Książka Roku 2018

Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć

Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Education of a Coroner: Lessons in Investigating Death
literatura faktu
Incognityzm

Każda śmierć ma swoją historię. Nikt nie wie o tym lepiej od koronera. Jak z przyborów toaletowych zrobić narzędzie zbrodni? Po czym rozpoznać, że przyczyną śmierci było uduszenie? Czy samobójstwo może być zaraźliwe? Słyszymy o nim w każdym serialu kryminalnym. Jego praca jest najważniejsza na miejscu zbrodni. Każdego dnia staje oko w oko ze śmiercią, żeby znaleźć odpowiedzi dla żywych. Co...

Każda śmierć ma swoją historię. Nikt nie wie o tym lepiej od koronera.

Jak z przyborów toaletowych zrobić narzędzie zbrodni?
Po czym rozpoznać, że przyczyną śmierci było uduszenie?
Czy samobójstwo może być zaraźliwe?

Słyszymy o nim w każdym serialu kryminalnym. Jego praca jest najważniejsza na miejscu zbrodni. Każdego dnia staje oko w oko ze śmiercią, żeby znaleźć odpowiedzi dla żywych. Co było przyczyną zgonu? Jak do niego doszło? Kto jest winny?

W tej książce znajdziecie najciekawsze przypadki w karierze Kena Holmesa – koronera z Kalifornii. Razem z nim przyjrzymy się morderstwu, w które zamieszany był Tupac Shakur, zajrzymy do celi śmierci w więzieniu San Quentin i spróbujemy dowiedzieć się, kto był właścicielem stopy w bucie wyrzuconej przez morze na plażę.

„Sprawa dla koronera” to możliwość spojrzenia na pracę człowieka, którego codziennością jest odkrywanie tajemnic śmierci.

Lektura obowiązkowa dla fanów „Profilu mordercy” i „Trupiej Farmy”

źródło opisu: Znak, 2019

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Meggie | 2019-02-08

Praca koronera nie należy do prostych i nie jest dla każdego. Liczą się w niej nie tylko mocne nerwy i skrupulatność, ale także empatia i wrażliwość. Są ludzie, którzy wykonują ten zawód przez wiele lat mimo, że każdy dzień to styczność ze śmiercią, tragedią ludzką i odmienną historią. Ken Holmes całą karierę zawodową związał z tym zawodem i teraz opowiada zarówno o samej pracy, ale także o różnych sprawach, które rozwiązywał.

Książka zainteresowała mnie od razu gdy zobaczyłam ją w zapowiedziach, gdyż ukazuje kulisy pracy trudnego, ale niezwykle ważnego zawodu. Od razu rodzi się wiele pytań. Co skłania kogoś do wybrania takiej ścieżki zawodowej? Jak taka praca wygląda w rzeczywistości? Od razu też przypomniała mi się seria książek Simona Becketta o antropologu sądowym, która wywarła na mnie duże wrażenie.

Ken Holmes przez niemal czterdzieści lat pracował jako koroner w hrabstwie Marin i historie, które opowiada czasem wydają się niewyobrażalne. Wyjaśnianie niektórych z nich...

księgozbiór | 2019-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Koroner to chyba jeden z najbardziej nietypowych i specyficznych zawodów. No bo pomyślmy, kto normalny chciałby codziennie grzebać w "nowym" trupie? Kto chciałby codziennie mieć do czynienia z największym ludzkim nieszczęściem, śmiercią bliskiej komuś osoby. Dzięki "Sprawie dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć" poznamy właśnie taką osobę i przekonamy się jak ciężkie, a zarazem ciekawe i piękne może być to powołanie.Bohaterem książki jest Ken Holmes, emerytowany już koroner, ze znajdującego się nieopodal San Francisco hrabstwa Marin. Dzięki pierwszym rozdziałom poznajemy historię jego drogi prowadzącej go do zawodu. Już od dzieciństwa interesował się anatomią zwierząt - chorym pomagał, a te upolowane szczegółowo badał, ale nie miał zbyt wielkich chęci do nauki aby poświęcić się studiom medycznym lub weterynaryjnym. Dziadek Ken'a wiedział, że idealnym rozwiązaniem dla takiego młodzieńca może być ścieżka zawodowa koronera, która jednak przez swoją nie...

