Ciemna strona lustra

Centrum Myśli Jana Pawła II
2010-05-06
2010-05-06
978-83-60853-01-6

Zapewne znawcom historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i tym ludziom co wiele pamiętają z tamtego okresu tę książkę czyta się przyjemnie – jest sporo faktów wplecionych w fikcyjne wydarzenia. Pokazana jest część sposobu działań służb specjalnych (SB, KGB, GRU, Stasi, Mossad). Jest to przedstawione na podstawie ciekawych losów zmyślonego głównego bohatera generała SB (SB jest przekształcone z UB w 1956 roku) Konrada Markiewicza, od jego dzieciństwa aż do śmierci. Zbiegi okoliczności rażą mnie swoją nierealnością. Akcja dzieje się nie tylko na terenie Polski. Osobom, które lubią akcję powieści sensacyjnej może nie odpowiada regularne mieszanie wątków postacią Karola Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II, a tym co uwielbiają papieża treść pewnie nie podoba się z powodu małej religijności i duchowości. Miłośników książek Marcina Wolskiego "Ciemna strona lustra" na pewno cieszy.

Kiedyś wieki temu nie wyobrażałam sobie niedzieli bez „60 minut na godzinę”, później zachwycałam się „Polskim zoo”, do teraz lubię słuchać nadredaktora Wolskiego. Jednak nigdy nie sięgałam po jego książki. To jest pierwsza książka po jaką sięgnęłam, ale teraz wiem, że nie ostatnia. Całe szczęście, że nie stworzył kolejnej biografii Jana Pawła II, a jego życiorys znakomicie wplótł z wyśmienitą political fiction. Wszystko wątki dotyczące Papieża są zgodne z faktami, ale dzieją się jakby w tle. Główny bohater, generał UB Konrad Markiewicz jest postacią fikcyjną. Kiedy 13 maja 1981 o godzinie 17.19 Konrad idąc ulicą nagle doznaje wylewu, w tej samej chwili gdy Papież został ranny, wzbudza w nim zainteresowanie życiem Papieża. Studiuje życie Papieża i odkrywa dziwne powiązanie ich losów, nie tylko, że urodzili się w tym samym dniu i roku. Odkrywa nawet, że kiedyś spotkał się osobiście z Karolem Wojtyłą w Krakowie i wtedy dostał od niego różaniec. Czy ten fakt będzie miał wpływ na jego życie? Wydaje się jakby ich życia toczyły się równolegle po dwóch stronach lustra. Jeden wierzy w Boga i tym się kieruje w swoim życiu, drugi wierzy w marksizm. Jak pisze autor: ” Zamiast opisywać dobro, sportretowałem zło. Skoncentrowane zło naszych czasów - podobne do czarnej bryły, którą przywalono nasze piersi, zdawało się: na zawsze, a której tajanie rozpoczęło się za sprawą cudu". Życiorys Konrada jest fascynujący, jak wspina się po szczeblach kariery i jest głęboko zaangażowany w najbardziej sekretne działania władz w Polsce. Marcin Wolski z wykształcenia historyk poprzez życie Markiewicza przedstawia sposób funkcjonowania władz PRL. Obserwujemy też jaki wpływ na władzę, ale też na zwykłych Polaków ma to co robi, a przede wszystkim co mówi Papież. Markiewicz jest przekonany, że cokolwiek złego stanie się Papieżowi jemu też się stanie. Nagle odkrywa, że w trakcie pielgrzymki do Polski ma zostać zamordowany. Dla własnego bezpieczeństwa musi zacząć działać. Książka kończy się śmiercią Papieża, a co się dzieje z Konradem?
Pomysł na fabułę ciekawy, a wykonanie jeszcze lepsze. Akcja trzyma w napięciu jak najlepszy thriller lub powieść szpiegowska. Zaskakujące jest też zakończenie. Skłania jednak do przemyśleń nad naszą historią i nad nami samymi. Książka jest dla wszystkich i każdy będzie się dobrze bawić. Ja się znakomicie bawiłam słuchając jej w wykonaniu Rocha Siemianowskiego.

Ciekawie, nieszablonowo i dość ambitnie skonstruowana historia, Mnie się podobało.

Bardzo dobra książka!
Świetny pomysł, ciekawie poprowadzona historia.
Patrząc na nazwisko autora wydawało mi się, że będzie stronnicza i nie do przejścia. Dla mnie pan Marcin Wolski napisał ją na poziomie "Polskiego zoo", które uwielbiałam.
Polecam!

Bardzo dobra książka!
Świetny pomysł, ciekawie poprowadzona historia.
Polecam!

Nie jest to wielka literatura, ale warto poznać. Słuchałam audiobuka jak bajki.
Wymyślony zły bohater i jako przeciwieństwo myśli Jana Pawła II. Mało realne i nieprawdopodobna historia. Przy okazji dużo informacji (nie wiadomo czy prawdziwych)na temat funkcjonowania służb w Polsce i ZSRR.

Nie jest to wielka literatura, ale warto poznać. Słuchałam audiobuka jak bajki.

We wstępie autor wyjaśnia, że ponieważ przerosło go napisanie biografii papieża Jana Pawła II, to postanowił losy tego znanego na całym świecie Polaka opisać przez pryzmat jego mrocznego alter ego. Wymyślił bohatera, który ma taką samą datę urodzenia jak biskup Rzymu, co więcej najważniejsze wydarzenia w jego życiu pokrywają się z istotnymi przeżyciami dla Karola Wojtyły. A zrozumienie tego faktu przychodzi do naszego starzejącego się agenta UB, Konrada Markiewicza, gdy wraca do zdrowia po przejściu udaru, który nastąpił dokładnie w tym samym momencie, kiedy Ali Agca zranił papieża. Porównanie kolejnych dat z biografii obu panów prowadzi do zaskakujących wniosków. Jakich? Jeżeli wyjaśnię, nie będzie po co czytać tej książki, a warto to zrobić. Autor oprócz wyliczenia ważnych dat z życia Jana Pawła II włączył do książki fragmenty kazań i przemówień, a co najważniejsze odważne sądy dotyczące lat tuż przed okrągłym stołem. Słucha się z zapartym tchem, również ze względu na przykuwający uwagę głos lektora.

Pan Wolski pisze, ja czytam i zapominam gdzie jestem!!
Ksiäzka na jeden wieczör.
Sam wstep zwyczajny...ale jak parowöz nabiera tepa,zaskakuje pomyslem.
Swietna!

Pan Wolski pisze, ja czytam i zapominam gdzie jestem!!
Ksiäzka na jeden wieczör.
Sam wstep zwyczajny...ale jak parowöz nabiera tepa,zaskakuje pomyslem.
Swietna!

213/2014 (A)

213/2014 (A)

Mocne. Momentami czyta się jak powieść sensacyjną, a wątek religijny jest poprowadzony bez zbędnego patosu. W postaci Konrada autor świetnie sportretował historię Polski i Polaków w burzliwym XX wieku.

Nie przekonała mnie ta pozycja.
Bardziej dla fanów JPII, żeby powspominać i przypomnieć sobie różne ważne wydarzenia, a przy okazji wzmocnić wizerunek na tle negatywu...

Nie przekonała mnie ta pozycja.

• Audiobooki
  • Wolski Marcin

Dodaj cytat z książki Ciemna strona lustra