Leksykon filmowego horroru

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
978-83-60000-16-8
leksykon, horror
Koszmar

„Leksykon filmowego horroru” to szczegółowe i unikatowe omówienia 100 najwybitniejszych przykładów tego gatunku filmowego. Celem książki miało być ukazanie różnych rodzajów filmowego horroru wraz z jego ewolucją na przestrzeni dziesiątków lat. Począwszy od „Gabinetu doktora Caligari” i „Golema” z roku 1920, każdą dekadę XX wieku reprezentuje kilka tytułów, a i pierwsze lata wieku XXI mają swoich przedstawicieli. Podstawowym problemem przy ustalaniu listy tytułów było nie tyle zdecydowanie, czy są one wystarczająco dobre lub też wystarczająco ważne, aby znaleźć tu swoje miejsce (dobrych i ważnych horrorów jest przecież znacznie więcej niż wymieniona setka), ile czy rzeczywiście kojarzą się one przede wszystkim z kinem grozy. Autor uważa, że decyzja czy film jest, czy nie jest horrorem nie musi wcale zależeć od jego treści, często ważniejsza jest atmosfera i zastosowane w nim sposoby tworzenia napięcia. Prezentowane tu sto tytułów nie obejmuje więc wszystkich istniejących odmian filmowej grozy, ale każdy, kto obejrzy omówione w tym leksykonie horrory, nawet w gronie znawców gatunku powinien czuć się pewnie. A co najważniejsze, przekona się, jak niezwykle różnorodne, pomysłowe czy wręcz hipnotyzujące bywają filmy grozy.

Wielką atrakcją dla wielbicieli horroru jest płyta DVD dołączona gratis do „Leksykonu”, zawierająca jeden z najpopularniejszych horrów – film „Hellraiser”.

[Latarnik, 2006]

Mylengrave | 2013-03-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Film
Przeczytana: 18 marca 2013

Byłam bardzo miło zaskoczona tą pozycją, ponieważ jej wydanie nie zwiastuje raczej czegoś wybitnego, a tu niespodzianka! Z wszystkich książek o filmach, które przeczytałam, ta jest najlepsza! (A dodam, że sporo ich już przewertowałam). Styl autora nie jest wydumany, trafia do każdego fana horroru, wybór filmów jest co prawda subiektywny, ale ja poczytuję to jako zaletę. Układ treści jest przejrzysty, dla mnie ok, bo nie przeszkadza mi szary papier i brak ilustracji. Każdy film opisany jest przyjemnym językiem, z dystansem i humorem zarazem, a widz poprzez plastyczne obrazy po raz kolejny ma szansę na zobaczenie kadrów z filmu w swojej głowie. Polecam każdemu, kto lubi poczytać o filmach, które obejrzał oraz wszystkim tym, którzy ten gatunek omijali i chcą to zmienić.

Szymon | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Niestety, liczyłem na coś lepszego. Bądź co bądź to bardzo dobre i zróżnicowane zestawienie, które ukazuje zarys historii filmów grozy. Wśród opisywanych tutaj pozycji znalazło się też kilka moich ulubionych. Najbardziej jednak poraziły mnie błędy rzeczowe w niektórych z opisywanych filmów. Nie chcę się wymądrzać, ale to jest niedopuszczalne, żeby wydawać książkę, w której momentami leje się wodę. W dodatku "analizy" filmów są niczym innym jak spoilerami, które opisują cały film łącznie z zakończeniem i nie skłaniają czytelnika do refleksji. Książkę polecić mogę wyłącznie osobom, które widziały większość opisanych w niej filmów.

ZadokAllen | 2013-12-20

"Leksykon..." czyta się po prostu świetnie. Każdy z omawianych filmów opisany jest zwięźle, rzeczowo no i z pasją. Sporo ciekawostek sprawia że kolejne prezentacje filmów pochłania się z prawdziwą przyjemnością.
Fajnie by było jakby książka miała więcej stron. A co do filmów, które zostały zaprezentowane w Leksykonie, to dobór większości jest ok. Jednak zabrakło moim zdaniem "In the mouth of madness".

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: lipiec 2011

Pozycja bardzo potrzebna na polskim rynku oraz półce każdego fana dobrego horroru. Idealnie wyselekcjonowane horrory, opisane i rekomendowane przez autora. Przedział to 1919-2003. Minus: brak fotosów z filmów.

jasio88thc | 2013-04-09

Każdy fan gatunku powinien się zaopatrzyć w egzemplarz tej książki. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam!

Rewolwerowiec | 2010-12-26
Przeczytana: 2008 rok

Klasyka gatunku do 2005 roku włącznie.Choć kilku filmów brakuje,inne zaś wydają się zbędne...Mimo wszystko miłośnikom kina grozy z czystym sumieniem polecam.Niczego lepszego na rynku nie znajdziecie.

Toshii | 2011-10-05

Bardzo dobra pozycja, zarówno dla osób, które doskonale znają opisywane filmy, jak również dla początkujących, którzy mogą potraktować ją jako przewodnik typu co warto obejrzeć. Wybór filmów - rzecz jasna - jest bardzo subiektywny, widać, że Autor preferuje horrory starsze (lata 70-80-te), uznane nierzadko obecnie za kultowe, stanowczo mniej jest filmów najnowszych. Książka napisana jest lekkim językiem, pod koniec każdego omówienia filmu znajdują się cenne i czasem żartobliwe stwierdzenia kto powinien oglądać dany film i dlaczego, a kto nie.

szachownica | 2011-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Bardzo interesująca pozycja nie tylko dla miłośników horroru. Można ją bardzo tanio kupić za jedyne 5 zł. Podaję adres: www.amazonka.pl
Zaletą leksykonu jest ułożenie pozycji filmowych chronologicznie wg. roku powstania.Opinie autora mają charakter subiektywny, ale w wielu przypadkach mam podobne zdanie. Nie wydaje mi się, że autor za bardzo ujawnia treść filmu. Nie raz jest to konieczne aby właściwie przedstawić istotę filmowego dzieła.

neriende | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Bardzo interesująca pozycja, zdecydowanie godna polecenia. Minusami książki są wątpliwej jakości komentarze podsumowujące każdy film oraz fakt, że niejednokrotnie autor zbyt szczegółowo omawia fabułę, co mogłoby zepsuć zabawę widzowi, który nie obejrzał jeszcze filmu.

Dorry_2000 | 2012-12-16

Niezbyt wyczerpujące opracowania - dla fanów gatunku zbędne.

Grabarz Polski # 49
    Łukasz Radecki, Bartłomiej Paszylk, Robert Ziębiński, Piotr Pocztarek, Mariusz W...
    Grabarz Polski #4
    Krzysztof T. Dąbrowski, Łukasz Radecki, Krzysztof Gonerski, Bartłomiej Paszylk,...
    Grabarz Polski #1
    Kazimierz Kyrcz jr, Bartłomiej Paszylk, Piotr Pocztarek, Kamil Skolimowski,...