978-83-04-04846-1
Łukasz Kuć

Postać Bismarcka zawsze budziła żywe emocje i zainteresowanie. Jedni widzą w nim cynicznego polityka, „żelaznego kanclerza”, stosującego się do maksymy „cel uświęca środki”, inni ucznia czarnoksiężnika, rozpętującego moce, nad którymi nie umiał zapanować. Pewne jest to, że wywarł wielki wpływ na dzieje Niemiec i Europy. Czy jednak panował nad rozwojem wydarzeń, w jakiej mierze musiał liczyć się z rosnącymi wpływami junkrów, przemysłowców, kół militarnych i nacjonalistycznych? Jakie miejsce w jego polityce zajmowała kwestia polska? Odpowiedzi na te pytania znajdzie czytelnik w książce.

Książka solidna, widać, że napisana przez historyka starej szkoły. Jednak brakuje jej trochę "ognia", miejscami niebyt porywająca, autor zdawkowo opisuje życie prywatne Bismarcka. Mimo tego, jest to dobra książka, szczególnie polecam zaczynającym swą przygodę z Żelaznym Kanclerzem.

Imachuemanch | 2013-08-12

Kompleksowa biografia jednego z największych ludzi w historii Europy (czy się komuś podoba, czy nie).

seba_t | 2013-11-17
Przeczytana: styczeń 2013

Kompleksowa, ale długimi momentami nudna, zbyt historyczna, nawet dla historyka.

Wojtek Gutowski | 2016-09-20
mantono | 2016-04-24