czasopisma
Rimokan

Spis treści: PORTRET Marcin WYREMBELSKI, „Jest sobie pewien pisarz” Ermanno CAVAZZONI, „Trzej królowie”, „Ofiary rewolucji”, „Primo Apparuti”, „Kochankowie samobójcy”, „Powieściopisarz realistyczny”, „Niepotrzebni pisarze” (fragmenty), przekład zbiorowy PRZEKROCZYĆ WIDNOKRĄG Marcel PROUST, „Miłość Swanna” Krystyna RODOWSKA, „Między obcością a przybliżeniem. Uwagi o nowym przekładzie «W...

Spis treści:

PORTRET

Marcin WYREMBELSKI, „Jest sobie pewien pisarz”

PRZEKROCZYĆ WIDNOKRĄG

Marcel PROUST, „Miłość Swanna”
Krystyna RODOWSKA, „Między obcością a przybliżeniem. Uwagi o nowym przekładzie «W stronę Swanna» Marcela Prousta”
Andrzej BUSZA, „Das Narrenschiff”, „Niebo”, „Indianin na nabrzeżu”, „Tajni agenci”, „Dla Will. Elegia”, „Stephen Hawkins przypuszcza”, „Star Trek”, przełożył Jacek Gutorow; „Elegia dla Wili”, przełożyła Beata Tarnowska; „Deszcz”, przełożył Roman Sabo
Magdalena RABIZO-BIREK, „O Przybosiu w Niebylcu, Gwoźnicy i Rzeszowie”
Uta PRZYBOŚ, „Spotkanie w kraju ojca”
Bogusław KIERC, „Osy”, „Przez ciało”, „Zaimek”, „Chciany”
Edward BALCERZAN, „«I - zachodząc - rysowałeś horyzont za horyzontem»”
Uta PRZYBOŚ, „Życiorys”, „Powracam”, „Elegia”, „Liście”, „Tym razem”, „Zbyt jeszcze”
Bogusław KIERC, „Ja w nim. Jawnie”
Piotr MICHAŁOWSKI, „Nadzieja przetrwania”, „Wojna i pokój”, „Jubileusz”, „Mój pierwszy raz”, „Julian Przyboś. Niebylec szczeciński”
Stanisław DŁUSKI, „«Ja - świat». Idee Juliana Przybosia”
Janusz PASTERSKI, „Przy torze kolejowym”, „Prom”, „Pytanie Likierka”, „Rozmowa poety z córką”
Władysław WŁOCH, „Uta-garuta, czyli moje zaklepywanie „«Chowanki»”
Dorota WALCZAK-DELANOIS, „Brzegiem Morza Północnego”, „Wiatr od morza”, „Pocałunek na molo”, „Kamyki zamiast muszli”, „Deszcz o dużej amplitudzie”, „Syreny portowe”, „Ostenda i ja”
Józef DUK, „Czego jeszcze nie wiemy o biografii Juliana Przybosia?”
Stanisław DŁUSKI, „Bez przebaczenia (II) ”, „Pożegnania, powitania”, „Wiersz chromy”
Andrzej LAM, „Szkic do portretu Zygmunta Ławrynowicza”
Joanna KUROWSKA, „Wycena”, „Odpowiedź pana Smitha”, „Zasady”, „Ferguson”, „być może”, „Drzwi”, „Prawo ciężkości i coś jeszcze”
Paweł MAJERSKI, „«Zabrano ptakom smagłość lotu». Kilka uwag o mieście w poezji Zygmunta Ławrynowicza”
Jerzy HAJDUGA, „Cała tam reszta”, „Nocne czuwanie”, „Papierowe ptaki w domu staruszka”, „Powroty”, „Uparcie”, „Poczytaj mi Boże”
Justyna BUDZIK, „«Mnogość jest w moim umyśle…» Zygmunta Ławrynowicza spotkania z poezją Johna Robinsona Jeftcrsa”
Piotr LINEK, „Pan widzi”, „Jedynie płomień? ”, „Zadanie domowe poety w średnim wieku”, „Spotkanie autorskie”, „Rdza”
Aleksandra ZASĘPA, „Ułamki rzeczywistości. Błędne ogniki Zygmunta Ławrynowicza wobec gatunku haiku”
Dawid KRASZEWSKI, „Broda”, „Deus ex machina”, „Tadeusznik III”
„Pisarz zawsze jest na emigracji”. Z Nataszą GOERKE rozmawia Adam Bienias
Bogumiła JĘCEK, „Zacisza tablica (1945-56)”
AFIRMACJE I REWIZJE. „Jak literatura najnowsza opisuje współczesny świat? ” Dyskusja z udziałem Przemysława CZAPLIŃSKIEGO
Janusz PASTERSKI, „Realność i wizja”
Ewa WŁODARSKA, „Zarys świątków. Podlaskie portrety pośmiertne”, „Modigliani: okna, kobiety i wróble”, „Szkic węglem”, „Z Joanną oglądaliśmy« Śmierć w Wenecji»”, „Nocą blizny są czyste”, „Psy szczekają za miedzą. Goya na sztalugach”

