Rycerz do wynajęcia i jezioro Czaszek

Okładka książki Rycerz do wynajęcia i jezioro Czaszek Chris Riddell, Paul Stewart
Okładka książki Rycerz do wynajęcia i jezioro Czaszek
Chris RiddellPaul Stewart Wydawnictwo: Amber fantasy, science fiction
Free lance and the lake of Skulls
Amber
2004-01-01
2004-01-01
Cezary Frąc
rycerz jezioro czaszki

Okładka książki Pirate Stew Neil Gaiman, Chris Riddell
Pirate Stew Neil Gaiman, Chris ...
Okładka książki Gwiezdny zegar. Cienista Ćma Francesca Gibbons, Chris Riddell
Gwiezdny zegar... Francesca Gibbons, ...
Okładka książki The Descenders Chris Riddell, Paul Stewart
The Descenders Chris Riddell, Paul...

Rycerz do wynajęcia i jezioro czaszek jest pozycją krótką i skierowaną do młodego czytelnika, która opowiada przygody tytułowego bohatera wynajętego do zdobycia pewnego artefaktu. Lubię sięgać od czasu do czasu po takie książki i zarazem chcieć dobrze bawić się przy czytaniu. Dlatego sięgnąłem po ten tytuł mając nadzieje na przyjemną, lekką i przesyconą humorem opowieść.

Książka Rycerz do wynajęcia i jezioro czaszek czerpie z takich rycerskich historii jakie możemy nieraz poczytać, lecz skierowaną do młodego czytelnika nie zawiera wiele scen przemocy czy jakiś pojedynków. Autorzy pokusili się o opowieść o Rycerzu do wynajęcia z koniem ciągle będącym w drodze napisanej przystępnie. Przeżywającym wiele przygód w czasie podróży jak prowadzi go do zapyziałej dziury, gdzie zostaje wynajęty i musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem jakie skrywa jezioro czaszek. Nie zabrakło oczywiście różnych potworów, lecz walka została podana w sposób grzeczny i bez rozlewu większej ilości krwi jak można byłoby się spodziewać po takiej historii. Fabuła jaką dostajemy jest lekko podana, przewidująca i wciągająca zarazem. Przygoda bohatera mają wydźwięk humorystyczny i pełny absurdu. Dlatego można miło spędzić czas i przyjemnie. Widać do kogo była adresowana książka w czasie czytania, bo nie uświadczymy mocniejszych scen, lecz wszystko zostało przedstawione z pewną dozą przerysowania. Historia jest krótka i można ją przeczytać w jeden wieczór, lecz nie żałuje decyzji, żeby po nią sięgnąć. Docelowo wiele wnoszą same ilustracje jakie dostajemy praktycznie na każdej stronie dodające jej uroku i będące dopełnieniem samej opowieści. Zakończenie może spodobać się, chociaż było dla mnie lekko przewidywalne i można było spodziewać się, ze tak wszystko skończy się. Bohaterowie zaludniający fabułę są zarysowani dobrze jak na taką małą książkę. Rycerz do wynajęcia wraz z koniem Jedem są głównymi bohaterami jakich tutaj spotykamy. Opowieść o swoich przygodach i oddanie jemu głosu powoduje, że narracja jest prowadzona w pierwszej osobie. Dlatego można poczuć nić sympatii do niego i trzymać kciuki w niebezpiecznej wyprawie. Pozostałe postacie wypadają z pewną schematycznością jak władca tego miejsca, wydarzenia związane z karczmą, lokalni mieszkańcy, tajemniczy artefakt i sekrety jeziora czaszek. Jednocześnie mimo skierowania jej do młodego czytelnika bawiłem się przy niej dobrze.

Książka Rycerz do wynajęcia i jezioro czaszek jest pozycją dla trochę starszych dzieci, lecz przerysowanie, brak większej dawki przemocy i doza absurdu sprawia, ze przyjemnie czyta się. Dopełnienie w postaci rysunków pasujących do historii dodaje jej kolorytu i klimatu. Pozycja ciekawa, wciągająco i pełna akcji, która od samego pojawia się. Dobrym pomysłem było oddanie głosu bohaterowi opowiadającemu o swoich przygodach. Dlatego możemy wczuć się w sytuacje Rycerza i polubić go od samego początku. Autor żwawo poprowadził akcje do przodu i podczas czytania wiele dzieje się. Wydarzenia w szybkim tempie mkną i nie pozwalają się nudzić. Wkradająca się od czasu do czasu przewidywalność nie psuje odczuć w czasie czytania, lecz mogą zaliczyć do niuansów jakie pojawiają się. Pomimo tego historia wciąga i to jest najważniejsze. Bywa trochę absurdalna, przerysowana i podana z dozą humoru od początku. Jednak ogólnie miła odskocznia na jeden wieczór do przeczytania, przy której można fajnie spędzić czas. Rycerz do wynajęcia i jezioro czaszek jest pozycją dla młodego czytelnika i czuć to w czasie lektury. Prosta opowieść o błędnym rycerzu do wynajęcia i jego koniu spodobała mi się. Przygoda goni przygodę, nie brakło zagrożenia i tajemnicy. Finał historii jest podparty pewną przestrogą, aby uważać na to co sobie można życzyć. Książka sympatyczna, lekko napisana i przyjemna w odbiorze. Spędziłem z nią miło czas i nie żałuje tego w żadnym razie. Ciekawią mnie inne książki autorów, po które może kiedyś sięgnę jak będę miał okazje.

• Wspomnienia z dzieciństwa
  • Fantastyka humorystyczna