Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Seria: Punkty Przełomowe
Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Outliers: the story of success
sekrety, ludzie, sukces

DŁUGO OCZEKIWANA KSIĄŻKA JEDNEGO ZE 100 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH LUDZI NA ŚWIECIE Czy talent jest przereklamowany? Czy aby odnieść sukces, trzeba „dobrze się urodzić”? Jakie są składowe sukcesu? Najnowsza książka Malcolma Gladwella to podróż w świat ludzi najlepszych, najwspanialszych, odnoszących największe sukcesy i najbardziej sławnych. Jacy oni są? Czym różnią się od nas - przeciętniaków?...

DŁUGO OCZEKIWANA KSIĄŻKA JEDNEGO ZE 100 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH LUDZI NA ŚWIECIE

Czy talent jest przereklamowany?
Czy aby odnieść sukces, trzeba „dobrze się urodzić”?
Jakie są składowe sukcesu?
Najnowsza książka Malcolma Gladwella to podróż w świat ludzi najlepszych, najwspanialszych, odnoszących największe sukcesy i najbardziej sławnych. Jacy oni są? Czym różnią się od nas - przeciętniaków? Co sprawia, że są tacy niezwykli? Gladwell daje niekonwencjonalną odpowiedź: aby poznać ich sekret, powinniśmy przyglądać się nie temu, jacy są, ale temu, skąd do nas przychodzą. Powinniśmy przyjrzeć się ich rodzinom, kulturze, miejscu pochodzenia, pokoleniu... Dzięki temu dowiemy się, co uczyniło The Beatles najsłynniejszym zespołem w dziejach, skąd się wzięli milionerzy tacy jak Bill Gates czy najlepsi piłkarze świata.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Pomysłowy | 2015-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mocny głos w rozwijającej się ostatnio dyskusji, na ile sukces zależy od talentu a na ile od czegoś innego. Odpowiedź jest istotna. Bo czy każdy z nas ma swoją szansę, czy jest zarezerwowana tylko dla wybrańców? Autor twierdzi, że talent jest przeceniany i to bardzo. Ma znaczenie, ale to co decyduje, to rozwój talentu. W oparciu o pracę i to przemyślaną. Bardzo wiele dzieci ma szansę zostać Mozartem lub Feynmanem. Poza wrodzonym talentem i warunkami zewnętrznymi, kluczowy jest jednak sensownie poprowadzony rozwój. Einstein mówił, że geniusz to 5% talentu a reszta to praca. Kiedyś traktowało się tę wypowiedź jako uprzejmość geniusza. Po tej książce wygląda to na całkowitą prawdę.
Ooo! Ukazały się po polsku mówiące to samo książki z nowymi wynikami badań i projektów: "Jak dzieci osiągają sukces" /Paul Tough/ i "Talent jest przeceniany" /Geoff Colvin/.

ardnaskela | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook

Nie czytam poradników typu jak osiagnąc sukces lub jak się zmotywować.

Ta książka jednak została mi polecona jako studium ludzi, którzy odnieśli wielki sukces w życiu, skupia się na wybitnych naukowcach, muzykach, artystach oraz sportowcach a także prawnikach i właścicielach firm.

Autor analizuje życie wielu ludzi sukcesu znanych powszechnie, od Beatlesów do Mozarta, poprzez wybitnych sportowców i laureatów nagrody Nobla.

Nie ma złotej reguły dlaczego ktoś dochodzi do wielkiego sukcesu, dużo zależy od tego kiedy i w jakich okolicznościach się rodzimy, z jakiej rodziny pochodzimy, czy jesteśmy "zaradni" życiowo, czy jesteśmy konsekwentni.

Ciekawe jest to, że często to nie ludzie o najwyższym ilorazie inteligencji odnoszą sukces ale ci którzy mieli więciej możliwośći, odpowiedniejsze środowisko społeczno-rodzinne, a przede wszystkim ci którzy pracowali bardzo bardzo ciężko.

Autor dowodzi że talent jest bardzo ważny, ale na przykładzie wielu prawdziwych życiorysów wybitnych...

ardnaskela | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook

Nie czytam poradników typu jak osiagnąc sukces lub jak się zmotywować.

