Ciemna strona lustra

Wydawnictwo: Centrum Myśli Jana Pawła II
978-83-60853-01-6
Omnikoron

Kolejna znakomita, ale jednak zupełnie inna niż poprzednie, wyjątkowa powieść Marcina Wolskiego. Frapująca political fiction. W roli głównej: James Bond – w polskim wydaniu. Sześćdziesięcioletni Konrad – generał UB, zaangażowany w najbardziej zakulisowe działania władz PRL-u, z pogmatwanym życiorysem – niespodziewanie uświadamia sobie, że jego biografia jest swego rodzaju antytezą drogi życiowej Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Odtąd jego życie się zmienia, wie bowiem, że cokolwiek stanie się z Papieżem, stanie się też z nim. Tymczasem dowiaduje się, że na Głowę Kościoła planowany jest zamach podczas wizyty w Polsce. Czy uda mu się uratować Pielgrzyma i… siebie? Żywa narracja, akcja trzymająca w napięciu, zaskakujące rozwiązania. A w mistrzowsko naszkicowanym tle polska rzeczywistość, od lat dwudziestych XX wieku do pamiętnego 2 kwietnia 2005 roku, i Jan Paweł II, którego charyzmatyczna osobowość przemienia naszą historię.

bibliofilka | 2011-10-09
Przeczytana: 09 października 2011

"Książka składa się z dwóch elementów - wymyślonej postaci antybohatera i wszystkiego, co się z nim wiąże (rodzina, najbliżsi współpracownicy), oraz opartej na źródłach i licznych publikacjach autentycznej biografii Karola Wojtyły, wpisanej w historię Polski. Prawdziwe są zatem słowa wygłaszane przez papieża, fragmenty jego homilii, a także szczegóły dotyczące jego zdrowia." Tak pisze autor we wstępie.

Bohaterem jest Konrad Markiewicz - generał UB, ateista, zaangażowany w najbardziej zakulisowe działania władz PRL. Urodził się 18 maja 192o roku i nigdy nie przyszło mu do głowy, aby wyciągać z tego powodu jakieś wnioski. Nigdy, aż do pewnego dnia. 13 maja 1981 roku, kiedy to doznał udaru, a jego zegarek zatrzymał się o godzinie 17.19. Udar trafił go dokładnie w momencie strzałów do papieża. Przedziwny zbieg okoliczności !?

Odtąd życie funkcjonariusza całkowicie się zmienia. Konrad zaczyna czytać życiorys Karola Wojtyły i odkrywa, że wiele wydarzeń z jego życia pokrywa się z...

Sławomir | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 lutego 2014

Nie jestem wyznawcą, nie uprawiam kultu jp2. Wydawać by się mogło, że powinno mnie odrzucić od tej książki aż za ocean (jeśli nie nawet na orbitę). A jednak. Jednak czytało mi się naprawdę z przyjemnością. Potwierdza to po raz już nie wiem który moje zdanie o autorze. Marcin Wolski potrafi pisać. Po prostu. Po prostu jest świetny.
Reasumując polecam nawet zagorzałym ateistom, antyklerykałom, i tym których podobnie jak mnie śmieszy teza o wielkim polaku, który sam położył całe imperium zła:)

ilo99 | 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, Polecane, Audiobook

We wstępie autor wyjaśnia, że ponieważ przerosło go napisanie biografii papieża Jana Pawła II, to postanowił losy tego znanego na całym świecie Polaka opisać przez pryzmat jego mrocznego alter ego. Wymyślił bohatera, który ma taką samą datę urodzenia jak biskup Rzymu, co więcej najważniejsze wydarzenia w jego życiu pokrywają się z istotnymi przeżyciami dla Karola Wojtyły. A zrozumienie tego faktu przychodzi do naszego starzejącego się agenta UB, Konrada Markiewicza, gdy wraca do zdrowia po przejściu udaru, który nastąpił dokładnie w tym samym momencie, kiedy Ali Agca zranił papieża. Porównanie kolejnych dat z biografii obu panów prowadzi do zaskakujących wniosków. Jakich? Jeżeli wyjaśnię, nie będzie po co czytać tej książki, a warto to zrobić. Autor oprócz wyliczenia ważnych dat z życia Jana Pawła II włączył do książki fragmenty kazań i przemówień, a co najważniejsze odważne sądy dotyczące lat tuż przed okrągłym stołem. Słucha się z zapartym tchem, również ze względu na...

Marek | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Książka sprawnie napisana, czyta się łatwo, treść jest jak scenariusz filmu sanacyjnego.
Co do realiów - hmm, żyjąc także w tamtych czasach odbierałem je jednak ciut inaczej. Co do zdarzeń z przeszłości, szkiców głównych postaci - trudno w wiele rzeczy uwierzyć, może Autor wie więcej, mając wiedzę z pierwszej lub drugiej ręki. Tak czy inaczej sprawnie się czyta.

makomt | 2013-07-01

Kolejny interesujący pomysł Wolskiego. Jak sam autor stwierdził, ta powieść jest dziełem jego wyobraźni, co nie znaczy, że opowiedziana w niej historia nie mogła się wydarzyć... Zdecydowanie najbardziej utkwiła mi w pamięci i tym samym najbardziej mi się podobała.

Omnikoron | 2010-05-26
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 25 maja 2010

Książka odmienna od innych pozycji Wolskiego. Ani to political-fiction, ani groteska do których nas przyzwyczaił. Nie jest zła, opowieść o zodiakalnym "złym" bliźniaku Jana Pawła II. Czyta się jednak jak zawsze, szybko i przyjemnie.

Magnat | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Pan Wolski pisze, ja czytam i zapominam gdzie jestem!!
Ksiäzka na jeden wieczör.
Sam wstep zwyczajny...ale jak parowöz nabiera tepa,zaskakuje pomyslem.
Swietna!

MonicaAlice | 2016-12-19
Przeczytana: grudzień 2016

Mocne. Momentami czyta się jak powieść sensacyjną, a wątek religijny jest poprowadzony bez zbędnego patosu. W postaci Konrada autor świetnie sportretował historię Polski i Polaków w burzliwym XX wieku.

figlarna24 | 2012-09-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 07 września 2012

Marcin Wolski urodził się w 1947 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Z zamiłowania satyrykiem, prozaikiem, poetą i felietonista. Twórca audycji radiowych (60 minut na godzinę, ZSYP),telewizyjnych (Polskie ZOO) oraz kabaretów. Autor ponad 40 książek, m.in. "Nieprawe łoże", "Noblista".
Marcin Wolski jest także autorem książki satyrycznej pt. "Post Polonia", którą opisywałam Wam niedawno. Recenzja TU.

"Ciemna strona lustra" jest zupełnie inna, niż "Post Polonia" i to już stanowi wielki plus dla autora, za to, że nie poszedł w stronę znaną i wiadomą.

Głównym bohaterem jest Konrad Markiewicz, który jest oficerem Urzędu Bezpieczeństwa. Jest ateistą, a doktryny kościoła traktuję, jak szkodzące zło. Konrada poznajemy 13 maja 1981 r., w momencie, kiedy doznaje ona rozległego udaru. Co ciekawe, wskazówki jego zegarka zatrzymują się o godzinie 17.19 . Data Wam się kojarzy? Tak, tak, jest to data i godzina, w której doszło do zamachu na życie Jana Pawła II. Konrad jest zafascynowany...

Agulka7 | 2014-06-18
Przeczytana: 01 czerwca 2014