Tarot paryski

Wydawnictwo: W.A.B.

Powieść o współczesnej bohemie, która żyje chwilą bieżącą i czyni to z entuzjazmem budzącym zazdrość innych. Ciekawe połączenie humoru, seksu, mistycyzmu, tarota i kabały. Gretkowska pozostaje wierna Paryżowi, który w Tarocie... okazuje się labiryntem kultury. Krążąc po mieście i tradycjach w poszukiwaniu tajemnicy, autorka obsesyjnie miesza treści metafizyczne z duchowymi.

Vinga | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

"Powieść o współczesnej bohemie, która żyje chwilą bieżącą i czyni to z entuzjazmem budzącym zazdrość innych" - jak to intrygująco brzmi!

Paryż. Cztery osoby w małym mieszkaniu pośród codzienności prowadzą sobie filozoficzne dysputy. Czasem do rozmów tych dołącza ktoś z zewnątrz. Czego tam nie ma: tarot, astrologia, mitologia, religia, filozofia, alchemia, kabała i seks... również ten odmieniany przez "-filie" różnorakie. Pomieszanie z poplątaniem. Niejednokrotnie miałam wrażenie, że bohaterowie sami nie wiedzą o czym właściwie mówią/chcą powiedzieć. Chaos niekontrolowany... W każdym bądź razie ja w tym sensu nie odnajduję. A nie mam ochoty (i szkoda mi czasu) na doszukiwanie się na siłę ukrytych znaczeń, symboliki, drugiego, trzeciego czy piątego dna.

"Właściwie po dekonstruktywizmie nie powinno być już żadnej ideologii albo sensownej teorii. Jednak taka wypowiadana przeze mnie teoria jest postdekonstruktywistyczna. Z jednej strony zgadza się ona z dekonstruktywizmem, że nie...

| 2012-02-26
Przeczytana: 20 lutego 2012

Grafomańska powiastka, której nie ratują manifestacyjnie ironiczne deklaracje autorki. Jeżeli jest to 'harlequin dla intelektualistów', a harlequiny opowiadają o niemożliwych marzeniach swoich zaprojektowanych czytelników, to intelektualiści marzą o zimnej kąpieli w bagnie absolutnego upodlenia. Brrr. W mojej lekturze "Tarot paryski" okazał się tylko przestrogą, że samoświadomy kicz nie staje się kampem, a opiewana przez bohaterów (i autorkę?) 'postdekonstrukcja' to tylko 'post dekonstrukcji'. Ileż przykrości naraz..!

Jelonek | 2012-11-29

Uwielbiam "Tarot paryski". Nie jestem przekonany, czy to szczególnie dobra książka, ale jest świetnie napisana. Jest pretensjonalna w możliwe najbardziej uroczy sposób.

Abee | 2014-09-15
Przeczytana: 26 grudnia 1999

Pierwsze zetknięcie z prozą Gretkowskiej. Zaskakująco ekstrawertyczne opisy przeżyć wszelkich. Wtedy szokujące. Teraz - trochę zbladły i miejscami odstręczające.

Ann | 2014-01-06

To wczesna Gertkowska, która rzeczywiście łamała tabu i w przemyślany sposób szokowała. Pokręcona ale wciągająca książka.

książek: 2084
liaguszka | 2015-06-04
Przeczytana: czerwiec 2006

Niestety, ale mnie nie wciągnęła.

milogro | 2014-10-08

Dowód na to, że można wulgarnie napisać o tęsknocie, miłości, niespełnieniu... wulgarnie, nie pozbawiając piękna... dziwna sztuczka pani Manueli...

Dominika | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Nie moja bajka, oddałam bez czytania. Chyba daruję sobie tę autorkę.

magnolia | 2014-02-19

Książka, której nie rozumiem. Nie chodzi nawet o najprawdopodobniej celowe zagmatwanie ciągów przyczynowo-skutkowych i nielinearną "akcję" tylko o całokształt. książka o niczym w najbardziej negatywnym znaczeniu, gdyż zdarzyło mi się czytać dużo lepsze książki pozornie o niczym, jednak np. ciekawe językowo.

To kolejna z tych książek, do których mam ogromny sentyment,uwielbiam takie "czytadła", nazywam je utworami prozą płynącymi.. płyną dialogi, płynie wolno akcja,sylwetki bohaterów też są dość rozpływającą się materią,po prostu urocza bohema, wolno płynący świat.. troszkę jak w " Marzycielach" Bertolucciego..