Zbigniew Brzeziński

Wydawnictwo: Świat Książki
dyplomacja, historia, USA, Polska
Karol

Fabularyzowana biografia prof. Zbigniewa Brzezińskiego, znakomitego sowietologa i znawcy stosunków międzynarodowych, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego USA w administracji Cartera. Wartko opowiedziana, pełna anegdot historia syna przedwojennego polskiego dyplomaty, który osiągnął zawodowe szczyty, zdobywając szacunek i sympatię. Opowieść o Profesorze rozgrywa się na szerokim, błyskotliwie opisanym tle politycznym, społecznym i obyczajowym ostatniego półwiecza. W serii „Autorytety”.

Michał | 2010-08-14
Przeczytana: 28 lipca 2010

Dwudziestoparoletni Brzeziński wsiadający na Kanadyjskiej prowincji do autobusu, mającego zawieźć go na miesięczny staż na Uniwersytecie Harvarda, to prolog niemal jak z bajki o Kopciuszku. Kopciuszku, który dzięki wytrwałości, przenikliwości i zdolności znacznie bardziej dalekowzrocznej oceny sytuacji, stał się w Ameryce postacią tak samo rozpoznawalną jak kontrowersyjną. Kariera naukowa, polityka pokojowego zaangażowania, mająca dokonywać stopniowego rozsadzania bloku sowieckiego i stanowczy charakter, przysporzyły Brzezińskiemu tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Do tych ostatnich z pewnością nie należy Patrick Vaughan, autor biografii tego wybitnego męża stanu. Nie sposób podczas lektury nie zauważyć fascynacji autora osobą Zbigniewa Brzezińskiego, co momentami każe czytelnikowi zdystansować się odrobinę i jeszcze raz przemyśleć to, co właśnie przeczytał. Z drugiej ta widoczna fascynacja i rzetelność autora sprawia, że w tle portretu jednej osoby widać całą historię...

| 2011-02-19
Przeczytana: sierpień 2010

Niesamowita postać! Szczególnie ciekawa książka dla osób, którzy interesują się okresem zimnej wojny.

Kobi | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016