Ken Holmes już jako chłopiec interesował się anatomią i to odróżniało go od rówieśników. W wieku ośmiu lat zaczął chodzić na polowania i ciekawiło go nie tylko jak wygląda oskórowane zwierzę, ale też co dzieje się z wystrzeloną w niego kulą. Często przyglądał się rannym lub martwym zwierzętom i dedukował co złego im się przydarzyło. W gimnazjum marzył, aby zostać lekarzem lub weterynarzem, jednak wymagałoby to wielu lat studiów, co było sporym mankamentem. Właśnie wtedy dziadek podpowiedział mu, że mógłby zostać koronerem i ta rada okazała się strzałem w dziesiątkę.

W Stanach Zjednoczonych – w tym w hrabstwie Marin – koroner nie musi bowiem legitymować się żadnym wykształceniem medycznym, nie wspominając o dyplomie lekarza. Musi jedynie mieć zdaną maturę, nie być karany oraz ukończyć 21 lat, choć niektóre hrabstwa nie wymagają nawet tego. Dzięki temu Holmes szybko mógł skupić się na pracy, zaczynając od praktyk w zakładzie pogrzebowym, gdzie zdobył kwalifikacje balsamisty. To...

Biblioteczka Rudej | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

" W swojej pracy miałem nieustannie do czynienia z przypomnieniami, jak kruche jest życie, jak szybko może zostać zabrane."

Jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawniczych Sprawę dla koronera to wiedziałam, że muszę stanąć chociażby na rzęsach aby przeczytać tę książkę :) Lubię kryminały i w każdym spotykamy się z koronerem. Kim jest koroner? jak mówi Wikipedia " w krajach anglosaskich urzędnik prowadzący śledztwo w sprawie nagłego , niespodziewanego lub przypadkowego zgonu, który nastąpił w sposób nienaturalny, podejrzany lub w brutalnych okolicznościach . W przybliżeniu oznacza lekarza medycyny sądowej, a także biegłego sądowego (..) Tyle suche fakty z Wikipedii,a o czym jest Sprawa dla koronera?
Książka Johna Batesona jest niczym innym jak biografią Kena Holmesa, który już od najmłodszych lat marzył o tym, aby zostać koronerem. Już w wieku ośmiu lat miał ściśle sprecyzowany plan na siebie i to mu się udało. Przyznam szczerze, że szokiem była dla mnie informacja, że w...

"Koroner ma do czynienia ze śmiercią, ale jego zadaniem jest znalezienie odpowiedzi dla żywych."

Sprawa dla koronera to 100 różnych przypadków śmierci wybranych z ponad 800 akt spraw, które Ken Holmes, koroner z hrabstwa Marin w Kalifornii rozwiązuje niczym najbardziej tajemnicze i zaskakujące zagadki Sherlocka. To facet z pasją, który w zwłokach widzi coś więcej niż tylko rozkładające się ciało.

Nie ma tutaj ani chwili czasu na nudę. Każdy przypadek jest inny. Niektóre są wręcz głupie, inne brutalne, jeszcze inne totalnie pechowe i nie do uwierzenia. To przyprawiające o zawrót głowy często bestialskie i szokujące morderstwa a także wprawiające w osłupienie i zagadkowe samobójstwa, często rozwiązane dopiero po 30 czy 40 latach.

Wyobraźcie sobie, że w ciągu roku znikają wszyscy mieszkańcy Kołobrzegu czy Szczecinka a całe Wadowice zostają zamordowane.

"W Stanach Zjednoczonych każdego roku odbiera sobie życie 40 tysięcy ludzi. Dla porównania, w tym samym czasie dochodzi tutaj do...

noodla_books | 2019-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Powstały ponad osiemdziesiąt lat temu najsłynniejszy most przyciągał nie tylko turystów, lecz także samobójców. Siatka, która miała zabezpieczać pracowników przy jego budowli a później została ściągnięta, ocaliłaby życie ponad 2 tys. ludzi. Ken Holms był jednym ze społeczników, którzy przyczynili się do ponownego jej montażu, prace rozpoczęły się w 2018 r.

"To niecodzienne powołanie, jeden z tych zawodów, których wykonywania większość z na nie potrafi sobie wyobrazić".

Myślę, że mogłabym tę lekturę przeczytać jeszcze raz.
Dlatego, że gdzieś tam dopiero w połowie zaczęłam bardziej się w nią wciągać i tym samym rozumieć pewne postępowania dokonywane przez Holmsa.
Dlatego, że dla mnie nie były to tylko suche fakty o ludziach, którzy odeszli. Znalazłam tu dociekliwość i konsekwencje w działaniach, z jakimi miał do czynienia Ken Holmes, nie tylko jako koroner, ale przede wszystkim jako człowiek.

