Jak układać książki na półkach? Różne sposoby czytelników

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.08.2021

Według kolorów, rozmiarów, a może autorów? Jak układacie książki na półkach w domowej biblioteczce? Tę ważną dla każdego czytelnika i każdej czytelniczki kwestię postanowili zbadać brytyjscy naukowcy, zadając pytanie o porządki na półkach z książkami tym, którzy te książki w domach mają. Swoje sposoby na porządkowanie własnych księgozbiorów mają także sami pisarze.

Jak układać książki na półkach? Różne sposoby czytelników Nick Fewings/Unsplash

Układanie książek według kolorów, o którym w ostatnich latach zrobiło się dość głośno, to dla jednych osób rzecz urocza, dla innych – niepokojąca kwestia, mająca teatralnie wręcz wypaczać to, o co w czytaniu chodzi – bo przecież nie o kolory. Jak jednak wynika z ankiety przeprowadzonej w czasie pandemii przez agencję badań rynku YouGov, jedynie 2 procent Brytyjczyków (bo akurat ich dotyczyło wspomniane badanie) układa książki właśnie według ich kolorów. Zdecydowanie bardziej popularnym sposobem organizowania domowej biblioteczki jest… zupełny brak organizacji i przypadkowość.

„W żaden sposób nie organizuję swoich półek”

Brak jakiegokolwiek zamysłu w porządkowaniu książek deklaruje aż 43 procent ankietowanych. Z kolei 23 procent osób układa egzemplarze posiadanych dzieł literackich według gatunku literackiego, do jakiego przynależą, a 21 procent – według rozmiaru książek. Tylko 11 procent osób układa egzemplarze w kolejności alfabetycznej, biorąc pod uwagę nazwisko autora, a 3 procent – biorąc pod uwagę tytuł. Wśród jeszcze mniej popularnych sposobów układania książek w domu są: porządkowanie utworów według czytelniczych preferencji (ulubione na wysokości wzroku, do przeczytania – niżej, odłożone na później – wyżej), w porządku chronologicznym (od tych wydanych najdawniej do współczesnych), według częstotliwości sięgania po nie czy według wydawnictw, które je opublikowały.

Być może wyniki te mogłyby powodować wrażenie chaosu w domowych bibliotekach, jednak czytelnikom i czytelniczkom, posiadającym nie aż tak bardzo rozbudowane księgozbiory, łatwiej jest po prostu spojrzeć na regał i wybrać konkretną pozycję. Wystarczy „przebiec wzrokiem” po tych kilku półkach i bez problemu znaleźć żądany tytuł.

Jak książki na półkach układają pisarze?

Anna Dziewit-Meller

Kwestię organizacji domowej biblioteczki podjęła (między innymi) w swojej książce „Pokaż mi swoją biblioteczkę” Aleksandra Rybka. Wśród rozmówców autorki znalazła się Anna Dziewit-Meller, która tak opowiedziała o podziale swoich księgozbiorów:

Mieszkamy w starej kamienicy, gdzie często spotyka się dosyć absurdalne rozwiązania architektoniczne. W naszym mieszkaniu jest przechodnie pomieszczenie bez okien, gdzie trudno zorganizować sensownie przestrzeń, dlatego obudowaliśmy je od góry do dołu półkami i tym samym zaczęło pełnić funkcję typowej biblioteki. Oprócz tego zbioru bardzo dużo regałów mamy w sypialni, książki są również w salonie, tutaj trzymamy ładne wydania książek podróżniczych, albumy – i one też zajmują całą ścianę. W pokoju mojego męża są judaika, pozycje o Gruzji, o Kaukazie, wydania literatury podziemnej, w kuchni z kolei jest półka z książkami kucharskimi, które bardzo lubię mieć, ale niekoniecznie według nich gotować. Tak niefortunnie wisi nad stołem, że zastanawiam się, kiedy spadnie komuś na głowę. Ciągle ktoś się o nią uderza. I wreszcie jest również biblioteka w toalecie – bardzo ważna i już dosyć rozbudowana. Tam znajdują się nasze ulubione książki, do których lubimy wracać, czyli te z dzieciństwa, na przykład Asterix i Obelix, Kajko i Kokosz oraz poezja: Szymborska, Miłosz, Herbert, Ryszard Krynicki, Marcin Świetlicki.

Jerzy Bralczyk

Natomiast rozmowa z Jerzym Bralczykiem o jego bibliotece przebiegała tak:

Posiada Pan dwie biblioteki – jedną tutaj, w Milanówku, drugą w Warszawie. Z czego wynika ten podział? Czy one są podzielone tematycznie?

