Bracia Strach i inne opowiadania

Wydawnictwo: Skrzat

Książka "Bracia Strach i inne opowiadania" Katarzyny Turaj-Kalińskiej to zbiór opowiadań mówiących o absurdzie świata, który zupełnie nie przystaje do naszych oczekiwań i wyobrażeń. Takie zależności budzą w człowieku lęk, różnego rodzaju fobie i ataki paniki, które można uznać za masowe choroby naszej cywilizacji. Autorka w swojej książce stara się ukazać pełne dystansu spojrzenie człowieka na samego siebie z pewną dozą mrocznego szyderstwa, gdyż śmiech to najlepsza zbroja w walce z grozą istnienia.

źródło opisu: Wydawnictwo Skrzat, 2009

źródło okładki: http://www.skrzat.com.pl/

Niki MissNerd | 2014-11-04
Przeczytana: 2012 rok

Dość zaskakujący tytuł książki pochodzi z pierwszego opowiadania, w którym agorafobik spostrzega tajemniczy kontener z napisem BR... ...ACH i szuka w tych literach oparcia w trudnej drodze przez podwórko. Autorka bardzo dobrze oddaje emocje człowieka borykającego się z lękiem i taki jest zamysł całego tomiku.

Kolejne tytuły niosą ze sobą kolejne strachy, nadzieje i moralne rozterki, które są na bieżąco rozbijane przez humor, burzę odniesień literackich i droczenie się z czytelnikiem w obrębie realizmu magicznego.

"W koszmarze z ulicy Wczasowej" mamy kobietę, którą uderza fizyczność i banał romansu, mimo że wcześniej o nim marzyła. W "Kompleksie Otelskiej" tytułowa bohaterka bojąc się zdrady męża zaburza bieg czasu, a narratorka musi zmierzyć się z wizją siebie o 30 lat starszej. Natomiast "Lowelas w Berdyczowie Czasoprzestrzennym" to ojciec autorki, znany aktor, uciekający przed starością i przed świadomością, że czas odmierzany jest kolejnymi pokoleniami. Historia jest prawdziwa...

Pola | 2012-04-18
Przeczytana: 01 maja 2012