rozwińzwiń

Faktoria jedwabiu

Okładka książki Faktoria jedwabiu Tash Aw
Okładka książki Faktoria jedwabiu
Tash Aw Wydawnictwo: Muza literatura piękna
364 str. 6 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Harmony silk factory
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
364
Czas czytania
6 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374951555
Tłumacz:
Magdalena Jatowska
Tagi:
powieść angielska kryzys rodzina
Inne
Średnia ocen

5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Granta 149: Europe - Strangers in the Land Katherine Angel, William Atkins, Tash Aw, Ken Babstock, Melitta Breznik, Anne Carson, Marie Darrieussecq, Marie Darrieussecq, Lara Feigel, Bruno Fert, Laurent Gaudé, Alicja Gęścińska, Romesh Gunesekera, Colin Herd, Michael Hofmann, Srecko Horvat, Joseph Leo Koerner, Daisy Lafarge, Nam Le, Nicola Lo Calzo, Tom McCarthy, Andrew Miller, Caroline Albertine Minor, Peter Mishler, Antonio Muñoz Molina, Ulf Karl Olov Nilsson, Orhan Pamuk, Sigrid Rausing, Jacqueline Rose, Elif Shafak, Ludmiła Ulicka, Adam Weymouth
Ocena 7,0
Granta 149: Eu... Katherine Angel, Wi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1880
87

Na półkach: ,

"Faktoria Jedwabiu" przeleżała u mnie na półce przez prawie 12 lat. Mam takie książki, które po prostu omijam, glownie przez jakąś tam przeczytaną recenzję.
Pierwsza część to bezpardonowe oczernianie głównego bohatera, Johnnyego. Druga i trzecia są znacznie bardziej obiektywne. Tak trochę jakby obejrzeć wiadomości tv publicznej a później przełączyć na inne kanały.
Czego się nauczyłam? 1.nie oceniaj Johnnyego po przeczytaniu 120 stron 2. nie trzymaj książki przez 12 lat na półce, bo komuś się nie podobała 3.trochę historii Malezji

"Faktoria Jedwabiu" przeleżała u mnie na półce przez prawie 12 lat. Mam takie książki, które po prostu omijam, glownie przez jakąś tam przeczytaną recenzję.
Pierwsza część to bezpardonowe oczernianie głównego bohatera, Johnnyego. Druga i trzecia są znacznie bardziej obiektywne. Tak trochę jakby obejrzeć wiadomości tv publicznej a później przełączyć na inne kanały.
Czego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
231
86

Na półkach: , ,

Łagodnie napisana powieść, która sama się czyta. Niestety dla mnie to za mało - w ogóle mnie nie porwała.

Łagodnie napisana powieść, która sama się czyta. Niestety dla mnie to za mało - w ogóle mnie nie porwała.

Pokaż mimo to

avatar
650
319

Na półkach: ,

Faktoria Jedwabiu to powieść o odkrywaniu prawdy. Jasper, syn pięknej pochodzącej z dobrej rodziny Snow Soong i pewnego Chińczyka, czyni starania by poznać prawdę o swoim ojcu. Właściwie to jego dążenie do prawdy jest tylko potwierdzeniem uprzednio nabytej opinii o swoim ojcu, która jest jednoznacznie negatywna. To wszystko czego się o nim dowiaduje jeszcze mocniej utwierdza go w przekonaniu jak nikczemnym, pozbawionym skrupułów, podstępnym i zdradzieckim człowiekiem był ten pewien Chińczyk, człowiek znikąd, jego ojciec. A jednak zarówno w życiu jak i literaturze nie zawsze to co widzimy jest tym czym wydaje się nam, że jest. Tash Aw przez pewien czas pozwala wierzyć czytelnikowi w tę jednoznaczną osobowość Johnny'ego Lima, by wreszcie pokazać go innymi oczami, jego żony. Ona widzi człowieka zagubionego, milczącego, wycofanego i nieśmiałego. To cechy, które czynią go osobą interesującą na tyle by oddać mu swoja rękę, a może i serce. I wreszcie mamy obraz Johnny'ego Lima rysowanym z perspektywy jego przyjaciela Petera Wormooda, który jest jego zarówno powiernikiem jak świadkiem tych wyborów, które musiał popełnić Johnny by zachować siebie i swoją rodzinę.
To nie jest powieść, którą się z wypiekami, narracja tu płynie leniwie, a dialogi nie powalają na kolana, ale z drugiej strony to mocno wciągające studium osobowości i próba poznania i poskładania wiedzy o człowieku, która i tak nigdy pełna nie będzie.

