Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Patrick Vaughan
1
7,3/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, czasopisma
Amerykański historyk wykładający w Polsce, pracownik Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalista w zakresie amerykańskiej polityki okresu zimnej wojny, a także stosunków transatlantyckich. Pracuje nad pierwszą na świecie biografią Zbigniewa Brzezińskiego.
Jego wykłady znane są z luźnego, interesująco prowadzonego wywodu, dużego poczucia humoru i głebokiego wglądu w przyczyny i mechanizmy kształtowania się dwudziestowiecznej polityki.
W 2003 r. otrzymał nagrodę Kazimierza Dziewanowskiego za upowszechnianie wiedzy o Polsce w USA.http://www.transatlantic.uj.edu.pl/main.php?id=39&a=worker&worker_id=23
Jego wykłady znane są z luźnego, interesująco prowadzonego wywodu, dużego poczucia humoru i głebokiego wglądu w przyczyny i mechanizmy kształtowania się dwudziestowiecznej polityki.
W 2003 r. otrzymał nagrodę Kazimierza Dziewanowskiego za upowszechnianie wiedzy o Polsce w USA.http://www.transatlantic.uj.edu.pl/main.php?id=39&a=worker&worker_id=23
7,3/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
68 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Ad Americam. Vol. XVII (2017)
Jolanta Szymkowska-Bartyzel, Patrick Vaughan
Cykl: Ad Americam (tom 18)
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2017
Najnowsze opinie o książkach autora
Zbigniew Brzeziński Patrick Vaughan
7,3
Dwudziestoparoletni Brzeziński wsiadający na Kanadyjskiej prowincji do autobusu, mającego zawieźć go na miesięczny staż na Uniwersytecie Harvarda, to prolog niemal jak z bajki o Kopciuszku. Kopciuszku, który dzięki wytrwałości, przenikliwości i zdolności znacznie bardziej dalekowzrocznej oceny sytuacji, stał się w Ameryce postacią tak samo rozpoznawalną jak kontrowersyjną. Kariera naukowa, polityka pokojowego zaangażowania, mająca dokonywać stopniowego rozsadzania bloku sowieckiego i stanowczy charakter, przysporzyły Brzezińskiemu tyle samo zwolenników, co przeciwników.
Do tych ostatnich z pewnością nie należy Patrick Vaughan, autor biografii tego wybitnego męża stanu. Nie sposób podczas lektury nie zauważyć fascynacji autora osobą Zbigniewa Brzezińskiego, co momentami każe czytelnikowi zdystansować się odrobinę i jeszcze raz przemyśleć to, co właśnie przeczytał. Z drugiej ta widoczna fascynacja i rzetelność autora sprawia, że w tle portretu jednej osoby widać całą historię ostatniego półwiecza z okładem. W aktywności Brzezińskiego, przewijają się bliżej lub dalej (przeważnie jednak na wyciągnięcie ręki) procesy i wydarzenia, które ukształtowały (i wciąż kształtują) obecny świat.
To właśnie ten kontekst - wielość głosów budujących w dużej mierze książkę - od Jana Nowaka-Jeziorańskiego, po Madeleine Albright, tworzy wspaniały chór opisującym świat ostatnich 60 lat. Świat, w którym jedną z najbardziej decyzyjnych i wpływowych osób był i ciągle jest Zbigniew Brzeziński.
Lektura tej biografii, to czysta choć wymagająca pewnej świadomości politycznej i historycznej, przyjemność. Zwłaszcza w kontekście ciągle trwających w Polsce i na świecie zmian. Oprócz sylwetki wybitnego Polaka i Amerykanina, wnikliwy czytelnik zauważy bowiem znacznie więcej - koła historii, trafność diagnoz stawianych przed dziesięcioleciami, a w końcu także rozwiązania, mogące równie dobrze sprawdzić się na rodzimym poletku.
Dla mnie osobiście jest to lektura niezwykle ważna, bo zaprzeczająca tezie, że nie ma już autorytetów. Historia wciąż się pisze, a wśród jej autorów jest także Zbigniew Brzeziński.