TEMATY WSCHODNIE

Magdalena RABIZO-BIREK, „Sztuka i naród”
Bohdan ZADURA, „Dopowiedzenie”, „Czerniowce”, „hotel „«Bukovyna»”, „Hagit Grossman”
Wołodymyr GARMATIUK, „Nie(utracone) dziedzictwo”
Krystyna LENKOWSKA, „Naród”
Andrij BONDAR, Nogami do przodu”, „Dzikie tańce”, „Duchowny-lotnik”, „Po wodzie”, „Gołębia wierność”, „Mój koks”, „Wziąć wszystko”, „Mój wstyd”, „ Kolejka do śmierci”, „Ostatnia droga”, przełożył Bohdan Zadura

ARCHIWUM

Jan WOLSKI, „Kilka uwag o listach Zygmunta Ławrynowicza do Hieronima Skurpskiego”
Listy Zygmunta ŁAWRYNOWICZA do Hieronima Skurpskiego

FRAZY OSOBISTE

Zbigniew ŚWIATŁOWSKI, „Z dziennika germanisty (styczeń 2015)”
Grzegorz STRUMYK, „Łatanina 24”
Antoni MATUSZKIEWICZ, „Obok”, „Margines”
Roman SABO, „Z miasta wron”
Katarzyna TURAJ-KALIŃSKA, „Get your visa to East Berlin”
Robert SUWAŁA, „Pornografie wyobraźni. Jerzy Kosiński”
Rafał POKRYWKA, „Wizerunek a literatura” (Thomas Glavinic, Marlene Streeruwitz)
Jacek UGLIK, „Fargo”
Anna BARCICHOWSKA, „Jak bronić się przed mową nienawiści?”

SZTUKA

Aleksandra SMUSZ, „Jak nie stłuc zwierciadła. Wystawa Lustro a inspiracje Schulzowskie”
Paweł NOWICKI, „Artysta w zwierciadle samotności”

O KSIĄŻKACH

Magdalena BĄK-WOŁOSZYN, „Pan Cogito pragnie odpocząć od nieśmiertelności” (J. Hajduga, „Odpocząć od cudu”)
Magdalena BOCZKOWSKA, „«Śmierć nie udała się Bogu»” (Ł. Jarosz, „Kardonia i Faber”)
Alicja ŁUKASIK, „Studium śmierci” (G. Kwiatkowski, „Spalanie”)
Ewelina RADION, „Liryczne „«ucieczki z pięciolinii»” (A. Szypuła, „Białe tulipany”)
Roman MAGRYŚ, „Ponadnarodowa epopeja Olgi Tokarczuk” (O. Tokarczuk, „Księgi Jakubowe”)
Marcelina JANISZ, „Upiorne echa przeszłości” (P. Guzy, „Stan wyjątkowy”)
Krzysztof SOCHA, „Ludzkie, nazbyt ludzkie” (P. Guzy, „«Odwiedziny u duchów i inne opowiadania”)
Magdalena RABIZO-BIREK, „Podróże przez czas i przestrzeń” (R. Lenc, „Chimera”)
Weronika MYŚLIWIEC-KONOPKA, „Stasiuk w pigułce” („Życie to jednak strata jest. Andrzej Stasiuk w rozmowach z Dorotą Wodecką”)
Anna JAWORSKA, „Rytualne inkluzje w bursztynie literatury” (T. Chomiszczak, „Mistrz ceremonii Marian Pankowski - od filologii do rytuału”; M. Pankowski, „Lekcje mistrzowskie. Artykuły brukselskie o literaturze”)

KRONIKA

Konstelacje Piotra Wojtowicza (Paweł NOWICKI)
Potrójny jubileusz Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (Magdalena RABIZO-BIREK)

AUTORZY „Frazy”

• Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
Piankowe niebo
Cathy Cassidy

0 (0 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

8 (5 ocen i opinii)
Krótki kurs szpiegowania
Piotr Niemczyk , Jan Kapela

0 (0 ocen i opinii)
What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
Benjamin K. Bergen

7,69 (16 ocen i opinii)
Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
Elżbieta Piętak , Dariusz Piętak

0 (0 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!