Literatura odrodzenia

Seria: Dzieje Literatury Polskiej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
renesans, odrodzenie

Podstawowy podręcznik adresowany do studentów kierunków humanistycznych szkół wyższych. Odrębne opracowanie epoki z układem krzyżowym materiału, co oznacza, że w rozdziałach poświęconych poszczególnym dziedzinom i odmianom genologicznym znalazły się portrety najwybitniejszych pisarzy Odrodzenia - Mikołaja Reja, Andrzeja Frycza Modrzewskiego czy Szymona Szymonowica. Największy z nich,Jan Kochanowski, otrzymał osobny rozdział. W indeksie osobowym podano daty urodzenia i śmierci osób nie mających oddzielnych biogramów.

Wiele miejsca autor poświęcił także omówieniu roli przekładów i problemom retoryki.

W obecnym wydaniu tekst został zredagowany na nowo, bez naruszenia poglądów i stylu autora. Wskazówki bibliograficzne zostały wzbogacone informacjami o nowych opracowaniach i edycjach.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

Nie przepadam za renesansem, ale Ziomek tak pisze, że choćby ze względu na jego zapał i jego sposób przekazywania informacji, mogę tę epokę trochę pokochać. Świetny język, dobry dobór tematów i umiejętne uporządkowanie wiedzy - takich podręczników i takich profesorów potrzeba.

AnnaSikorska | 2017-10-16
Śpiąca_Królewna | 2017-07-03