Iwan Groźny

6 (20 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7391-712-8
biografia, historia, Rosja
Hilda

Postać Iwana IV Groźnego wciąż fascynuje nie tylko polityków, historyków i ludzi sztuki, ale wszystkich interesujących się dziejami Rosji i Europy. W jego czasach Rosja przeżyła pierwszą w swojej historii falę terroru, który z różnym natężeniem stosowano ponad trzydzieści lat. Car twardo i bezwzględnie dążył do zbudowania potężnego państwa, wymagając od poddanych całkowitego podporządkowania....

W jego czasach Rosja przeżyła pierwszą w swojej historii falę terroru, który z różnym natężeniem stosowano ponad trzydzieści lat. Car twardo i bezwzględnie dążył do zbudowania potężnego państwa, wymagając od poddanych całkowitego podporządkowania. Nie cofał się przed gwałtami, intrygami, manipulowaniem ludźmi, niekiedy osobistą zemstą. Ukształtowała go bowiem epoka, w której życie człowieka miało wartość inną niż w świecie dzisiejszym.

denudatio_pulpae | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Podczas lektury kolejnej biografii Iwana Groźnego nieuchronnie przychodzi do głowy myśl - czy wnosi ona coś nowego do mojego życia i czy pod jakimś względem jest lepsza od innych. W swojej książce Andrzej Andrusiewicz spróbował przedstawić postać Iwana Groźnego na swój sposób, nie opowiadając się za żadną ze stron konfliktu "Iwan krwiożercza bestia/Iwan genialny polityk" i to jest zaletą tego opracowania.

Najbardziej podobały mi się dwa ostatnie, podsumowujące rozdziały, szczególnie w "Sądzie historii", bo można dowiedzieć się z niego wielu ciekawych informacji, których nie znajdziemy w innych, czytanych przeze mnie biografiach, np. o wykorzystywaniu i kreowaniu wizerunku Iwana Groźnego w literaturze i filmie. Super, że wspomniano o filmie Siergieja Michajłowicza Eisensteina, gdyż nie jest to zbyt popularne dzieło, a warto poświęcić chwilę, żeby się z nim zapoznać.

Znajdziemy tu też dość kontrowersyjne informacje np. o zakopaniu żywcem "pięknej Wasilisy", kolejnej żony...

jarecki31 | 2016-10-12
Dominik | 2016-05-19