Do filmu trafiłem przypadkiem

978-83-7436-124-8
Ag2S

Stawiński to postać prawie legendarna. Współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej, najlepszy polski scenarzysta, autor Kanału, Eroiki, Zezowatego szczęścia, ale także filmu Rozwodów nie będzie. Zawdzięczamy mu wiedzę o Powstaniu Warszawskim, słynny bunt scenarzystów, postać Jana Piszczyka. O sobie, swoim życiu, związkach z literaturą i filmem, polskim kinie, Warszawie, żonie - gruzińskiej książniczce, opowiada z okazji 85. urodzin.

Perfekcjonistka | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Teoretycznie, nie można tej książce, jej formie, przypisać wiele zalet. Życie i osoba Jerzego Stefana Stawińskiego są na tyle wyraziste, treściwe, pełne, momentami wręcz intrygujące czy frapujące, że w jakiejkolwiek publikacji na temat tego wybitnego scenarzysty zabiegi mające historię uatrakcyjnić czy ułatwić jej przyswojenie są, bez dwóch zdań, zbędne.
Wystarczyło więc z obszernego materiału zebranego podczas licznych rozmów wyłonić najistotniejsze, esencję. Wydaje się to stosunkowo prostą czynnościa, jednakże ostatnio kilkukrotnie trafiłam na przypadki prezentujące zaniedbania w tej materii, tymbardziej doceniam więc pracę Barbary Gizy.
Co do drugiej części książki-scenariusza "Jutro idziemy do kina", warto porównać ją z filmem, wymowa ich jest nieco inna, mam tu na myśli szczególnie zakończenie, a właściwie dalsze losy bohaterów podsumowane w krótkiej informacji na koniec filmu, zawierające w sobie mniej wzniosłości, a więcej prozy życia.

apolinary | 2015-09-16
książek: 1935