Kochankowie mojej mamy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza

Janina Zającówna jest autorką poczytnych powieści obyczajowych i psychologicznych. W swoim dorobku ma ich dwadzieścia pięć. Debiutowała w 1967 roku powieścią „Brama na drodze", która stała się bestsellerem. Wysoko ocenił ją Janusz Głowacki podkreślając, że „autentyzm relacji jest poważnym walorem tej książki, a także autentyzm języka, postaci i konfliktów". Spośród powieści dla dorosłych...

Spośród powieści dla dorosłych ogromnym uznaniem cieszyły się wielokrotnie wznawiane tytuły: Skończyło się lato, Podróż poślubna, Kobiety i mężczyźni, Wesele mojej mamy, Dom schadzek, Zemsta jest rozkoszą bogów, Czerwony płomień Sebastiana. Te dwa ostatnie przez długi czas utrzymywały się na listach bestsellerów.
Niektóre zostały sfilmowane, np. Kochankowie mojej mamy, z Krystyną Jandą w roli głównej. Autorka wraz z reżyserem Radosławem Piwowarskim otrzymali nagrodę główną za scenariusz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1986 roku.
Janina Zającówna ma w swoim dorobku również scenariusze seriali telewizyjnych: Tylko Kaśka, Kłusownik, jest także współautorką z KTT sześciu odcinków scenariuszy serialu Sukces. Napisała również ponad dwieście opowiadań drukowanych w popularnym Tele-Tygodniu i w innych czasopismach oraz sztuki teatralne: Dziś są moje zaręczyny, Gry miłosne, Z soboty na niedzielę. Ta ostatnia była prezentowana w Teatrze Małym w Warszawie w lutym 1999 roku

Asia | 2017-04-17

Refleksyjna i wzruszająca powieść psychologiczna polskiej pisarki, Janiny Zającówny. W książce nakreślono problematykę rodzinną, złożoną sytuację życiową nieszczęśliwej, samotnej matki - kobiety uzależnionej od alkoholu i leków, niestroniącej od towarzystwa mężczyzn oraz jej syna - rezolutnego i dojrzałego na swój wiek kilkunastoletniego chłopca. Kobieta darzy syna wielką miłością, lecz nie potrafi sprawować nad nim należytej opieki ze względu na prowadzony przez siebie frywolny i niemoralny tryb życia. Chłopiec, wykazuje się ogromną mądrością, samodzielnością i zaradnością dzielnie borykając się z problemami dnia codziennego związanymi z chorobą alkoholową i wahaniami natury psychicznej swojej matki oraz przeciwnościami, brakiem akceptacji i empatii ze strony rówieśników i nauczycielstwa. Mimo licznych utrapień, rozczarowań i nieprzyjemności chłopiec darzący ogromną miłością rodzicielkę, odnajduje w sobie pokłady sił, odwagi i zaciekle walczy z szarą rzeczywistością o dobre imię...

Marta Bilewicz | 2011-07-16
Przeczytana: czerwiec 2011

Obraz niespełna dwunastoletniego chłopca, który wychowuje się bez ojca, przy matce alkoholiczce. Przeżywa on wewnętrzne rozterki, bo z jednej strony czuje się zobowiązany pomagać matce we wszystkim, z drugiej marzy o tym, by przestała wreszcie pić i nadużywać leków. Andrzej - bo tak chłopiec ma na imię - robi wszystko, by zasłużyć na matczyną miłość, dobrze się uczy, świetnie radzi sobie z lekcjami, jednak nie potrafi odnaleźć się wśród rówieśników i popada w konflikty z nauczycielami. Jego matce udaje się znaleźć pracę w kawiarni, ale nie na długo. Co rusz wraca ona do domu z kolejnymi, przypadkowymi mężczyznami, co w końcu jest ponad siły chłopca. Szuka on więc wsparcia u sąsiadki i coraz bardziej zamyka się w sobie. W końcu po matkę przychodzi policja...

Książka jest opowieścią chłopca o świecie widzianym jego oczami. Na podstawie powieści powstał film z Krystyną Jandą w roli matki Andrzeja.

Recenzja również tutaj:...

mdabrowski | 2012-11-03

Zazwyczaj jest tak, że książka wyprzedza film. W moim przypadku stało się jednak inaczej. Zainteresowany Krystyną Jandą natknąłem się na film "Kochankowie mojej mamy". Film wydał mi się niezwykle przejmujący. Doskonale oddaje klimat panujący w latach 80 w Polsce wśród tak zwanego "półświatka".
Książka znacznie różni się od scenariusza, wyzwala dość ponury i wręcz dołujący klimat. Czytelnik jest pełen podziwu jeśli chodzi o postawę Rafała, który stara się przezwyciężyć otaczającą go rzeczywistość. Pomimo swobodnego trybu życia swojej matki, ma niezwykły szacunek do niej, stara się stanąć w jej obronie. Czasami próbuje usprawiedliwić swoją matkę, wybaczyć jej lekkomyślne decyzje. W konsekwencji obwinia sam siebie. Zakończenie pokazuje destrukcję psychiczną chłopca, ktory przez całą powieść stara się podjąć kroki mające na celu zmianę otoczenia. Heroizm jest szczególnie uwydatniony i wysuwa się na plan pierwszy. Książka warta uwagi oraz głębszej refleksji. Polecam.

Kanarek | 2010-03-21
Przeczytana: 21 marca 2010

Bardzo dobra książka: wzruszająca i przejmująca. A rola Krystyny Jandy w adaptacji filmowej rewelacyjna.

magdzinska | 2017-05-14
Monika W | 2017-03-03