Jak nie umrzeć. Opowieści patologa sądowego

Wydawnictwo: Znak
How Not to Die. Suprising Lessons on Living Longer, Safer and Healthier from America's Favorite Medical Examiner
978-83-240-1383-8
patolog, sąd, sekcje
Inne
Ag2S

Każdego roku tysiące ludzi zbyt wcześnie odchodzi z tego świata, a ich ciała trafiają pod skalpel lekarza medycyny sądowej, doktor Jan Garavaglia. Mimo że doktor Garavaglia, znana również ze swojego programu emitowanego na Discovery jako doktor G., nie może już ustrzec swoich pacjentów przed ich losem, jej doświadczenia oraz wskazówki dotyczące codziennych wyborów mogą przydać się tym, którzy mają jeszcze szansę, by je wykorzystać.

Doktor G. pełni rolę detektywa, który rozwiązuje zagadki często przypadkowych zgonów, po czym wyjaśnia, w jaki sposób możemy uniknąć śmiertelnie niebezpiecznych pułapek zastawianych przez życie i przez nas samych. Udziela również zdumiewających rad, dzięki którym mamy szansę podejmować mądrzejsze życiowe decyzje, a przez to uniknąć spotkania z nią lub jej kolegami po fachu.

• W Autostradzie do kostnicy poznajemy kilka prostych zasad bezpiecznej jazdy i dowiadujemy się, dlaczego nigdy nie powinniśmy uchylać okien w samochodzie.
• Lektura Kodu niebieskiego z pewnością zwiększy nasze szanse na przeżycie w szpitalu oraz zwróci uwagę na podstawowe nawyki higieniczne, jakich mamy prawo wymagać od zajmującego się nami personelu.
• Rozdział Niebezpieczeństwa w życiu codziennym wyjaśni, dlaczego wielbiciele idealnego porządku żyją dłużej i co należy robić, aby bezpiecznie przeczekać burzę w samochodzie.

książek: 1936
ola161 | 2010-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2010

Muszę przyznać, że po autorce mojego ulubionego programu na Discovery spodziewałam się równie dobrej i ciekawej książki. Niestety zawiodłam się. Książka specjalnie nie przykuła mojej uwagi. Informacje w niej zawarte zwykle można spotkać w zwykłych poradnikach dotyczących zdrowia. Zresztą dla mnie mechanizmy uzależnień wszelkiego typu nie są czymś nowym i mam spora wiedzę na ten temat. To samo tyczy się chorób, które autorka tu poruszała. Więc może dlatego książka mnie nie porwała i zachwyciła.
Autorka jednak posługuję się bardzo przystępnym i zrozumiałym dla laików językiem. Dla mnie to jest duży plus. Często w tego typu książkach jest pełno naukowych terminów, które ciężko jest zrozumieć bez fachowej wiedzy. Polecam tą książkę osobą, które nie "siedzą" w tej tematyce na co dzień (tak jak ja. Warto zwrócić uwagę jak prozaiczne rzeczy, których można było uniknąć, mogą doprowadzić nas do przedwczesnej śmierci i to śmierci na własne życzenie. Jedno jest pewne ta książka naprawdę może...

monidecor | 2012-05-17
Przeczytana: 14 maja 2012

doktor Jan Garavaglia - jest głównym lekarzem medycyny sądowej w Orange County na
Florydzie. Każdego roku nadzoruje ponad tysiąc sto autopsji. prowadzi również serię
programów "Doktor G- lekarz sądowy" emitowany w Polsce przez Discovery World.

Jesli chcecie uniknąć przedwczesnej, bezsensownej śmierci, przeczytajcie koniecznie tą
książkę. Doktor Jan Garavaglia wprowadza czytelnika w niezwykły świat medycyny sądowej.
Nikt tak jak ona nie naoglądał się tylu ludzkich zwłok, które wiele mogą powiedzieć o
przyczynie zgonu. Przeprowadzając tysiące autopsji, doktor G przestrzega jak uniknąć
przedwczesnej śmierci i dożyć sędziwego wieku. Z książki dowiecie się m.in. Dlaczego
robotnik na budowie widząc przewracający się na niego dźwig nie uciekał i został przez
niego zmiażdżony? Czy naga kobieta leżąca przed własnym domem została zgwałcona i
zamordowana? Czy opiekunka udusiła półtorarocznego chłopca? Jakie fatalne skutki może
spowodować palenie papierosów i zażywanie narkotyków?...