Faktoria Jedwabiu to powieść o odkrywaniu prawdy. Jasper, syn pięknej pochodzącej z dobrej rodziny Snow Soong i pewnego Chińczyka, czyni starania by poznać prawdę o swoim ojcu. Właściwie to jego dążenie do prawdy jest tylko potwierdzeniem uprzednio nabytej opinii o swoim ojcu, która jest jednoznacznie negatywna. To wszystko czego się o nim dowiaduje jeszcze mocniej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
849
54

Na półkach:

Książki "Faktoria Jedwabiu" z pewnością nie można zaliczyć do pozycji wybitnych. Mój główny zarzut to nierówny poziom poszczególnych części (książka dzieli się na trzy części, w każdej występuje inny narrator). Najgorsza część to, niestety, część pierwsza, w której nie spodobał mi się sposób narracji, irytująca postać narratora oraz sposobu budowania historii. Później jest na szczęście trochę lepiej, historia staje się odrobinę bardziej wielowymiarowa.
Ogromny plus za umieszczenie akcji w Malezji. Żałuję jednak, że książka nie przedstawiła bardziej sugestywnie życia mieszkańców tej części świata w danym okresie historycznym.

Książki "Faktoria Jedwabiu" z pewnością nie można zaliczyć do pozycji wybitnych. Mój główny zarzut to nierówny poziom poszczególnych części (książka dzieli się na trzy części, w każdej występuje inny narrator). Najgorsza część to, niestety, część pierwsza, w której nie spodobał mi się sposób narracji, irytująca postać narratora oraz sposobu budowania historii. Później jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
545
18

Na półkach:

Czy Johnny Lima, potomek biedoty chińskiej, który dorobił się ogromnej fortuny był makiawelicznym intrygantem, skromnym człowiekiem, któremu dopomógł los czy też oddanym przyjacielem zmuszonym przez wir historii do podjęcia dramatycznych decyzji? Jak pisze autor: "(...) nie ma prostych i gładkich wyjaśnień dotyczących tego, co było. Nigdy nie mamy gwarancji, że zagłębiając się w przeszłość, w pełni ją zrozumiemy, odróżnimy fakty od zmyśleń. Liczy się jednak bogactwo punktów widzenia."
Polecam.

Czy Johnny Lima, potomek biedoty chińskiej, który dorobił się ogromnej fortuny był makiawelicznym intrygantem, skromnym człowiekiem, któremu dopomógł los czy też oddanym przyjacielem zmuszonym przez wir historii do podjęcia dramatycznych decyzji? Jak pisze autor: "(...) nie ma prostych i gładkich wyjaśnień dotyczących tego, co było. Nigdy nie mamy gwarancji, że zagłębiając...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
1

Na półkach:

Książka podobała mi się. Przeczytałam ją wypoczywając w Malezji. Początek był dla mnie nieco trudny (nie wciągający i zbyt negatywny opis postaci),ale to może dlatego że zasugerowałam się opiniami tutaj, oraz że czytam podczas urlopu kilka książek. Najbardziej podoba mi się styl ospały i baśniowy. Ja widzę w tej książce Malezje poprzez subtelności. Narracja trzech postaci jest też ciekawa, zostawia dużą przestrzeń do interpretacji. Napewno sięgne po kolejne książki Tash

Książka podobała mi się. Przeczytałam ją wypoczywając w Malezji. Początek był dla mnie nieco trudny (nie wciągający i zbyt negatywny opis postaci),ale to może dlatego że zasugerowałam się opiniami tutaj, oraz że czytam podczas urlopu kilka książek. Najbardziej podoba mi się styl ospały i baśniowy. Ja widzę w tej książce Malezje poprzez subtelności. Narracja trzech postaci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
684
375

Na półkach:

znów się skusiłam fajnym opisem z tyłu książki, ale środek okazał się nie dla mnie. tak "powolna" książka, tak dużo opisów, że wymiękłam. te ich imiona, ta ich kultura to nie moja bajka. czyta się to bardzo ciężko.

znów się skusiłam fajnym opisem z tyłu książki, ale środek okazał się nie dla mnie. tak "powolna" książka, tak dużo opisów, że wymiękłam. te ich imiona, ta ich kultura to nie moja bajka. czyta się to bardzo ciężko.

