Kochankowie mojej mamy

Janina Zającówna Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura piękna
Książka i Wiedza
2005-01-01
1985-01-01

Muszę najpierw przyznać, że spieszyłam się by ją przeczytać. I przez to mam wrażenie, że nie wyciągnęłam jej całego smaku.
Przyznam też, że przyciągnęła mnie okładka, która z czasem nabrała symbolizmu.

Sama treść mnie szkolowała. Nie wiem czy jest to wina tamtych czasów, kiedy książki były specyficzne, nie były byle jakie. Od początku do końca świat chłopca mnie trzymał w szponie. W dodatku ten PRL... To już nie wróci i takich książek już nie napiszą.

Przyznam też, że przyciągnęła mnie okładka, która z czasem nabrała symbolizmu.

ksiązka o biednej kobiecie, która nie umie znaleźć miłosci coraz bardziej podupadając... a jednocześnie przez swój tryb zycia rani dziecko, które cierpi może nawet i wiecej jak to zwykle bywa... skłaniająca do refleksji, psychologiczna powiesc warta polecenia

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna książka Janiny Zającówny, która powinna być lekturą obowiązkową w ósmej klasie. Dla mnie to wielka literatura, szczera do bólu, zmuszająca do zastanowienia się, wzruszająca i wywołująca wzburzenie losem zaniedbanych dzieci. Czytałem ją w wersji pod tytułem "Mój wielki dzień" (to te same książki).

Chłopiec - bohater jest człowiekiem honorowym.
Rzadka cecha, mocno obecnie zapomniana.
W tej książce można ją sobie przypomnieć.

Chłopiec - bohater jest człowiekiem honorowym.
Rzadka cecha, mocno obecnie zapomniana.
W tej książce można ją sobie przypomnieć.

Nie ma bardziej bolesnej miłości niż uczucia niekochanego dziecka. Kochanego za mało albo nie tak jak trzeba. Porzuconego, odrzuconego, zapomnianego lub usuniętego na dalszy plan. Rywalizującego o uczucia rodziców z ich nowymi partnerami, nałogami, "nowym" rodzeństwem a nawet... zwierzętami domowymi. Przymierającego głodem... miłości. Książka piękna, że aż boli.

Jeden z nielicznych przypadków, kiedy film podobał mi się bardziej niż książka. Być może ze względu na wybitną muzykę Krajewskiego, może z uwagi na świetne role Jandy i Skarżanki?
Historia w każdym razie smutna, momentami brutalna.

Historia w każdym razie smutna, momentami brutalna.

Refleksyjna i wzruszająca powieść psychologiczna polskiej pisarki, Janiny Zającówny. W książce nakreślono problematykę rodzinną, złożoną sytuację życiową nieszczęśliwej, samotnej matki - kobiety uzależnionej od alkoholu i leków, niestroniącej od towarzystwa mężczyzn oraz jej syna - rezolutnego i dojrzałego na swój wiek kilkunastoletniego chłopca. Kobieta darzy syna wielką miłością, lecz nie potrafi sprawować nad nim należytej opieki ze względu na prowadzony przez siebie frywolny i niemoralny tryb życia. Chłopiec, wykazuje się ogromną mądrością, samodzielnością i zaradnością dzielnie borykając się z problemami dnia codziennego związanymi z chorobą alkoholową i wahaniami natury psychicznej swojej matki oraz przeciwnościami, brakiem akceptacji i empatii ze strony rówieśników i nauczycielstwa. Mimo licznych utrapień, rozczarowań i nieprzyjemności chłopiec darzący ogromną miłością rodzicielkę, odnajduje w sobie pokłady sił, odwagi i zaciekle walczy z szarą rzeczywistością o dobre imię swoje i swojej matki. Serdecznie polecam tę pozycję czytelnikom szukającym punktu wyjścia z problemów, z którymi zmaga się każdy człowiek - począwszy od zagubionych, wkraczających w dorosłe życie nastolatków a na dorosłych, statecznych ludziach skończywszy.

To była moja pierwsza książka, którą przeczytałam, bez przymusu, z własnej woli, dla przyjemności. I choć do najłatwiejszych nie należy to pamiętam ją do dziś i jakie wrażenie na mnie wywarła. Zawsze była gdzieś w tyle mojej głowy i nie dawała się zapomnieć, przez lata. W trakcie wielu przeprowadzek z miejsca na miejsce, kiedy dorosłość wymagała tego ode mnie ta książka zaginęła. Ale szukam jej, wytrwale. Może kiedyś ją znajdę i znowu będzie mi dane ją przeczytać.

Naprawdę warto przeczytać.Książka ukazuje życie dziecka, który opiekuje się uzależnioną od alkoholu matką.W tej książce możemy ujrzeć psychikę jedenastolatka który stawia czoła codziennemu życiu

Książka mało znana, a szkoda, bo naprawdę warto ją przeczytać.
W bardzo dobry sposób ukazuje psychikę dziecka i środowisko w jakim dziecko się wychowuje.

Smutna i refleksyjna.

Książka mało znana, a szkoda, bo naprawdę warto ją przeczytać.

Smutna i refleksyjna.

• Dzieciństwo
  • Zekranizowane
  • Pożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki Kochankowie mojej mamy