Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Malcolm Gladwell nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.) 269 str.
Outliers: the story of success
Rafał Śmietana
Punkty Przełomowe
Znak
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
sekrety ludzie sukces

Outliers: the story of success
Rafał Śmietana
Punkty Przełomowe
Znak
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
sekrety ludzie sukces

Porównaj ceny i

Poza schematem. Książek o tym, jak odnieść sukces, jak być bogatym, jak się naprawić, jak zbudować siebie itp., jest jak wiadomo, bardzo wiele. Czy działają? Nie wiem, jeśli tak, to się cieszę. W tej książce nie ma porad ani sposobu na lepsze życie. Raczej kłóci się z przyjętą zasadą, że to my mamy wpływ na nasz los i to od nas zależy jaki on jest. Nie do końca. Albo może...

Bardzo dobra książka - to prawdopodobnie pierwsza pozycja, która swoi w opozycji do mitu amerykańskiej jednostki, która pomimo najgorszego możliwego do przewidzenia startu i pomimo każdej przeciwności losu dzięki ciężkiej pracy i samozaparciu osiąga wielki sukces. Tutaj nie ma niczego takiego, natomiast autor raczy nas odniesieniami do wielu naukowych badań, które po kolei...

Napisana w ciekawy sposób. Podważa ogólnie przyjętą opinię, że tylko od nas zależy, czy osiągniemy sukces. Otworzyła mi oczy na kwestie, których wcześniej nie brałam pod uwagę. Moja pierwsza pozycja tego autora, już zamówiłam następne.

Z jednej strony bardzo ciekawe historie i wnioski (sam mam ochotę przeanalizować, czy olimpiady szkolne wygrywają dzieci urodzone w pierwszej połowie roku), z drugiej nieco chaosu w łączeniu tychże dwóch rzeczy.

W połowie pogubiłem się, czy to dobrze, że ktoś coś robił i ciężko pracował, czy wystarczyły sprzyjające momenty i w tym tkwi ich sekret? Miałem też otrzymać...

Chyba najlepsza z książek Gladwella skutecznie obalająca amerykański mit selfmademana i akcentująca wagę czasu i kultury, w której przychodzi nam realizować życiowe cele. Tu na dodatek, przeczytana przez jednego z moich ulubionych lektorów. Warto.

Świetna książka, dzięki której można dowiedzieć się ile czynników i osób wpływa na sukces jednego człowieka.

"Poza schematem" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Gladwella. Jestem tak miło zaskoczona tą pozycją, że mam ochotę od razu pobiec do księgarni po "Punkt przełomowy" i "Bysk!". Każdy rozdział zaczyna się stosunkowo niewinnie i kiedy momentami jesteś zdezorientowany i myślisz sobie: "do czego to wszystko prowadzi?", Gladwell podsuwa wnioski i analizy. A niektóre z nich...

Bardzo dobra książka. Przedstawia drogę do sukcesu w naukowy sposób, oparty na dowodach. Nie wystarczy urodzić się geniuszem, aby osiągnąc sukces. Musi zostać spełniony szereg innych czynników, jak na przykład urodzenie się w dobrym czasie w roku czy też wieku, mozliwość ćwiczenia, aspekt kulturowy ma znaczenie a nawet pochodzenie. Warto przeczytać!

Da się odczuć, że to książka publicysty. Zawiera czyste fakty, przykłady osób, które odniosły sukces i jak to zrobiły. Liczy się czasem miesiąc, czasem kultura z jakiej się wywodzimy. Bardzo podobał mi się przykład 10000 godzin.Ogólnie do każdego rozdziału można napisać osobną książkę.

Głowna tez z tej książki jest następująca-sukces zależy od ciężkiej pracy, zaplecza społeczno-kulturowego i okazji, które należy wykorzystywać. Oczywiste oczywistości, niemniej czyta się dobrze, jeśli tylko człowiek przestanie się wkurzać na truizmy prezentowane prze autora. Plusem są ciekawe opisane historie.

Dyskusje

2 155