Małpa i duch

Ape and Essence
83-85276-11-4
literatura angielska
Bastet

Powieść ta w Związku Radzieckim uznana została za typowy przykład jadowitej propagandy antysocjalistycznej. Ile w tym prawdy, a ile paranoi ze strony jakiegoś niedokształconego paranoika? To każdy czytelnik osądzić musi sam. Jednak jest to powieść nietypowa w twórczości autora (ostatnia).

jatymyoni | 2015-05-28
Przeczytana: maj 2015

„Ale człowiek, pełen pychy człowiek,
Obdarzony potęgą niewielką i dość krótkotrwałą,
Najbardziej nieświadom tego,
O czym najmocniej bywa przekonany –
Niepomny swej kruchej jak szkło istoty,
Niczym gniewna małpa tak dziwne
Na oczach niebios popełnia wybryki,
Iż zmusza do płaczu nawet anioły.” (str. 40)

Bardzo interesująca powieść i nie-powieść. „Małpy i duch” są ostatnią powieścią Huxley, wydaną 1948 roku, przyjętą na Zachodzie z wielkim entuzjazmem, w Związku Radzieckim uznano ją za propagandę antysocjalistyczną. W Polsce ukazała się dopiero 1991 roku. Już to mnie zainteresowało. Tytuł też ciekawy.
Tytuł oryginalny „APE and ESSENCE”. Zgodnie z wprowadzeniem I.G Jackowskiego małpa w ikonografii okresu średniowiecza jest nośnikiem zła, symbolem lubieżnej rozwiązłości, a niekiedy personifikacją samego Szatana. Natomiast termin „essence” może oznaczać istotę rzeczy, byt duchowy, ducha, prawdziwą wartość, W zestawieniu obu haseł Huxley pierwiastek duchowy przeciwstawia...

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Aldous HUXLEY - “Ape and Essence”

Twórczość Huxleya wyznaczają dwie daty: 1932 - wydanie „Brave New World” oraz 1962 - wydanie „Wyspy”, czyli ANTYUTOPIA i UTOPIA. A wokół i pomiędzy, to różne próby przedstawienia swoich zmagań z otaczającym światem czy też z Bogiem /cokolwiek by przez to rozumieć/. Najciekawszy wydaje się tekst publicystyczny pt „Drzwi Percepcji”, stworzony po doświadczeniach z meskaliną, dzięki czemu stał się kultowym dla „hippies”. Omawiana książka, wydana w 1948 r., to etap jego poszukiwań, również w zakresie formy.

Owocuje to rodzajem przedmowy, w której dwóch filmowców odnajduje, w dniu zamordowania Gandhi’ego /30.01.1948 r/, scenariusz Williama Tillisa /alter ego Huxleya/ pt „Ape and Essence” i udaje się w podróż, w celu spotkania autora, dyskutując, w trakcie niej, o kryzysie
cywilizacji, której symbolem był właśnie Gandhi.

„..Ghandi ...

Bandziorno | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Nie jest to tak wybitne dzieło jak Nowy Wspaniały Świat, ale jest utrzymana w podobnym klimacie antyutopii, tym razem postapokaliptycznej. Obraz społeczeństwa przedstawiony w powieści, jak i wytłumaczenie przyczyn zaitniałej sytuacji robi szokujące wrażanie i powoduje, że klimat książki jest raczej depresyjny. Moim zdaniem uznanie tej książki za antykomunistyczną agitkę jest dużym spłyceniem jej przekazu. Książka zdecydowanie zasługuje, podobnie jak reszta dzieł Huxleya, na uwagę pod kątem zawartych w niej idei, z których można wygiągnąć inspirację do przemyśleń nad rozwojem cywilizacji. Bardzo polecam.

Maniek | 2016-09-07
Przeczytana: 05 września 2016

Już sam opis tyłu książki zachęca do przeczytania:
,,...Natomiast w Związku Radzieckim ,,Małpa i Duch" została odebrana jako typowy przykład jadowitej propagandy antysocjalistycznej". Narrator pokazuje nam obraz Ameryki po trzeciej wojnie światowej i ludzi którzy są zindoktrynowani przez szaleństwo religijne oparte na wierze w diabła Beliala.

WojciechZmudzinskiSJ | 2013-07-21
Przeczytana: 22 lipca 2013

Dziwna książka ale inspiruje. Wydawnictwo Phantom Press nie przyłożyło się do redakcji utworu i korekty tekstu.

humbakwbutelce | 2016-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2016

dziwne to dzieło. początek dość tajemniczy, drugi rozdział zaczyna pewną historię, która kontynuowana jest jednym zdaniem na samym końcu książki. podejmuje tematy moralne i etyczne. polecam jedynie fanom książek postapokaliptycznych.

oliwiiiaaa | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017