Dudziak

Roman Dmowski 1864-1939

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-04565-6
Krzysiek W

Obok Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa Roman Dmowski zaliczany jest do najwybitniejszych polityków polskich pierwszej połowy XX stulecia. Obdarzony wielkimi zdolnościami, stworzył wokół siebie silny obóz polityczny, a jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno wręcz przecenić. Był równocześnie postacią budzącą zastanawiająco silne emocje, żywe do dzisiaj. W szerszej świadomości obraz Dmowskiego jako męża stanu oraz przywódcy jednego z najbardziej znaczących nurtów politycznych w dziejach Polski XX wieku ściera się wciąż z bardziej kontrowersyjnym jego wizerunkiem jako pisarza politycznego oraz ideologa polskiego nacjonalizmu.

Robert | 2013-07-18

Konkurencji dla tej biografii brak, pomijając dwie inne wydane za komuny. Książka raczej dla miłośników Dmowskiego, którzy jak i ja muszą przeczytać wszystko w tym temacie. Nie porywa, wiele wątków z życia R.D. spłycone do minimum, do tego brak zdjęć w środku.

Arekc1 | 2018-08-31
Rekoj | 2017-08-28