Wieruch | 2012-11-11
Przeczytana: 14 listopada 2012

Nie mogłem doczekać się, aż będę mógł ją przeczytać. Wg opinii znajomych była doskonała. I była, ale mnie zaskoczyła. Spodziewałem się zupełnie czego innego. Gladwell jednak wyszedł poza schemat i pokazał nam, że w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tak prostych rzeczy. Polecam każdemu kto chce zmienić spojrzenie na nasz świat i przestać zazdrościć ludziom, którym się udało.

Powiem szczerze, że jest to dobra matryca do rozwinięcia dyskusji psychologicznych z kimś lub z samym sobą.
Z wieloma faktami byłam w stanie się zgodzić, ponieważ w podobny sposób uważam, że działa człowiek. Jednak myślę, że waga pochodzenia była trochę wyolbrzymiona, zakres możliwości, horyzontów zależny od tego, z jakiego środowiska kto pochodzi, może być ruchomy i nikogo żadne pochodzenie nie skreśla ani nie wynosi ponad.
Druga część przez długi czas rozgrywała się jak program 'Katastrofa w przestworzach', dla mnie super, bo lubię, ale związek z ideą książki był luźny. Grunt, że czytało się dobrze.

Dobry Wieczór | 2011-03-24
Przeczytana: 24 marca 2011

Pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam ale zapewne nie ostatnia. Gladwell redefiniuje pojęcie sukcesu i demaskuje zmitologizowane historie "od pucybuta do milionera", w których samotne, wybitne jednostki pokonują przeciwności losu by, w końcu, osiągnąć zasłużoną nagrodę w postaci sławy i pieniędzy.
Ogromną zaletą książki jest styl. Prawdopodobnie fakt, iż autor jest dziennikarzem sprawia, że pisze lekko i bardzo przystępnie.

Michał Broda | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Świetna. Chciałbym mięć tą wiedzę 10-15 lat temu ;). Poza Schematem powinna być obowiązkową lekturą dla rodziców i nauczycieli!

Dora | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Lekki styl, sprawne przemieszczanie się między różnymi wątkami, barwność niektórych historii dowodzi, że autor jest ponadprzeciętnym erudytą. Z drugiej strony, ciężko uciec od myśli że tezy zawarte w książce - choć warte analizy, są postawione zbyt kategorycznie i w oparciu o różne, na dobrą sprawę nieprzystające do siebie fakty z odległych dziedzin.Zastanawia np.czemu mają służyć te przydługie opisy przyrody i zbyt szczegółowe zagłębianie się w tajniki określonych zawodów, skoro autor co chwila zmienia temat, kluczy, wynajduje kolejne postacie godne opisu?

Chaos, z którego można wyciągnąć parę wniosków,ale całość nie dostarcza wrażenia zrównoważonego, dopełnionego konceptu.

acwo | 2011-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Autor przygląda się ludziom, o których możemy mówić, że "osiągnęli sukces", czyli zrealizowali coś, o co się starali. Ale czy na pewno?

Jaki procent w sukcesie zajmują geniusz, determinacja, ciężka praca, wyrzeczenia, a jaki procent szczęście, uwarunkowania kulturowe, sposobności, szanse, czy zbiegi okoliczności?

Na te pytania odpowiada "Poza Schematem", a poznawanie odpowiedzi może skłaniać do wielu przemyśleń.

Bella | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Zdecydowałam się przeczytać tą książkę ze względu na bardzo dobre recenzje. Reasumując:

1. Dla mnie zbyt dużo niepotrzebnych, zawiłych treści, tabelek, liczb etc. Rozumiem, że miało to zobrazować pewne zależności, ale dla człowieka o umyśle humanistycznym to męczarnia...

2. Ogólnie uważam, że warto tak czy inaczej ją przeczytać - wyniosłam z niej kilka pozytywnych uwag. Szczególnie polecam ją rodzicom już dzieci przedszkolnych, ponieważ tu zwykle pojawia się dylemat - posyłać dziecko na zajęcia pozalekcyjne czy "niech ma dzieciństwo';)