Tarot paryski

Wydawnictwo: W.A.B.

Powieść o współczesnej bohemie, która żyje chwilą bieżącą i czyni to z entuzjazmem budzącym zazdrość innych. Ciekawe połączenie humoru, seksu, mistycyzmu, tarota i kabały. Gretkowska pozostaje wierna Paryżowi, który w Tarocie... okazuje się labiryntem kultury. Krążąc po mieście i tradycjach w poszukiwaniu tajemnicy, autorka obsesyjnie miesza treści metafizyczne z duchowymi.

| 2012-02-26
Przeczytana: 20 lutego 2012

Grafomańska powiastka, której nie ratują manifestacyjnie ironiczne deklaracje autorki. Jeżeli jest to 'harlequin dla intelektualistów', a harlequiny opowiadają o niemożliwych marzeniach swoich zaprojektowanych czytelników, to intelektualiści marzą o zimnej kąpieli w bagnie absolutnego upodlenia. Brrr. W mojej lekturze "Tarot paryski" okazał się tylko przestrogą, że samoświadomy kicz nie staje się kampem, a opiewana przez bohaterów (i autorkę?) 'postdekonstrukcja' to tylko 'post dekonstrukcji'. Ileż przykrości naraz..!

Jelonek | 2012-11-29

Uwielbiam "Tarot paryski". Nie jestem przekonany, czy to szczególnie dobra książka, ale jest świetnie napisana. Jest pretensjonalna w możliwe najbardziej uroczy sposób.

Ann | 2014-01-06

To wczesna Gertkowska, która rzeczywiście łamała tabu i w przemyślany sposób szokowała. Pokręcona ale wciągająca książka.

Abee | 2014-09-15
Przeczytana: 26 grudnia 1999

Pierwsze zetknięcie z prozą Gretkowskiej. Zaskakująco ekstrawertyczne opisy przeżyć wszelkich. Wtedy szokujące. Teraz - trochę zbladły i miejscami odstręczające.

milogro | 2014-10-08

Dowód na to, że można wulgarnie napisać o tęsknocie, miłości, niespełnieniu... wulgarnie, nie pozbawiając piękna... dziwna sztuczka pani Manueli...

liaguszka | 2015-06-04
Przeczytana: czerwiec 2006

Niestety, ale mnie nie wciągnęła.

magnolia | 2014-02-19

Książka, której nie rozumiem. Nie chodzi nawet o najprawdopodobniej celowe zagmatwanie ciągów przyczynowo-skutkowych i nielinearną "akcję" tylko o całokształt. książka o niczym w najbardziej negatywnym znaczeniu, gdyż zdarzyło mi się czytać dużo lepsze książki pozornie o niczym, jednak np. ciekawe językowo.

To kolejna z tych książek, do których mam ogromny sentyment,uwielbiam takie "czytadła", nazywam je utworami prozą płynącymi.. płyną dialogi, płynie wolno akcja,sylwetki bohaterów też są dość rozpływającą się materią,po prostu urocza bohema, wolno płynący świat.. troszkę jak w " Marzycielach" Bertolucciego..

Kasia | 2010-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Książka nieco dziwna. Zaczyna się wizytą bohaterki w holenderskiej galerii obrazów. W następnym rozdziale przenosimy się do Paryża, gdzie rozgrywa się dalsza część powieści.

Po książkę warto sięgnąć, choćby po to, by porównać style "dawnej" i "obecnej" Gretkowskiej.

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Przeczytana: 01 października 1994

Wydaje się, że to taki Rutkowskie "w spódnicy", ale po jakims czasie wiemy już, że nie