Dwunastu

Amber
2010-06-09
2010-06-09
Agnieszka Kabala, Agata Kowalczyk
Rosja Francja horror literatura angielska wampiry

O ile nie jestem fanem takiej tematyki i sięgnalem po Dwunastu niejako z rozpędu, to czytalo sie swietnie. Bawilem sie rewelacyjnie. Kupilem ten swiat takim, jakim byl.

Poza kilkoma naprawdę świetnymi opisami, nic porywającego. Czyta się łatwo, ale na kolana nie powala.

Rok 1812 Napoleon rusza na podbój Carskiej Rosji, lecz przeliczył się. Bonaparte nie spodziewał się, że pogoda mroźna zima pokrzyżuje mu szyki i męstwo Rosjan. Dwunastu jeźdźców, którzy przybyli z Wołoszczyzny , by wesprzeć Rosjan w walce z Bonapartem i jego armią. Ciemne oblicze wychodzi na jak kim są i jakie zdolności posiadają.
Dwunastu książka, która składa się z dwóch części. Pierwsza masakryczna ciężka, myślałem, że nigdy się nie skończy. Druga jak już wiadomo kim są sprzymierzeńczy i że mogą wyrządzić większą szkodę niż Francuzi, trzeba było i ich wyeliminować. Książka nie moje klimaty. Były momenty, które były ciekawe, ale było ich bardzo mało. Historia ukazuje, że żadna armia nie wygrała zimą która panuje w Rosji. Pogoda zbierała zawsze większe żniwa niż miecz czy broń palna.

Dwunastu książka, która składa się z dwóch...

Bardzo podoba mi się prolog książki - rosyjska baśń i ciekawy pomysł na naturę opryczników i na zakończenie. Minusem jest to, że było mało mało mało o bitwach Rosjan z Francuzami, mało opisów jak wyglądała wtedy rzeczywistość, jak postępowało zdobywanie Moskwy, o moralach panujących w obu armiach, mało o carze Aleksandrze I i trochę za mało o Judzie. Natomiast dla mnie za dużo było wątku romantycznego i tego że bohater nie opuści żony ale nie zrezygnuje tez z Dominique. Wiem, że to tylko dodatek do książki, ale wolałabym więcej poczytać o walkach. Na uznanie zasługuje również to, że Dimitrij nie dawał się zwieść ogólnikowym informacjom o oprycznikach i że dążył do poznania prawdy. Ciężko mi stwierdzić czy przeczytam kolejne części tej książki. Prawdopodobnie tak, jeśli wpadną mi w ręce w bibliotece.

Wydawało mi się, że nie będzie to interesująca książka, jednak (ku memu zdziwieniu) okazała się tak wciągająca, że kupiłam jej kolejną część. Przez każdy rodział przechodziłam z zapartym techem, co się za chwilę wydarzy, czy te wampiry go zauważą! świetna książka!

Co mogę powiedzieć o tej książce ? Jest bardzo wciągająca, posiada znakomity klimat, który zgrabnie umieszczono na tle wydarzeń historycznych. Z każdą kartką wczuwamy się coraz bardziej w tę znakomitą historię. Czujemy coraz większe napięcie, oczekując rozwiązania tajemnicy. A gdy rozwiązanie przychodzi czujemy niesamowitą satysfakcje że towarzyszyliśmy naszym postacią. Obawiamy się cały czas o ich los, wspólnie przeżywamy rozterki i towarzyszymy ich zwycięstwu. W tej książce oprócz znakomitego wprowadzenia bohaterów w mroczną tajemnice jest umieszczenie tego wszystkiego na tle historycznym. Moim zdaniem dodaje to niezwykłego uroku tej opowieści i pozwala zadać sobie pytanie, czy aby na pewno wszystko to fikcja ? Czytając tę książkę wiedziałem że znalazłem w końcu to czego szukałem. Horror posiadający niezwykły klimat, wyrazistych bohaterów i historię , która potrafi wzruszyć. Zdecydowanie polecam tę książkę.

Historyczny horror o wampirach, wielkiej namiętności i wielkiej wojnie. Rzecz dzieje się w czasach wojen napoleońskich w Rosji, rok 1812, jesteśmy świadkami klęski Napoleona, który przegrał z rosyjską zimą.
Ale to w tle. A na pierwszym planie mamy Aleksieja Daniłowa, który jest rosyjskim żołnierzem ds. specjalnych, wraz z trójką innych żołnierzy. Jeden z nich zatrudnia do pomocy tytułowych 12 opryczników, którzy okazują się być nie żołnierzami, a wampirami, którzy na wojnę przybyli w celu zaspokajania swych rządz, nie istotne, czy "za pomocą" Francuzów, czy Rosjan...
Alosza się temu buntuje, i zabija po kolei wszystkich dwunastu.
Bardzo fajna.

Książka mnie nie zaskoczyła przewidywalna, osadzona w czasach napoleońskich, znalazłem kilka śmiesznych elementów. Na długie zimowe wieczory - czytadło.

Ksiązka nie jest zła, czyta się ja szybko, ale i tak nie przypadła mi do gustu. Po przeczytaniu recenzji pomyslałam bedzie super, ale sie troszke rozczarowalam.

Wampiry w Rosji? Przeczytałam te książkę kilkakrotnie, i za każdym razem pochłaniała mnie do reszty. Jedyne co jej mogę zarzucić to to iż jest krótka, 342 str. jak dla mnie to trochę za mało.

• Literatura angielska
  • Thriller, sensacja, kryminał