Jak nie umrzeć. Radzi patolog sądowy

Okładka książki Jak nie umrzeć. Radzi patolog sądowy Jan Garavaglia
Okładka książki Jak nie umrzeć. Radzi patolog sądowy
Jan Garavaglia Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
How Not to Die. Suprising Lessons on Living Longer, Safer and Healthier from America's Favorite Medical Examiner
Znak
2020-01-29
2010-06-28
Adriana Sokołowska-Ostapko
patolog sąd sekcje śmierć

50/100%

50/100%

Te fragmenty z poradami to niekoniecznie, ale za to opisy przypadków i sekcji bardzo ciekawe

Jasno i przejrzyście wytłumaczone przyczyny zgonów, których można by w miarę łatwo uniknąć.

"Oczywiste oczywistości", książka chyba dla małych dzieci, albo świeżo przybyłych na Ziemię kosmitów, którzy słabo się orientują w tutejszych realiach. Jedna wielka wczesnoszkolna pogadanka o bezpieczeństwie i unikaniu używek. Nie tego się spodziewałem.

Bardzo przypomina telewizyjny program amerykański gdzie Pani doktor promowała przede wszystkim siebie. Wszystko tu jest wtórne: tematy, narracja i i protekcjonalny ton ...
Może się podobać komuś kto dotąd nie interesował się tym tematem i wszystko jest nowe. Mnie znudziło

No...Na początku fascynuje. Ciekawe przypadki, wszystko bardzo ładnie poukładane i widać, że autorka ma wiedzę w tym, co robi. Ale potem to wszystko jest już nużące. Mam wrażenie, że wszystko, wokół czego ta książka się kręci to zdanie ,,śmierci można zapobiec'', co często powtarzane traci swoją wartość.

Na początku książka zrobiła na mnie wyjątkowe wrażenie. Przeczytałam ją w trzy dni. Ale od strony 280 zaczęło mi się dłużyć. Wolałabym więcej przypadków ponieważ to na nich człowiek uczy się najwięcej. Nie mniej książka warta polecenia.

Jestem zaskoczony tak niską oceną bo książka jest naprawdę dobra. Autorka jako lekarz medycyny sadowej opisuje przypadkiem śmierci z jakimi miała okazję się spotkać i na tej podstawie uświadamia czytelnikom, na co należy zwracam uwagę. Taki trochę mix dobrych rad (które większość z nas słyszało) z ciekawymi przypadkami patologa sądowego. Same sprawy związane ze śmiercią denatów opisane są prosto, zwięźle i bardzo rzeczowo przez co książka jest bardzo ciekawa. Polecam.

Dr Jan Carla Garavaglia - amerykańska patolog sądowa włoskiego pochodzenia.
Książka to taki poradnik zdrowego życia,przedstawiony w szczególny sposób.Pacjenci patologa są niestety już martwi,mogłoby być inaczej ,gdyby nie popełnili podstawowych błędów życiowych.O tym jest własnie ta książka.

Dr Jan Carla Garavaglia - amerykańska patolog sądowa włoskiego pochodzenia.

Trochę rozczarowanie niestety. Książka nie była tym, czego się spodziewałam, a nawet to co dostałam nie było moim zdaniem dobrze wyegzekwowane.

Nie zgadzam się z opinią, że "wszystko jest na okładce" więc człowiek wie co kupuje. Okładka, jak i sama postać patologa sądowego niosą skojarzenia bardziej "kryminalne" i myślę, że taki właśnie był zamiar wydawcy. Nawet czytając retoryczne pytania z tylnej okładki można odnieść wrażenie, że treść będzie nieco bardziej sensacyjna nawet jeśli nie związana z kryminalistyką. Tymczasem trzeba wyraźnie powiedzieć: to książka o zagrożeniach w naprawdę CODZIENNYM życiu. Rozdział poświęcony alkoholizmowi, po nim rozdział o paleniu, kolejny o narkotykach i następny o otyłości... I nie, nie ma tam żadnych rewelacji, żadnych mrożących krew w żyłach historii, żadnych ciekawostek, o których by człowiek nie usłyszał w telewizji śniadaniowej. Porady "jak nie umrzeć" to tak naprawdę zbiór oczywistości: nie prowadź po alkoholu, nie pal papierosów, nie skacz do wody na główkę itp itd.
Prawie w każdym podrozdziale jest opisany jakiś przypadek z życia zawodowego autorki, ale nawet te co ciekawsze potraktowane są jakoś tak po łebkach, bez zaangażowania. Jedyne interesujące fragmenty to te związane bezpośrednio z pracą patologa. Tu i tam czasem trafi się ciekawa informacja o tym jaki wpływ na nasz ciało ma taki czy inny styl życia. Ale było tego jak na mój gust stanowczo za mało.
Na odbiór całości wpływa też osobowość autorki, według mnie na niekorzyść. Wydała mi się osobą z kompleksem wyższości, która "widziała więc wie" i że też ci wszyscy samobójcy nie mieli okazji przeczytać jej książki. No cóż, aż tak wiele nie stracili :/

• Medycyna
  • Literatura faktu