Okładka książki Zbrodnie roślin. Chwast, który zabił matkę Abrahama Lincolna i inne botaniczne okropieństwa Amy Stewart
Amy Stewart Wydawnictwo: W.A.B. popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wicked Plants. The Weed That Killed Lincoln’s Mother and Other Botanical Atrocities
W.A.B.
2018-05-23
2011-10-19
Dariusz Wójtowicz
Dariusz Wójtowicz rośliny trucizna

Dobra, ale nic poza tym. Z okładki wyglądała na ciekawszą

Dobra, ale nic poza tym. Z okładki wyglądała na ciekawszą

Temat podkręcony, jak to robią dziennikarze. Autorka nie jest przyrodnikiem, mimo to raczej jest merytoryczna. Krótkie rozdzialiki skutkują skrótami myślowymi. Można tą książkę potraktować ciekawostkowo.

Według mnie jedna z najlepszych książek naukowych o roślinach. Dzięki niej zaczęłam doceniać te niesamowite organizmy i ich właściwości. Treść bardzo dobrze podzielona i zawierająca głównie ciekawostki, które zaskakują. Autorka pisze w sposób ciekawy, jak gdyby opisywała kryminał. Polecam każdemu fanatykowi (i nie tylko) roślin.

Opowieści o walorze anegdotycznym na temat różnych trujących, dowolnie wybranych roślin. Można, ale po co.

Na uwagę zasługują ilustracje, które, choć współcześnie wykonane, stylem przypominają te z dziewiętnastowiecznych atlasów botanicznych.

Fantastyczna opowieść o tajemniczym świecie roślin. Nie miałem pojęcia ile wokół mnie czyha nieoczywistych właściwości flory. Dużo ciekawostek nie tylko botanicznych, ale i historycznych. Język lekki zawierający minimalną ilość pojęć naukowych. Bardzo dobrze się to czyta. Naprawdę wciąga.

Jedyny minus to brak zdjęć omawianych roślin. Gdyby do każdej pozycji zamiast (skądinąd pięknego) szkicu pojawiła się kolorowa fotografia okazu byłoby naprawdę super.

W trakcie czytania książki czułam stały natłok informacji. Myślę, że autorka mogła przedstawić mniej trujących roślin, ale opisać je trochę dokładniej. Mimo tego dowiedziałam się wielu ciekawych faktów.
Jest to książka zdecydowanie warta przeczytania, ale raczej nie poleciłabym jej osobom, które wcześniej nie czytały literatury popularnonaukowej lub nie lubią tego gatunku.

Zbiór krótkich ciekawostek o roślinach, głównie tych rosnących w Ameryce. Czytane na raz będzie raczej nużącą lekturą, z której wiele się nie wyniesie. Nawet czytając po 2 rozdziały dziennie, jak ja, trudno coś zapamiętać. A szkoda, bo część tej wiedzy może być nie tylko ciekawa, ale i przydatna. Można było zrobić z tematem o wiele więcej, zwłaszcza, że tytuł sugerował rozwiązywanie zagadek w detektywistycznym stylu. Dodać do tego trochę historii botaniki, opisać najważniejszych i/lub najciekawszych naukowców w tej dziedzinie, skupiając się na mniejszej ilości przykładów, za to opisanych dokładniej, z okazjonalnymi dygresjami. A tak... Jest ok, ale mimo lekkiego języka bliżej książce do encyklopedii, niż literatury popularnej.

Mimo, że temat mrożący krew w żyłach to świetnie, lekko i zabawnie opisane zbrodnie roślin, choć ku przestrodze by nie lekceważyć drobnej jagódki lub herbatki z ziółek.

Było kilka ciekawostek, temat szeroki i z potencjałem a wyszło... tak nie zupełnie :-)

Niezwykle ciekawa. Tysiące interesujących faktów na temat roślin tych egzotycznych, ale i tych "naszych", jak ziemniak, czarny bez, tulipan. A do tego fajny humor, dzięki któremu informacje łatwiej wchodzą do głowy.

• Popularnonaukowe