Pokaż mimo to

avatar
384
91

Na półkach:

Bardzo męcząca. Rozchwiana. Czytałam w wywiadzie z autorem, że najtrudniej było mu pisać pierwszą część - bo uwaga - była najdalej od centrum wydarzeń (czyli życia Johnego Lima). Może mnie kręcą pisarskie męki, bo uważam że ta część była najlepsza. Potem już z górki... Na której dnie znajduje się Peter (postać zbudowana ze stereotypów wszystkich anglików [kolonizujących diabłów] razem wziętych).

Bardzo męcząca. Rozchwiana. Czytałam w wywiadzie z autorem, że najtrudniej było mu pisać pierwszą część - bo uwaga - była najdalej od centrum wydarzeń (czyli życia Johnego Lima). Może mnie kręcą pisarskie męki, bo uważam że ta część była najlepsza. Potem już z górki... Na której dnie znajduje się Peter (postać zbudowana ze stereotypów wszystkich anglików [kolonizujących...

więcej Pokaż mimo to

avatar
224
30

Na półkach: , , ,

Kilkukrotnie podchodziłam do lektury tej książki. Próbowałam, próbowała ... i poddawałam się. W końcu stwierdziłam, że skoro leży u mnie na półce to nie może służyć tylko i wyłącznie do zbierania kurzu. Zawzięłam się i... przebrnęłam.
Faktoria Jedwabiu to jednak nie moje klimaty. Troje narratorów - cóż lubię coś takiego. Wielość narratorów stosuje m.in. moja ulubiona pisarka Jodi Picoult. Ale tutaj...nie przypadło mi to do gustu. Może dlatego, że pierwsza część w bardzo negatywny sposób przedstawia głównego bohatera. Johnny widziany oczyma swojego syna jest wręcz tyranem. Ten punkt widzenia niejako rzutuje na sposób postrzegania głównego bohatera przez czytelnika.
Nie zachwycił mnie również język utworu. Niby nie można niczego zarzucić, ale brakuje wartkości, czegoś co spowodowałoby, że nie miałabym ochoty odkładać książki na bok.
Nie mam sumienia polecać. A książkę pewnie odsprzedam.

Kilkukrotnie podchodziłam do lektury tej książki. Próbowałam, próbowała ... i poddawałam się. W końcu stwierdziłam, że skoro leży u mnie na półce to nie może służyć tylko i wyłącznie do zbierania kurzu. Zawzięłam się i... przebrnęłam.
Faktoria Jedwabiu to jednak nie moje klimaty. Troje narratorów - cóż lubię coś takiego. Wielość narratorów stosuje m.in. moja ulubiona...

więcej Pokaż mimo to

avatar
907
640

Na półkach: , , ,

W moim odczuciu "Faktoria jedwabiu" to jedna wielka pomyłka i głębokie rozczarowanie. Spodziewałam się po niej czegoś więcej, fascynującej historii, poczuć prawdziwy klimat Chin - przenieść się tam choćby na chwilkę. Przecież po to są właśnie książki, byśmy mogli się przenosić we wszystkie zakątki świata - poczuć ich niepowtarzalny klimat i urok. Niestety tutaj tego zabrakło.

W moim odczuciu "Faktoria jedwabiu" to jedna wielka pomyłka i głębokie rozczarowanie. Spodziewałam się po niej czegoś więcej, fascynującej historii, poczuć prawdziwy klimat Chin - przenieść się tam choćby na chwilkę. Przecież po to są właśnie książki, byśmy mogli się przenosić we wszystkie zakątki świata - poczuć ich niepowtarzalny klimat i urok. Niestety tutaj tego zabrakło.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    103
  • Chcę przeczytać
    97
  • Posiadam
    53
  • Chińskie
    2
  • 2011
    2
  • Ulubione
    2
  • Obyczajowe
    2
  • Domowa biblioteka
    2
  • Książki 2010
    1
  • Mam papierowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Faktoria jedwabiu


Podobne książki

Przeczytaj także