Dwunastu

Wydawnictwo: Amber
978-83-241-3685-8
Rosja, Francja

Jest jesień 1812 roku. Kolejne rosyjskie miasta wpadają w ręce Francuzów. Tylko cud może zatrzymać zastępy Napoleona. Albo DWUNASTU. Ruszają do boju tylko po zachodzie słońca. Walczą według własnych reguł. Sieją śmierć i grozę. Zabijają ze straszliwą wprawą ...pchani niepohamowaną żądzą ludzkiej krwi. Kapitan huzarów Aleksiej Iwanowicz Daniłow odkrywa, że tajemniczy sprzymierzeńcy mogą okazać się wrogiem o wiele bardziej przerażającym niż Wielka Armia.

Kasia | 2012-03-17
Przeczytana: 17 marca 2012

Wielokrotnie przekonałam się, że szumne zapowiedzi wydawcy wychwalające daną powieść, a zwłaszcza powoływanie się na wysokie lokaty w różnego rodzaju rankingach, nie gwarantują udanej lektury. A jednak ponownie dałam się nabrać, wybierają książkę ponoć entuzjastycznie przyjętą przez recenzentów i fanów gatunku. Dodatkowo zachęcona interesującym opisem fabuły "Dwunastu" autorstwa brytyjskiego pisarza Jaspera Kenta, nastawiłam się na pasjonującą lekturę. Niestety, okazało się, że dobry pomysł można zniszczyć niezbyt udanym wykonaniem.

"Dwunastu" można zaliczyć do gatunku historycznej fantasy z wątkiem romansowym. Akcja dzieje się jesienią 1812 roku podczas kampanii rosyjskiej Napoleona. Armia francuska zmierza w kierunku Moskwy, w zasadzie nie pozostawiając Rosjanom złudzeń co do zakończenia tej wojny. Głównym bohaterem powieści jest kapitan huzarów Aleksiej Iwanowicz Daniłow, który razem z trzema zaprawionym w bojach przyjaciółmi, tworzą jednostkę specjalną. Ich zadaniem jest...

Rafał | 2011-10-31
Przeczytana: 27 maja 2011

Ostatnimi czasy bardzo popularnym tematem stają się różnego rodzaju postacie fantastyczne. Niezależnie od tego czy są włochate, wielkie, uskrzydlone, martwe, łączy je jedno - są uwikłane w jakieś dziwne związki emocjonalne z ludźmi, najczęściej niewinnymi dziewojami z gimnazjum, które to na siłę chcą pokazać światu, że miłość pokona wszystko i wszystkich. I szczerze mówiąc nie pamiętam książki o tematyce wampirycznej, w której ten wątek zostałby pominięty. A raczej nie pamiętałbym.
Zupełnie niedawno, kiedy rutynowo robiłem przegląd w Matrasie ;P, natknąłem się na książkę wampiryczną praktycznie w ogóle nie wpisującą się w nurt romansu paranormalnego. Tak, mnie również to zdziwiło. Co ciekawe, książka ta została zupełnie pominięta przez czytelników. Zrozpaczony Matras postanowił się jej pozbyć za wszelką cenę i właśnie tę cenę obniżył o prawie siedemdziesiąt procent. Tak też zakupiłem owo dzieło i jak się później okazało, trafiłem na coś zupełnie innego, niż do tej pory miały do...

"Niektórzy twierdzą, że ta historia wydarzyła się w Atkarsku, inni - że w Wolsku, ale większość wersji mówi, że był to Uriupin, więc niech się dzieje w Uriupinie. Wszystkie wersje zgadzają się, że wydarzyło się to we wczesnych latach panowania wielkiego cara Piotra i że miasteczko nękała plaga szczurów." [Prolog: Rosyjska baśń]
Mieszkańcy owego miasteczka biernie przyglądali się problemowi, naiwnie oczekując, że z nadejściem zimy temperatura zrobi swoje i liczebność gryzoni spadnie. Tak się jednak nie stało - szczury dalej wyżerały ziarno, dostarczając mieszkańcom powodów do rwania włosów z głów. Jednak pewnego dnia w miasteczku pojawił się kupiec, który przywiózł w wozie małpy, które - według obietnicy mężczyzny - miały wytępić plagę. Mieszkańcy z początku nie wierzyli w takie fanaberie, ale gdy kupiec wypuścił swoje bestie, zrozumieli. Małpy uwijały się szybko, zabijając jednego szczura po drugim, aż miasteczko zostało całkowicie oczyszczone. Mieszkańcy wreszcie odetchnęli z...

Sensi | 2011-06-14
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 maja 2011

Kupiłam ją, bo kolega powiedział, że jest świetna, na pewno mi się spodoba. Sceptycznie podchodziłam z początku.
Dla fanów historii z elementami fantasy jest to idealna książka. Większą uciechę na pewno będą mieli Ci, co pasjonują się carską Rosją. Dla nich to będzie raj. Owszem mamy wątek miłosny, ale on jest zepchnięty na drugi plan.
Lubię czytać o Romanowach i o tym, jak rządzili Rosją. Owszem tutaj tego jest tego mniej, bo w trakcie, gdy Napoleon ze swoją Wielką Armią zajmują Moskwę, car Aleksander I jest poza granicami tego miasta. Są wzmianki na jego temat, ale niewielkie.
Z początku nie bardzo rozumiałam postępowania "opryczników" - tak, jak ich określili czterej przyjaciele i nawet po śmierci jednego z nich nie rozumiałam. Póki Daniłow bawiący się w szpiega nie odkrywa ich natury, a raczej wynaturzenia.
Książka trzymała mnie w napięciu od samego początku do ostatniego zdania. Polecam każdemu i nie żałuję swojego zakupu.

Violla92 | 2014-11-09
Przeczytana: 28 października 2014

Bardzo podoba mi się prolog książki - rosyjska baśń i ciekawy pomysł na naturę opryczników i na zakończenie. Minusem jest to, że było mało mało mało o bitwach Rosjan z Francuzami, mało opisów jak wyglądała wtedy rzeczywistość, jak postępowało zdobywanie Moskwy, o moralach panujących w obu armiach, mało o carze Aleksandrze I i trochę za mało o Judzie. Natomiast dla mnie za dużo było wątku romantycznego i tego że bohater nie opuści żony ale nie zrezygnuje tez z Dominique. Wiem, że to tylko dodatek do książki, ale wolałabym więcej poczytać o walkach. Na uznanie zasługuje również to, że Dimitrij nie dawał się zwieść ogólnikowym informacjom o oprycznikach i że dążył do poznania prawdy. Ciężko mi stwierdzić czy przeczytam kolejne części tej książki. Prawdopodobnie tak, jeśli wpadną mi w ręce w bibliotece.

Camillos | 2011-01-26

Książka niezła, udane połączenie fantasy z faktami historycznymi... Mogę się tylko przyczepić do zbyt długich i momentami zbędnych opisów czy przemyśleń bohatera. Ale poza tym dobrze się czytało.

Die_Toten_Maus | 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Wreszcie wampir jest wampirem. Jest groźny, chodzi po ścianach i żeruje nocą. Do tego nutka historii. Dobra książka.

Artur | 2013-12-01

Co mogę powiedzieć o tej książce ? Jest bardzo wciągająca, posiada znakomity klimat, który zgrabnie umieszczono na tle wydarzeń historycznych. Z każdą kartką wczuwamy się coraz bardziej w tę znakomitą historię. Czujemy coraz większe napięcie, oczekując rozwiązania tajemnicy. A gdy rozwiązanie przychodzi czujemy niesamowitą satysfakcje że towarzyszyliśmy naszym postacią. Obawiamy się cały czas o ich los, wspólnie przeżywamy rozterki i towarzyszymy ich zwycięstwu. W tej książce oprócz znakomitego wprowadzenia bohaterów w mroczną tajemnice jest umieszczenie tego wszystkiego na tle historycznym. Moim zdaniem dodaje to niezwykłego uroku tej opowieści i pozwala zadać sobie pytanie, czy aby na pewno wszystko to fikcja ? Czytając tę książkę wiedziałem że znalazłem w końcu to czego szukałem. Horror posiadający niezwykły klimat, wyrazistych bohaterów i historię , która potrafi wzruszyć. Zdecydowanie polecam tę książkę.

Dariusz | 2015-09-29
Przeczytana: 28 września 2015

Rok 1812 Napoleon rusza na podbój Carskiej Rosji, lecz przeliczył się. Bonaparte nie spodziewał się, że pogoda mroźna zima pokrzyżuje mu szyki i męstwo Rosjan. Dwunastu jeźdźców, którzy przybyli z Wołoszczyzny , by wesprzeć Rosjan w walce z Bonapartem i jego armią. Ciemne oblicze wychodzi na jak kim są i jakie zdolności posiadają.
Dwunastu książka, która składa się z dwóch części. Pierwsza masakryczna ciężka, myślałem, że nigdy się nie skończy. Druga jak już wiadomo kim są sprzymierzeńczy i że mogą wyrządzić większą szkodę niż Francuzi, trzeba było i ich wyeliminować. Książka nie moje klimaty. Były momenty, które były ciekawe, ale było ich bardzo mało. Historia ukazuje, że żadna armia nie wygrała zimą która panuje w Rosji. Pogoda zbierała zawsze większe żniwa niż miecz czy broń palna.

fibronektyna | 2012-06-10

Niezła. Tym bardziej, że podnosi na duchu - dobrze wiedzieć, że w zalewie badziewia w stylu Zmierzch i inne Osaczone dla dojrzewających nastoletnich dziewcząt, jest coś, co przywraca wiarę w tzw "dobrą historię o wampirach". Gdzie wampir jest wampirem, a nie jego romantyczną popłuczyną. Ta historia może wybitna nie jest, ale trudno ją pominąć - z pewnością trzyma poziom i rozbudza apetyt na kolejną część.
Pomijam pewne nierówności w fabule i dłużyzny - nie ma ich aż tyle a i nie nudzą aż tak bardzo, a jeśli to styl autora a nie jego niedociągnięcia jako debiutanta - jest jak najbardziej do przełknięcia. Treść zdecydowanie przewyższa formę i techniczne niedoróbki.