Tutaj mam przede wszystkim beletrystykę, stare książki, do których jestem przywiązany, w tym książki kilku moich ulubionych autorów. Znajdują się tu również pozycje nie całkiem beletrystyczne, w tym niezwiązane z językoznawstwem, czasopisma, trochę moich książek. To stanowi taki rezerwuar. W Warszawie mam wiele książek świeżo zakupionych, chociaż właściwie teraz mało kupuję. Ten podział powstał naturalnie, bo z tamtych korzystam o wiele rzadziej niż z tych zgromadzonych w głównej bibliotece w domu. Początkowo planowaliśmy ją w innym miejscu, ale pełni ona w tej chwili bardziej funkcję archiwum. Tam przechowuję na przykład serie wydawnicze. Obok mojego gabinetu jest gabinet żony wraz z jej księgozbiorem, natomiast biblioteka, z której korzystam, znajduje się w tym pokoju. Te regały powstały specjalnie do tego pokoju.

Hanya Yanagihara

Z kolei portal literacki LitHub zapytał o to, jak układają książki na półkach, pisarzy amerykańskich. Hanya Yanagihara, autorka „Małego życia”, cały swój apartament na Manhattanie ma od podłogi po sufit wypełniony książkami. W swoim księgozbiorze pisarka ma ponad 12000 tytułów, ułożonych alfabetycznie. W jednym z wywiadów udzielonych „The Guardian” Yanagihara powiedziała:

Każdy, kto układa książki na półkach według kolorów, tak naprawdę ma gdzieś, co znajduje się w środku, jaka wypełnia je treść. Od zawsze miałam biblioteczkę i zbierałam wybrane egzemplarze, mam po kilka wydań niektórych tytułów, mogłabym je rozdać. Co jakiś czas porządkuję też swoje zbiory.

Justyna Suchecka

Innego zdania niż amerykańska pisarka jest zapewne Justyna Suchecka. Dziennikarka i autorka książki „Young Power!” udostępnia czasem na swoich profilach na Twitterze i Facebooku zdjęcia domowej biblioteczki, a tam, na półkach, można dojrzeć książki ustawione właśnie według kolorów.

Fran Lebowitz

Amerykańska pisarka i publicystka, znana ze swojego czarnego humoru i pełnych ironii komentarzy, w wywiadzie z „The New York Times” zdradziła, że układa książki według kategorii, dzieląc je na fikcję, eseje, listy itp. Następnie dzieli konkretne kategorie na dalsze podkategorie, a w nich układa książki alfabetycznie. Jak mówi:

Wszystkie mieszkania, które wynajmuję i kupuję, są przeznaczone dla książek, nie dla mnie. Ja nie potrzebuję za wiele przestrzeni.

Erica Jong

Autorka „Strachu przed lataniem” również układa książki na półkach według konkretnych kategorii – bierze pod uwagę nie tylko autora publikacji, ale i jej temat oraz okres, w którym dana książka została napisana. Pisarka specjalne miejsce przeznaczyła również dla utworów, które po prostu lubi – o kobietach i ruchu kobiecym. I tak na jednej półce znalazły się Colette, Germaine Greer, Jean Rhys.

Susan Sontag

Susan Sontag swoją biblioteczkę porządkowała według tematu, na który napisano dane książki lub według języków (w przypadku dzieł nieanglojęzycznych), a także chronologicznie. Od „Boewulfa” do Virginii Woolf. Ale nigdy nie alfabetycznie. Eseistka i fotografka zaznaczała, że podział alfabetyczny własnego księgozbioru doprowadziłby ją do szału. Nie zniosłaby, gdyby Platon stał na półce obok Pynchona. Własne książki Sontag chowała w małym pokoju, by nie musieć na nie patrzeć.

Pozostaje więc na zapytać: jak Wy, drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki, układacie książki na półkach w swoich biblioteczkach? Czy robicie to według jakiejś metody, czy zupełnie dowolnie?


komentarze [97]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
dagusia17  - awatar
dagusia17 24.08.2023 19:59
Czytelniczka

Ja zawsze ukladam wedlug rozmiaru . Inaczej bola mnie oczy  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
karolinaawol  - awatar
karolinaawol 04.06.2023 10:41
Czytelniczka

Ja staram się układać autorami i seriami, a także wydawnictwami, dlatego cholera mnie trafia jak jedno wydawnictwo ma różne formaty książek 🙈 No i nie potrafię zrozumieć ludzi którzy ukadają książki kolorami 🤯 serio jak oni to robią?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
rwfjkc  - awatar
rwfjkc 20.11.2022 01:39
Czytelnik

Ja czytam wyłącznie ebooki. Nie mam ani jednej papierowej książki. Polecam ten styl życia 👍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka  - awatar
Aka 01.06.2023 00:09
Czytelniczka

W ten sposób z całej biblioteczki  w tym samym może korzystać tylko jedna osoba, która dorwie się do czytnika przed innymi. Z papierowych tyle osób ile jest książek na półkach. Taki styl najbardziej idealny dla singli 😋

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
rwfjkc  - awatar
rwfjkc 01.06.2023 12:54
Czytelnik

No chyba, że każdy ma swój czytnik  😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka  - awatar
Aka 02.06.2023 01:05
Czytelniczka

