stawiński był Warszawiakiem, Powstańcem, a po wojnie scenarzystą i współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Wg Jego scenariuszy powstał (wymienię te najbardziej znane): "Kanał", "Eroica", "Zezowate Szczęście", a później "Pułkownik Kwiatkowski" i "Jutro idziemy do kina" i mnóstwo innych filmów (można sobie zerknąć w bazach filmowych),które dziś nie są aż tak popularne, jakby na to zasługiwały, niestety. Jego przeżycia związane z Powstaniem Warszawskim zdeterminowały Go na zawsze, o czym sam mówił:

"Nic tak nie zaważyło na moim życiu jak przejście przez kanał podczas Powstania Warszawskiego. To, że wszyscy skończyliśmy w gównie, że diabli wzięli nasze niepodległościowe porywy i przyszli bolszewicy, podbiło mnie goryczą. Zacząłem patrzeć na świat ironicznie". [http://wyborcza.pl/1,75410,8007963,Jerzy_Stefan_Stawinski_nie_zyje.html]

We wspomnieniach opowiadał też o filmie "Kanał", który był możliwy do zrealizowania dopiero po śmierci Stalina:

"Wajda podrzucił mi pomysł o kracie u wylotu kanału. Chodzi o moment, gdy bohater dociera z łączniczką do Wisły, widzą po drugiej stronie rzeki Armię Radziecką przypatrującą się ich agonii – i nie mogą wyjść. Ale w KC powiedzieli, że takiego filmu o powstaniu nie puszczą. Bo akcja rozgrywa się w szambie. Wiele osób miało do mnie pretensję, że brukam polski patriotyzm. A mnie rozgoryczyło, że diabli wzięli nasze niepodległościowe porywy. Ja z natury staram się przeciwstawiać mitom."
[www.tygodnikprzeglad.pl/piszczyk-ja (maj 2004)]

Książka "Młodego warszawiaka zapiski z urodzin" jest oparta na przeżyciach Autora, co wynika z Jego życiorysu. Oczywiście fabuła nie dotyczy tylko Powstania, ale duża jej część obejmuje ten okres. Nie będę tu streszczać o czym jest opowieść, bo mniej więcej wiadomo - bohater opisuje swój dzień urodzin w latach: 1938, 1939, 1943 i 44.
Stawiński miał niesamowitą łatwość pisania i książka ta miała parę wydań, co oznacza chyba, że cieszyła się dość dużym powodzeniem. Mnie to nie dziwi, bo jest napisana świetnie i ma wszystkie cechy bestsellera, a że dziś przestała być czytana, to zawdzięcza tylko, moim zdaniem, temu, że się jej nie promuje. Szkoda, bo dobrze byłoby posłuchać ludzi, którzy pisali o wydarzeniach z własnego doświadczenia.

Moja Babcia była łączniczką w Powstaniu i na różnych imprezach rodzinnych pojawiali się Jej koledzy Powstańcy. Zawsze kończyło się tym tematem i zawsze różnili się zdaniem, niekiedy diametralnie. Lubiłam ich słuchać, bo to były ich wspomnienia, którym ciężko zaprzeczyć, nie śmiałabym też im powiedzieć, że nie mają racji. I dlatego polecam tą książkę wszystkim Polakom, tym prawdziwym i nie prawdziwym :),bo wartość opowieści "z pierwszej ręki" jest nie do przecenienia, moim zdaniem.



"Nie należałem do żadnej partii – mówi dziś twórca scenariuszy do najbardziej kultowych filmów szkoły polskiej – więc nie dotyczą mnie te obecne hałasy ani spory polityczne. 3 maja i 11 listopada z przyjemnością wracam do starego zwyczaju, który pamiętam z dzieciństwa – wywieszam na moim balkonie biało-czerwoną flagę. I stoję tam chwilę – ja, oportunista w krainie bohaterów i łajdaków. Na końcu mojej osiedlowej uliczki widzę jak przez mgłę postać nadchodzącego Piszczyka."
[www.tygodnikprzeglad.pl/piszczyk-ja (maj 2004)]



Pod linkiem rozmowa ze Stawińskim na temat Powstania Warszawskiego:

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/jerzy-stefan-stawinski,506.html

Jerzy S.Stawiński był Warszawiakiem, Powstańcem, a po wojnie scenarzystą i współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Wg Jego scenariuszy powstał (wymienię te najbardziej znane): "Kanał", "Eroica", "Zezowate Szczęście", a później "Pułkownik Kwiatkowski" i "Jutro idziemy do kina" i mnóstwo innych filmów (można sobie zerknąć w bazach filmowych),które dziś nie są aż tak popularne,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
255
115

Na półkach: ,

Jedna z najlepszych książek polskiego okresu wojennego jakie czytałam ( a trochę tego było). Bez suchej martyrologii, wzniosłych słów, patetycznego pieprzenia o bohaterskich umieraniu. I ten odłamek w pupiu! Niczym amerykański film akcji z dozą humoru w najbardziej dramatycznych momentach! Brawo dla autora za to że trzymał mnie w napięciu do ostatniej chwili, a jego romans z Teresą kwitł przez wszystkie strony powieści, dziennika, pamiętnika. Brawo za to, że do cholery jasnej, wprost mówi, że wojne trzeba przeżyć, a nie umierać na barykadach i walać się jako trup po brudnym chodniku. Mimo to postawa patriotyczna wydziera się z każdej jego wypowiedzi. Po prostu brawo!

Jedna z najlepszych książek polskiego okresu wojennego jakie czytałam ( a trochę tego było). Bez suchej martyrologii, wzniosłych słów, patetycznego pieprzenia o bohaterskich umieraniu. I ten odłamek w pupiu! Niczym amerykański film akcji z dozą humoru w najbardziej dramatycznych momentach! Brawo dla autora za to że trzymał mnie w napięciu do ostatniej chwili, a jego romans...

więcej Pokaż mimo to

avatar
250
250

Na półkach: , ,

Młodego Warszawiaka zapiski z urodzin to wydarzenia młodego Warszawiaka Jurka z dnia 24 września z lat 1938,1939,1943,1944.Są to wspomnienia z lat młodości młodego Warszawiaka który obchodzi urodziny tego dnia i dzieje się coś nadzwyczajnego.Wspomnienia zaczynają się gdy zdaje maturę,następnie gdy jest żołnierzem kampanii wrześniowej,przeżywa pierwszą miłość do kobiety,pracuje w konspiracji,żyje w czasie łapanek,oraz podczas końca powstanie warszawskiego.Każda część wspomnień z dnia urodzin dobrze oddaje atmosferę z tamtego okresu.A mimo że młodość autora przypadła na okres okupacji ,wojny,powstania Stawiński chciał jak najbardziej optymistycznie przedstawić historię z urodzin.Mimo że są to czasy gdzie wielu ludzi ginie w dość różny sposób czy to na polu bitwy,czy w obozie to w książce nie ma żadnego patosu czy nadmiernego bohaterstwa.Autor szczególną uwagę zwraca na poszczególne osoby na głównego bohatera Warszawiaka Jurka,jego miłość Teresę z którą w końcu bierze ślub,jednak kilka godzin po ślubie Teresa zginie,przyjaciele Jurka z konspiracji ,oraz ojciec Jurka który ciągle marzy o tym by syn wyjechał na studia za granicę.Monumentalnym zdaniem "Młodego Warszawiaka zapisków z urodzin" jest ostatnie zdanie w książce :Wyszedłem żywy,ale zabito mi serce.
Młodego Warszawiak zapiski z urodzin to obok Kanału najbardziej heroiczna książka o tematyce powstania warszawskiego mimo że autor tego heroizmu w Młodym Warszawiaku zapisków z urodzin najbardziej unika i kieruje się bardziej w stronę jednostki i losu jednostki w czasie drugiej wojny światowej.

Młodego Warszawiaka zapiski z urodzin to wydarzenia młodego Warszawiaka Jurka z dnia 24 września z lat 1938,1939,1943,1944.Są to wspomnienia z lat młodości młodego Warszawiaka który obchodzi urodziny tego dnia i dzieje się coś nadzwyczajnego.Wspomnienia zaczynają się gdy zdaje maturę,następnie gdy jest żołnierzem kampanii wrześniowej,przeżywa pierwszą miłość do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
200
197

Na półkach:

Wygrzebałam tę książkę w tanich gazetach na Zachodnim. Kto by przypuszczał, że znajdę tam taką perełkę. To jedna z najlepszych książek przez które przewija się Powstanie Warszawskie. Sam bohater to niezwykle ciekawy człowiek, a sposób jego bycia i pisania wzbudza moją wielką sympatię. Polecam!!! Znakomita pozycja.

Wygrzebałam tę książkę w tanich gazetach na Zachodnim. Kto by przypuszczał, że znajdę tam taką perełkę. To jedna z najlepszych książek przez które przewija się Powstanie Warszawskie. Sam bohater to niezwykle ciekawy człowiek, a sposób jego bycia i pisania wzbudza moją wielką sympatię. Polecam!!! Znakomita pozycja.

Pokaż mimo to

avatar
466
340

Na półkach: ,

"– Trudno skapować że świat spokojnie patrzy, jak mordują całe duże miasto pośrodku Europy."

Pisanie książek "CAŁKIEM autobiograficznych" jest doprawdy dosyć wredne, bo nie wiadomo, co jest fikcją, a co wydarzyło się naprawdę. Niemniej wszystko, co w tej historii opisane, niewątpliwie mogło się rzeczywiście wydarzyć - czyta się od pierwszej do ostatniej strony jak wierną autobiografię warszawiaka, którego młodość przypadła na lata wojny (koncept powieści to opisy kilku zaledwie dni, w których bohater obchodzi swoje urodziny).

Spodziewałam się czegoś zgoła ponurego pisanego stylem patetyczno-męczeńsko-wiernopoddańczoojczyźnianym, od początku pozytywnie zaskoczył mnie więc bezpośredni i pełen łobuzerskiego humoru styl narracji, w którym przemycono dość wyważoną dawkę gorzkich pigułek okropności wojny, i życia codziennego przy "otwartych drzwiach do piekła". Niewątpliwy must-read dla wszystkich choćby minimalnie zainteresowanych historią kraju Polska i miasta Warszawa.

"– Jaki tam środek Europy! – parsknął ślusarz. – Daleki wygwizdów i ciągle zawieruchy. Może nam kiedyś wymierzą sprawiedliwość na naszych grobach.
– Głupiś! – oburzył się motorniczy. – Jurek kończy lat osiemnaście a ty tu o grobach! Zdrowie, panie podchorąży!"

"– Trudno skapować że świat spokojnie patrzy, jak mordują całe duże miasto pośrodku Europy."

Pisanie książek "CAŁKIEM autobiograficznych" jest doprawdy dosyć wredne, bo nie wiadomo, co jest fikcją, a co wydarzyło się naprawdę. Niemniej wszystko, co w tej historii opisane, niewątpliwie mogło się rzeczywiście wydarzyć - czyta się od pierwszej do ostatniej strony jak wierną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
41
40

Na półkach: , ,

kilka z dni życia młodego warszawiaka na przestrzeni kilku lat....lat wojny...konkretnie dzień jego urodzin...wspaniale opisane jego przeżycia....osobista tragedia.... strata przyjaciół i ledwo poślubionej żony w czasie powstania warszawskiego...książka godna polecenia)))

kilka z dni życia młodego warszawiaka na przestrzeni kilku lat....lat wojny...konkretnie dzień jego urodzin...wspaniale opisane jego przeżycia....osobista tragedia.... strata przyjaciół i ledwo poślubionej żony w czasie powstania warszawskiego...książka godna polecenia)))

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
189
16

Na półkach:

Niesamowita.

Niesamowita.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    104
  • Chcę przeczytać
    63
  • Posiadam
    38
  • Ulubione
    9
  • Teraz czytam
    5
  • Varsaviana
    2
  • Z wojną w tle
    2
  • 1.Kiedyś przeczytane
    2
  • Polska
    2
  • Obyczajowe
    1

Cytaty

Więcej
Jerzy Stefan Stawiński Młodego warszawiaka zapiski z urodzin Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także