Karolina | 2010-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 31 sierpnia 2010

Szczerze mówiąc, to spodziewałam się czegoś innego po tej książce... Bo tak jak opisy przypadków zagadkowych śmierci są całkiem ciekawe a momentami nawet wciągające, tak już porady o tym jak nie umrzeć na coś tam i jeszcze coś tam nużą niesamowicie..

Katarzyna | 2017-02-08
Przeczytana: 04 lutego 2017

Zmyliły mnie tytuł i okładka. Zawartość okazała się zdecydowanie inna niż moje oczekiwania. Za mało wiedzy dostępnej fachowcowi z dziedziny medycy sądowej, zupełnie niepotrzebne wynurzenia o rozwodzie, za dużo informacji powszechnie dostępnych w pierwszym lepszym czasopiśmie poradnikowym. Wszystkie te informacje są oczywiście wartościowe, ale tak to już bywa, że kto nie chce przyjąć ich wiadomości, to i po przeczytaniu książki nastawienia nie zmieni.

Ewa | 2011-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Nie dajcie się zwieźć skrótowi na okładce - to nie jest ponura opowieść rodem z prosektorium - to pełna życia książka napisana przez osobę doświadczoną przez życie, która mimo wykonywanej pracy nie straciła poczucia humoru i optymizmu. Tytułowa doktor G codziennie wykonuje sekcje osób zmarłych w przeróżnych okolicznościach, ale to nie sekcje są tematem książki, a zbieg okoliczności, który sprawił że ktoś zakończył życie w ten a nie inny sposób. Jest w tej książce troszkę z poradnika ( nie cierpię poradników ), ale sposób podania informacji nie razi, a już w ogóle nie ma tu miejsca na pouczanie. Jednym słowem : przeczytajcie o śmierci i cieszcie się życiem ;)

bananowakrowa | 2011-06-07
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Książka miała w założeniu pokazać czytelnikowi, że najczęstszym powodem "wizyty" u patologa sądowego jest ludzka głupota - i to wcale nie taka spektakularna, jak u laureatów Nagrody Darwina. Autorka stara się pokazać (popierając przykładami), że należy przestrzegać kilku zasad, by długo żyć. I tu pojawia się problem, bo tak naprawdę wszyscy chyba wiedzą, co robić, by być zdrowym, w związku z tym powstała książka pełna banalnych rad typu: nie pal, zapinaj pasy, odżywiaj się zdrowo... Czasami można znaleźć kilka przydatnych rad, ale to wszystko. Plusem jest też to, że jest dobrze napisana, więc przeczytać można ją w jeden wieczór.

glonojad | 2010-07-17
Przeczytana: 10 lipca 2010

Książkę czyta się szybko i z dużą dozą ciekawości. I jakkolwiek temat interesujący to autorka, wydawca i okładka zbyt wiele obiecują. Po pierwsze nastawiłam się na większą ilość opisywanych przypadków śmierci i trochę się zawiodłam. Po drugie zbyt dużo jest też refleksji autorki, która trochę za bardzo stara się wcielić w rolę "mamuśki" i trochę za często strofuje swoich czytelników. Palenia pod wpływem książki nie udało mi się rzucić, może trochę na przekór autorce ;).

kasia2133 | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Spodziewałam się większej ilości przypadków medycznych i ich omówienia a zamiast dostałam poradnik. Jestem zawiedziona

tooloudsilence | 2014-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Odkładam na półkę "przeczytane", chociaż dotarłam do około połowy książki, a drugą połowę przeczytałam, skacząc po kartkach. Zazwyczaj tego nie robię - nie ciepię coś zaczynać i tego nie kończyć. Tym razem jednak zdecydowałam tak, ponieważ książka-poradnik nie jest wart kontynuowania lektury. Przyznam szczerze, że jestem rozczarowana, spodziewałam się czegoś innego, lepszego. Autorka podaje porady typu: nie pal, bądź ostrożny na drodze, zapinaj pasy, rób badania kontrolne itd., a są to przecież powszechnie znane zasady. Popiera je przykładami z osobiście przeprowadzanych autopsji i to są zdecydowanie najciekawsze fragmenty. Właśnie. Po "opowieściach patologa sądowego" spodziewałam się czegoś więcej wokół tematu sekcji zwłok niż stwierdzenia "nie pal". Plusy - przyjemny język, szybko się czyta. Co nie zmienia faktu, iż nie polecam.

bambuska | 2011-01-16
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Jestem zawodowo związana ze służbą zdrowia, więc wiele rzeczy opisywanych w tej książce nie było dla mnie nowością. Odnalazłam w niej jednak kilka "smakowitych kąsków" i myślę, że dla osoby bez wiedzy medycznej może to być bardzo ciekawa pozycja wydawnicza.