Powrót do domu

Tłumaczenie: Wojciech Fladziński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Inne historie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Homecoming
978-83-7414-287-8

Bohaterem tej debiutanckiej powieści jest Bośniak Halid, muzułmanin, który po czterech latach wojennej tułaczki wraca do rodzinnej wsi. Nie kieruje się jednak do domu i czekającej tam na niego matki, lecz przez dwa dni wałęsa się po okolicy. Topi wojenne wspomnienia w alkoholu, by ułatwić sobie powrót do dawnego życia. Ale wioska nie jest już taka, jak dawniej. Bohater wpada w plątaninę starych waśni, nowych interesów, wygasłych, ale nie do końca martwych uczuć. Próbuje odzyskać kobietę, którą kiedyś kochał, Serbkę Mirę, obecnie wdowę po jego najlepszym przyjacielu. Przed laty, ulegając naciskom swej społeczności, Halid wyrzekł się uczucia, teraz pragnie naprawić błąd i zacząć nowe życie z Mirą i jej synem. Aby to osiągnąć, będzie się musiał zmierzyć z przeszłością i mroczną tajemnicą z czasów oblężenia Sarajewa. Nie ułatwią mu tego mieszkańcy wsi, Bośniacy i Serbowie, którzy mimo zakończonej wojny odnoszą się do siebie z nieukrywaną wrogością i obwiniają nawzajem o doznane krzywdy. Zarówno jedni, jak i drudzy pogardzają Cyganami, którzy odegrają niebagatelną rolę w historii Halida, przesądzając o jego losie.

Oszczędna i surowa narracja, obiektywizm, doskonale budowana dramaturgia i duszna, gęstniejąca atmosfera sprawiają, że debiut Radojčić-Kane uznano za jedną z najciekawszych powieści o niedawnej tragedii Bośni.

Mollinka_90 | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Bałkany - tygiel narodów i kultur to miejsce, w którym toczyła się jedna z najkrwawszych wojen XX wieku. Wojna etniczna, religijna, w której zwrócili się przeciw sobie muzułmanie i chrześcijanie, którzy przed jej wybuchem bywali sobie nawzajem sąsiadami, przyjaciółmi, braćmi.

Książka "Powrót do domu" opowiada o losach Halida, bośniackiego muzułmanina, który powraca po zakończeniu działań wojennych do rodzinnej miejscowości. To, co zastaje na miejscu, różni się od tego, co zapamiętał. Sam także jest już innym człowiekiem. Uprzedzenia kulturowe nie zniknęły wraz z zakończeniem walk na froncie, w małej społeczności są ciągle żywe.

Halid to bohater tragiczny, chciałby postępować etycznie, nie popełniać błędów swego ojca - pijaka i hazardzisty, lecz nie udaje mu się to. Obawia się spotkania z matką, bo podczas wojny dopuścił się czynu, którego wstydzi się sam przed sobą.

"Powrót do domu" nie jest objętościowo dużą lekturą i dość surową w przekazie. Lepiej udaje się zrozumieć jej...

allison | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Początek zapowiadał się nieźle, ale im dalej, tym gorzej... A szkoda, bo miałam nadzieję na bardzo dobrze opowiedzianą historię o ludziach, którzy przeżyli koszmar wojny w środku cywilizowanej Europy końca XX wieku.
Powieść nie epatuje okrucieństwem (i to na pewno jej zaleta, bo autorka nie poszła na łatwiznę). Przejmujące skutki wojny domowej, zwłaszcza etniczne podziały, widać na każdym kroku i bez drastycznych opisów. Jednak portrety bohaterów jakoś się rozłażą, są mało przekonujące. Kilka wątków urywa się niespodziewanie.
Mimo tych minusów, czytało mi się szybko.

Klaudia | 2015-04-06

Książka opowiada o Bośniaku Halidzie, który po czterech latach wraca do domu. Przez dwa dni tuła się po okolicy, gdyż boi się iść do matki . Wojenne wspomnienia topi w alkoholu. Wioska już nie jest taka jak wcześniej. Bohater przeżywa w ciągu tych dwóch dni kilka wydarzeń, które odmieniają go. Przegrywa wszystkie pieniądze, które zarobił w czasie wojny, gdyż chciał rozpocząć nowe życie z kobietą do której żywił swoje uczucia oraz z jej synem. Bośniacy i Serbowie ciągle żyją z nieukrywaną wrogością do siebie, gardzą sobą i obwiniają się o każdą krzywdę wyrządzoną drugim.

Ta książka opowiada o trudach wojny, wyborach. Opisuje nam losy ludzi w czasie bratobójczej walki w Bośni. Historia jest dosyć tragiczna, ale też z nutą humoru. Osobiście czytając tę książkę nie odczuwałam tych złych emocji. Nie odczuwam tych krzywd wyrządzonych ludziom. Ja widzę tylko powrót głównego bohatera, jego alkoholizm, hazzard i jego zabawy. Brakowało mi więcej faktów z wojny. Uważam, że to powinien...

Vesna-Parun | 2011-05-17

Po bratobójczej wojnie Bośniak Halid wraca do domu. Jednak prawdziwa wojna na Bałkanach nie skończyła z dniem podpisania traktatów pokojowych. Dla Halida wojna toczy się nadal, tak jak dla innych mieszkańców tej części Europy trwa ona do dziś. Bez karabinów i min, ale tak samo bolesna i zabójcza. Dosyć tragiczna opowieść o tym, jak raz zasiana nienawiść kiełkuje i zatruwa życie pokoleniom. Przed czytaniem dobrze by było "liznąć" trochę historii, choćby orientować się w problemach etnicznych państw byłej Jugosławii. Heh, łatwo powiedzieć...gdyby oni się w tym orientowali, być może nie doszłoby do tej strasznej wojny. Warto przeczytać, choćby jako opowieść o nienawiści.

agpela | 2015-01-05
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Po wakacjach spędzonych w Czarnogórze, po zwiedzeniu Sarajewa, Dubrownika... namiętnie sięgam po powieści dotykające problemów bałkańskich wojen. Dotyka trudnych tematów, nie tylko dlatego, że wojennych. Generalnie relacji ludzkich, a to łatwe nie jest, co nie? Polecam :)

BEATA | 2015-10-28

Ludzkie dylematy i wielkie nieszczęścia spowodowane wojną. Gdyby ludzie czytali więcej takich książek może wojen było by mniej? Ludzka psychika zniszczona przez tragizm wyborów i ucieczka od .... normalności, której niektórzy nie maja szczęścia doświadczyć....

Jovita8989 | 2012-09-01

Zapowiada się dobrze, ale z czasem główny bohater staje się coraz bardziej irytujący, następujące wydarzenia coraz bardziej nieskładne. Na pewno książka dobrze pokazuje rzeczywistość w powojennej Bośni, podziały między ludźmi, głód i biedę, ale wg mnie sporo jej zabrakło.

Anna | 2016-03-02

Dobra książka o powojennej Bośni. Prosty styl jest według mnie w tym przypadku zaletą.

deprywacja | 2011-12-23

ciężka rzecz.

lea88 | 2013-06-15

Bardzo fajnie napisana książka. Dobra fabuła, lekko się ją czytało. Ukazuje faktycznie tragizm wojny i traumę powojenną. Jedna z lepszych powieści o tej tematyce.