Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Okładka książki Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu
Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Seria: Punkty Przełomowe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Punkty Przełomowe
Outliers: the story of success
Znak
2009-01-01
2009-01-01
Rafał Śmietana
sekrety ludzie sukces

Okładka książki Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić Chip Heath, Dan Heath
Ocena 7,4
Pstryk. Jak zm... Chip Heath, Dan Hea...
Okładka książki Freakonomia. Świat od podszewki Stephen J. Dubner, Steven D. Levitt
Ocena 6,8
Freakonomia. Ś... Stephen J. Dubner, ...

Bardzo dużo treści kompletnie niepotrzebnej. Znalazłem tylko jedną praktyczną wskazówkę od czego zależy sukces. Poza tą, autor raczej udowadnia, że reszta od nas nie zależy, lub mamy tylko pośredni wpływ. Szalenie niepraktyczna. Kilka ciekawych historii wymykających się ze schematu, i to wszystko.

Książka jak książka, pisana trochę pod tezę; aspirująca do bycia Biblią samousprawiedliwienia dla mas, będąca też przy tym szeregiem uogólnień i niedomówień, które widać jak na dłoni. Dodatkowo struktura argumentacji w dużej mierze jest oparta o indukcję.

Jednak zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie czemu książka została poprzedzona przedmową jakiegoś no-name z GW, która to przedmowa jest tylko mizernym streszczeniem książki z resentymentalną nutą właściwą ludziom małym. Za ten niezrozumiały fakt obniżam ocenę o kilka gwiazdek, a szanujących swój czas (i nerwy) apeluję o opuszczenie podczas lektury tego marnej jakości wstępu.

„Sukces jest wypadkową zbyt wielu rzeczy, żeby można go było przypisać jednej tylko osobie”. [s.13]

DLA KOGO:
Jeśli wierzysz, że możesz wszystko, „jesteś zwycięzcą”, a sukces zależy tylko od Twojej ciężkiej pracy i tego, jak bardzo będziesz chciał go osiągnąć, to…ta książka zburzy Twój światopogląd.

Natomiast jeśli takie stwierdzenia uważasz za kłamstwo i tylko wzbudzają w Tobie irytację, to…masz rację i dowiesz się dlaczego.

CO W ŚRODKU:
- Cała lektura to dobra, bardzo błyskotliwa analiza, rozpatrująca kariery i sukcesy od zupełnie innej, rzadko branej pod uwagę strony. A może wręcz niebranej wcale.

- Autor pokazuje, że sukces to nie dzieło jednostki, ale zbiór wielu czynników. Jako ludzie chcemy wierzyć, że wszystko zależy tylko od nas. Zakładamy, że to właśnie indywidualne cechy, takie jak osobowość, inteligencja czy talent, pozwalają ludziom wejść na szczyt. Ignorujemy przy tym ogromną rolę społeczeństwa w decydowaniu komu się powiedzie, a komu nie.

- Wszyscy wiedzą, że pochodzenie, w tym rodzina, ma niebagatelne znaczenie, ale za pojęciem „sprzyjające okoliczności” kryje się o wiele więcej. Niektórzy mają przewagę już na starcie rodząc się w odpowiednim momencie historii. Inni znajdują się po prostu w odpowiednim miejscu i spotykają na swojej drodze odpowiednich ludzi. Warto też rozumieć kulturę i wartości, w której wyrosły dane osoby, bo „kiedy lekceważymy uwarunkowania kulturowe, zaczynają się katastrofy samolotów” [s.242] :)

- Oczywiście, że trzeba jeszcze umieć to wszystko wykorzystać, ale książka pokazuje, że osobowość, talent i praca, choć są niesamowicie ważne, nie są wszystkim. Gdyby Bill Gates urodził się kilka lat później, w innym miejscu, to cóż…może Microsoft nigdy by nie powstał.

- Autor otwiera nam na to oczy, wychodząc poza jednostkę i pokazując, że ludzie spoza schematu wcale poza niego nie wykraczają, a w ich sukcesie nie ma tyle tajemnicy jak nam się wydaje.

- Czy wydaje się to demotywujące? Wręcz przeciwnie. Próbuj, bo nigdy nie wiesz przecież, czy czas, miejsce i otoczenie, w którym się znajdujesz, to nie są właśnie Twoje sprzyjające okoliczności.

- Książkę czyta się bardzo szybko i choć jest bogata w analizy i rozważania, to raczej stanowi lekką lekturę. Trzeba przyznać, że Malcolm Gladwell ma talent do pisania w taki sposób, że czuję się zachęcona do sięgnięcia po inne jego dzieła :)

DLA KOGO:

Natomiast jeśli takie stwierdzenia uważasz za kłamstwo i tylko wzbudzają...

Podobała mi się chociaż nie tak jak myślałem, że będzie mi się podobała. Malcolm kreuje ją na pozycję "naukową" którą nie jest. Niemnie jednak niektórym tezom chętnie daję wiarę. Warto w sumie przeczytać.

Bardzo dobra książka, choć trochę przygnebiająca. Wniosek: aby odnieść sukces trzeba urodzić się we właściwym miejscu i czasie.

Genialna książka z jednej strony pokazująca że wieloletnią i ciężką pracą można osiągnąć sukces a jednocześnie przedstawiająca sylwetki osób które po prostu były w odpowiednim miejscu i czasie co w połączeniu ze szczęściem i serią fortunnych zdarzeń wzbiły się na kompletnie inny poziom względem społeczeństwa.

Super przyjemnie się czyta :) Fajnie przedstawione historie i opowiadania. Jednym zdaniem - Szczęście to jednak trzeba mieć w życiu :)

Studium socjologiczne jednostki, społeczeństwa na tle najnowszej historii. Jak środowisko i wydarzenia wpływają na to, że jednostka osiągnie sukces lub nie. Jaki wpływ mają na to ludzie, którzy nas otaczają. Fajne studium, czasem może otwierać oczy, ale raczej nic nie wnosi do własnego rozwoju osobistego.

Jedna z lepszych książek jakie czytałam. Dużo przykładów z życia. Skłania do refleksji! Gorąco polecam.

Przekonała mnie do zmiany opinii. Dałbym wyższą ocenę gdyby każdy z rozdziałów był tak interesujący jak dwa pierwsze.