Mieszkaniec hrabstwa Marin (stan Kalifornia), zaprzysiężony jako śledczy w 1979 r.,...

aali | 2019-01-12
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Mimo niezliczonej ilości seriali o tematyce kryminalnej, medycznej, prawniczej, a nawet programów dokumentalnych poświęconych prawdziwym zbrodniom, nasza wiedza o pracy koronera sprowadza się zazwyczaj do kilku nieścisłych ogólników. John Bateson w swojej książce "Sprawa dla koronera" odkrywa kulisy zawodu, w którego codzienność wpisana jest śmierć. Jak funkcjonuje biuro koronera? Jak koroner zabiera się do pracy i czego szuka? Jak powiadania się rodziny o śmierci bliskiego? Jak zmienia się świat patologii sądowej wraz z postępem technologicznym? To tylko kilka z aspektów z zawodu, które w swojej publikacji porusza amerykański autor. Pracy, dzięki której zaczyna doceniać się życie.

Ken Holmes pracował jako koroner w hrabstwie Marin przez blisko czterdzieści lat. Odtwarzając przebieg jego kariery, od początków w zakładzie pogrzebowym, pierwszego raportu dotyczącego zabójstwa napisanego przez Holmesa, przez dziesiątki spraw, którymi się zajmował John Bateson wraz ze swoim...

Sal | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

SPRAWA DLA KORONERA- kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć- JOHN BATESON . wyd. ZNAK . LITERA NOVA

Ken Holmes od trzydziestu lat koroner w Kaliforni , ma na swoim koncie setki przypadków , z których każdy mógłby posłużyć jako kanwa osobnej książki lub filmu. W rozmowach z Johnem Batesonem wspomina najciekawsze lub najdziwniejsze sprawy , do których jako koroner został wezwany. W książce opisanych jest blisko sto jego spraw , gdzie ujawnia kulisy pracy koronera, metody dochodzenia do rozwiązań i przedziwną rolę mariażu wiedzy i przypadku w swoim życiu.
Zaskakujące było dla mnie to ,że w czasie gdy Holmes zaczynał swoją pracę, by zostać koronerem , nie trzeba było mieć ani wykształcenia medycznego ani podstaw detektywistycznych. Członków zespołu wybierano spośród pracowników zakładów pogrzebowych a pracownicy ich mieli wiedzę z zakresu anatomii, biologii , umiejętności balsamowania zwłok. I tak współpracując z miejscową policją przy pewnych predyspozycjach i...

1991monika | 2019-01-15

Koroner bada przyczyny i okoliczności śmierci, czas zgonu, a także określa, jakim narzędziem mogły zostać zadane obrażenia. Jego praca jest bardzo ważna dla dalszego śledztwa, poszukiwania zabójcy. Czytamy o nich w każdym kryminale i pojawiają się w serialach o tej tematyce. Jednak zawsze wtedy są zepchnięci na dalszy plan. Zastanawialiście się kiedyś jak dokładnie wygląda jego praca? Od czego zaczyna i jakie są kolejne etapy?

W „Sprawie dla koronera” zostały opisane najciekawsze przypadki, z jakimi zetknął się w czasie swojej kariery Ken Holmes, koroner z Kalifornii. Autor opisał tu jego karierę na zawodową na przestrzeni blisko czterdziestu lat. Zawód ten niewątpliwie wymaga stalowych nerwów.

Bateson umieścił tu najbardziej interesujące przypadki, z jakimi Holmes zetknął się w swojej karierze. Niewątpliwie jest to człowiek, który wiele widział, a każda z tych rzeczy odcisnęła piętno na jego psychice. Zostały tu opisane sprawy Tupaca Shakura, Jerry’ego Garcii, Jima i Artiego...

K-czyta | 2019-01-15
Przeczytana: styczeń 2019

Doceniam książki, które pozwalają zajrzeć za kulisy jakiegoś zawodu, a przy tym są skonstruowane w przemyślany sposób. John Bateson sprawił, że miałam okazję spojrzeć na śmierć z punktu widzenia koronera i to było pouczające doświadczenie. Ta publikacja tematu z pewnością nie zamyka, ale niewątpliwie może być furtką do jego dalszego zgłębiania.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2019/01/john-bateson-sprawa-dla-koronera.html