Nawet wtedy. Łatwiej  buszować  po biblioteczce i wybrać książkę niż grzebać komuś w czytniku a potem jeszcze przetransportować wybraną pozycję na swój czytnik.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
rwfjkc  - awatar
rwfjkc 03.06.2023 14:03
Czytelnik

Oczywiście każdy ma swoje preferencje. Ja wrzucam książki na Kindle przez aplikację Kindle od razu po zakupie. Dosłownie kilka kliknięć i już. W przypadku książek kupionych bezpośrednio na Amazonie nawet tego nie trzeba robić. W ten sposób mam całą bibliotekę zawsze ze sobą i będąc nawet gdzieś poza domem mogę sobie wybrać dowolną pozycję. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka  - awatar
Aka 04.06.2023 09:37
Czytelniczka

A czy z kindla można przerzucić na inny czytnik?
A co w przypadku kradzieży czytnika, czy da się jakoś odzyskać?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
rwfjkc  - awatar
rwfjkc 04.06.2023 11:35
Czytelnik

Z czytnika na czytnik nie. Jeśli chodzi o książki kupione w polskich księgarniach, po wysłaniu na czytnik książka jest przypięta do konta Amazon, dzięki któremu książki (ale też np. postęp czytania) synchronizują się między urządzeniami, które mamy do tego konta podpięte (Kindle, ale też np. tablet z zainstalowaną aplikacją Kindle).
W przypadku kradzieży trzeba...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aka  - awatar
Aka 04.06.2023 17:44
Czytelniczka

To mnie właśnie przeraża, złodziej raczej nie kradną papierowych książek. 😊 A co z tego, że nie będzie mógł używać mojego czytnika skoro ja też nie.
A spotkałeś się może z takim tekstem może "Gdyby Amazon wyciągnął wtyczkę – z jakiegokolwiek powodu – setki milionów książek zniknęłyby z urządzeń konsumentów, a wraz z nimi niezliczona ilość podkreśleń i notatek" To ze strony ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
rwfjkc  - awatar
rwfjkc 05.06.2023 00:52
Czytelnik

Pomyśl, co by było, gdyby np. Google wyciągnął wtyczkę 😉
Dla mnie osobiście wygoda tak korzystania, jak i posiadania praktycznie wszystkich dostępnych tytułów, również w języku angielskim (co dla mnie jest ważne) zawsze przy sobie wygrywa z powyższymi scenariuszami. W razie kradzieży kupuję nowy czytnik albo otwieram aplikację Kindle na iPadzie i moje książki już tam są....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Zaczytana  - awatar
Zaczytana 13.11.2022 14:05
Czytelniczka

Próbowałam kolorystycznie i naprawdę cudownie wyszło ale nie wszystkie zmieściły mi się na półce i tylko niektóre tam są. 😅 Reszta jest albo "Do przeczytania" albo "Przeczytane" i nie są specjalnie ułożone 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks  - awatar
MarekFeliks 07.11.2022 19:52
Czytelnik

problem "jak układać na półkach" mnie nie dotyczy, bo ja już układam pod ścianami...😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kryptonite  - awatar
kryptonite 06.11.2022 12:15
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

U mnie w biblioteczce książki ułożone są według... przypadku. Serio. Próbowałam metody wielkości, kolorów, alfabetycznie, i doszłam do wniosku, że szkoda mi czasu na to wszystko. I tak potem robił się bałagan. Teraz mam w biblioteczce artystyczny nieład 😉 I przeraża mnie liczba książek ludzi, których artykuł dotyczy. Ja w miarę regularnie oddaje niektóre tytuły np. do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bożena  - awatar
Bożena 07.11.2022 13:25
Czytelniczka

Mam dokładnie tak samo. Po kilku próbach uporządkowania wg jakiegoś klucza się poddałam. Książek mam sporo, ale ze znalezieniem konkretnego tytułu nie mam problemu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika  - awatar
Monika 19.10.2022 09:15
Czytelniczka

U mnie stosy i stosiki, a ich klucz ich tematyki mam w głowie. w regałach tematyka przede wszystkie taka jak: historia, nauczanie, języki obce, słowniki. W stosach powieści i inne nabytki. Może to wszystko dawać wrażenie bałaganu, ale nie cierpię jak mi ktoś coś przestawia, przekłada.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lex  - awatar
lex 31.07.2022 17:03
Czytelnik

Kiedyś marzyłem o takiej dużej biblioteczce, a dziś jestem minimalistą i mnie przeraża :P Dlatego staram się nie trzymać książek poza tymi "naj" i do przeczytania - mam więc dwie półki książek. Te "do przeczytania" nie są poukładane, a moje "naj" są tematycznie i wg autorów i trochę wg rozmiarów - więc taki mix ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Japana76  - awatar
Japana76 29.10.2021 10:02
Czytelniczka

Dziś jak dobrze pójdzie będę miała skręconą witrynką na ukochane książki i poukładam je kolorami. Jestem wzrokowcem i znajdę w mig każdą okładkę. Zawsze tak chciałam i teraz będę cieszyć oko. Już tupię nóżkami na układanie ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
03.09.2021 09:40
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto