Letter to a Christian Nation

978-0307265777
chrzescijanstwo
angielski
SliskiePalce

“Thousands of people have written to tell me that I am wrong not to believe in God. The most hostile of these communications have come from Christians. This is ironic, as Christians generally imagine that no faith imparts the virtues of love and forgiveness more effectively than their own. The truth is that many who claim to be transformed by Christ’s love are deeply, even murderously, intolerant of criticism. While we may want to ascribe this to human nature, it is clear that such hatred draws considerable support from the Bible. How do I know this? The most disturbed of my correspondents always cite chapter and verse.”

So begins Letter to a Christian Nation…

źródło opisu: amazon.com

źródło okładki: amazon.com

Amarcord | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Ten list raczej nie trafi do chrześcijan, choć dobrze by było gdyby został odczytany w kościołach zamiast kolejnego listu od kurii arcybiskupiej.
Korzystając z okazji chciałbym zaproponować kolejne czytania zamiast tych, które zwykle rozbrzmiewają z ambon:
- czytanie o Chrystusie który demoluje oliwne drzewko za to, że nie wydało owocu, choć to nie odpowiednia pora;
- czytanie o Chrystusie który ulega namowom złych duchów i pozwala im zamieszkać w świniach, które następnie topią się w jeziorze;
- czytanie o Chrystusie który każe znienawidzić swoich rodziców, krewnych i dzieci, zanim pójdzie się w jego ślady.

Jacek | 2011-12-04
Przeczytana: 2009 rok

Autor, m.in. filozof z wyksztalcenia wykazal sie zadziwiajaco plytka i podworkowa filozofia w swojej lakonicznej, krytykujacej chrzescijanstwo pracy. Zaden z Harrisa argumentow nie bedzie w stanie przekonac chocby i przecietnego apologety.

Rafał Lipnicki | 2011-06-14
Przeczytana: kwiecień 2011

Jedyny kontrargument do treści tej książki, który mogą wysunąć chrześcijanie jest nim to, że "Biblii nie można interpretować dosłownie".

Przemysław | 2012-07-02
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo przejrzyste podejście do tematu. Dobrze, że autor ogranicza się w pisaniu i nie porusza za wielu wątków, dzięki temu jest to dobra pozycja na początek "przygody z ateizmem". Książka skłania do przeczytania Pisma Świętego oraz zachęca do pogłębienia wiedzy na temat religii chrześcijańskiej.

Holmes | 2010-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

Dziełko króciutkie, a co za tym idzie - z lekka powierzchowne. Argumenty w czułe miejsca religii trafiają celnie, acz płytko i aż prosi się o pogłębienie. Rzecz jasna jest kilka innych publikacji spełniających to zadanie, jednak tu pozostaje pewien niedosyt.

Pisze autor w przedmowie: „Głównym celem tej książki jest danie argumentów ludziom świeckim w naszym społeczeństwie, którzy uważają, że religia powinna być usunięta z polityki, [...]”. I dalej: „Książka, którą zamierzasz przeczytać, jest moją reakcją na to zagrożenie. Mam nadzieję, że uznasz ją za ważną.”
Z kilkoma zastrzeżeniami - uznaję.

Marcin Lachowicz | 2016-09-03
| 2016-03-04