Wiersze zebrane

Wydawnictwo: Biuro Literackie
poezja polska, XX wiek
poezja

Pierwszy kompletny zbiór wierszy Rafała Wojaczka. Ponad pięćdziesiąt utworów, których nie uwzględniały poprzednie edycje oraz wiersze spoza tomików ułożonych bądź planowanych do wydania przez Wojaczka, w tym usunięte z książek przez cenzurę.
Całość opatrzył komentarzem Bogusław Kierc.

złodziejka | 2011-01-16
Na półkach: Przeczytane, Do nich wracam

Nie da się powiedzieć, że tomik jest 'przeczytany'. Do poezji wraca się cały czas, niektóre wiersze zna się na pamięć, niektóre się kojarzy, niektórych się nie pamięta, a wszystkie w pewnym sensie odkrywa na nowo za każdym razem, kiedy się po nie sięgnie.

Katebook | 2015-10-31

Ja napiszę tak o Wojaczkowej poezji. Nie toleruję pojęcia buntownik, ponieważ już zakłada, że ktoś z gruntu nie ma racji, a się sprzeciwia. Może nie wynika to bezpośrednio z definicji tego terminu, w każdym razie to słowo ma taki a nie inny wydżwięk. Kilka dni temu usłyszałam rewelacyjną wersję śpiewaną jednego z jego wierszy i tak sobie myślę, że jego poezja to nie jest coś nad czym się siedzi i płacze. To jest po prostu unikalna wizja życia. Życie bywa gorzkie, a świat czyni je piekłem. Poeta jest innym rodzajem człowieka, ma inny rodzaj świadomości. Gdyby nie unikalny rodzaj piekielnego rodzaju percepcji nie było by poezji. Dlatego należy uważać gdy ocenia się życie poety.Wielu z nich nie ma tarczy obronnej zbudowanej z wrodzonej ślepoty, która czyni istnienie łatwym. Świat potrzebuje tego rodzaju wyobraźni. Wielu ocenia jego życie jako porażkę, posługując się słownictwem rodem z siłowni. Biedni umysłowo balansują między A i B. A poeta ma w sobie cały alfabet.
Z Jego wierszy...

| 2015-04-27
Na półkach: Poezja, Przeczytane

Nie kojarzę kurczę fenomenu Wojaczka, wszystkie te matkobosko-waginalno-krwiomiesięczne fragmenty... może cos w nich jest, nie, na pewno coś w nich jest, ale może jestem zbyt normalny,m żeby mnie to aż tak porwało.

| 2010-06-20
Na półkach: Teraz czytam

czy poezję można 'przeczytać' ? Przecież stale do niej wracam i wciąż na nowo poznaję.

Tomasz Wojewoda | 2016-08-05
Przeczytana: 2007 rok

Poezja, z którą tak naprawdę nie rozstaję się od ponad 10 lat.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Przeczytana: 29 września 1973

Bunt zrodzony z negacji wszystkiego zawsze pozostaje buntem, ale rozpisany na głosy" staje się "Pokoleniowym Manifestem"

Pierwszy pełny i kompletny zbiór wierszy Wojaczka. Wielka i naprawdę poruszająca literatura, opatrzona komentarzem Bogusława Kierca.

Maria Caulfield | 2014-06-20
Przeczytana: 2014 rok

Wojaczek. Cóż o nim napisać? Chyba tylko pochylić naprzód głowę, na słowa:
"A jednak coś zostanie po mnie"

komediopisarka | 2013-08-24

Pisałam licencjat o Rafale. I ciągle nie mam dość.

Mundek | 2011-12-15

Chwieje się dyszel krwi... geniusz