Okładka książki Biała Wiedźma

Red Horse
horror
typ
papier
6.2 (138 ocen i 22 opinie)

Opis książki

Cedar Peak, miasteczko na południowym zachodzie stanu Maine. Jak każda amerykańska dziura - ciche, spokojne, żyjące od lat swoim leniwym rytmem. Wszyscy się tu znają i wydaje im się, że wiedzą o sobie wszystko. Jednak do czasu... Gdy w barze u Erniego błyśnie siekiera, okaże się, że to miejsce skrywa niejedną tajemnicę. Wtedy przerażającej sile spróbują stawić czoło dwaj przeciętni ludzie: archi...

Wtedy przerażającej sile spróbują stawić czoło dwaj przeciętni ludzie: architekt na skraju załamania nerwowego i prowincjonalny szeryf. Czy znajdą w sobie dostatecznie dużo odwagi i determinacji? Czy zdążą uratować życie niewinnych ludzi i to, co w Cedar Peak najcenniejsze?

Wybuchowa mieszanka Stephena Kinga, "Murder Ballads" Nicka Cave'a i indiańskich legend.

Ta książka zaskoczy cię i przerazi!

źródło opisu: [Red Horse, 2008]

Polecamy

Opinie czytelników
Robert | 2010-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2010

Miała być „Wybuchowa mieszanka Stephena Kinga, Murder Ballads Nicka Cave’a i indiańskich legend”. Przynajmniej tak zapewniał wydawca. A jak się okazuje już po przeczytaniu pierwszej części, z tym powoływaniem się na Kinga, to nie jest tak łatwo.

Fabuła zaczyna się w małe mieścinie Cedar Peak gdzieś w stanie Maine w USA, od przedstawienia Johna Adamsa, który mieszka na skraju lasu ze swoją żoną. Nie ma zbyt wielu przyjaciół, sprowadził się do miasteczka kilka lat wcześniej, po przeżyciu załamania nerwowego i częściowej utracie pamięci. Przyjaźni się jedynie z barmanem Erniem i Bobem, kierowcą ciężarówki. Potem mamy krwawe zajścia w barze Erniego. Psychopata z siekierą w biały dzień morduje barmana i dwie młode klientki. Tu wkracza do akcji miejscowy szeryf Jeff Standfield. Niezłomny i przenikliwy, prawy człowiek, który zrobi wszystko, by odnaleźć mordercę.

Najpierw masakra w barze, potem powolna narracja i powolne (aż za bardzo) budowanie napięcia, oraz charakterystyka wszystkich boh...

aerien | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Cudna cudna. Wciągająca niezmiernie, i choć faktycznie podzielona na trzy mało spójne części - czyta się sama. Dawno nic mnie tak nie pochłonęło. Podobała mi się i część stricte obyczajowa, bo przywiązałam się do bohaterów (chłopcy na rowerach, Rebeka z mężem, ich przyjaciele), i część ostatnia, najbardziej odrealniona. Studium psychopaty mniej, ale nie zmienia to faktu, że pożerałam stronę za stroną. Potrzebowałam takiej odskoczni od rzeczywistości i trafiłam w dychę :) A zarzuty o powtarzalność imion bohateró(John, John, Jim, James) nie trafiają do mnie - myślę, że autor podkreśla codzienność amerykańską. Ja chcę do Stanów!!
Książka super! Od razu sięgnęłam po "Rowerzystę".

teri | 2012-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Debiut literacki pana Zalewskiego i rowniez moj debiut z tym autorem.Musze powiedziec,ze calkiem udany.Balam sie porownan do S.Kinga,ale troche racji w tym jest...W kazdym razie,bardzo duzo dzieje sie w tej ksiazce.Wciagnela mnie niesamowicie.Mysle,ze polubie tego autora i teraz musze zdobyc ciag dalszy tej opowiesci i inne jego ksiazki.Polecam.Forte,intenso...ma,anche divertente

Polski autor, który swoją historię umiejscawia w stanie Main w USA do mojego przekonania nie trafia. Tak, jakby King ustanowił, że horrory mogą się rozgrywać tylko w tym stanie (ewentualnie w pobocznych) i każdy, kto chciałby napisać dzieło z tego gatunku literackiego musi za miejsce akcji wybrać właśnie tamte okolice.

Sama historia jako całość jest mało spójna, historię cieśli i białej wiedźmy łączą jedynie bohaterowie, którzy muszą się z nimi borykać i miejscowość, w której rozgrywa się akcja.

Opowieści, jako osobne, są dosyć dobre, chociaż nie powalające, to nie można im zarzucić większych potknięć.

Silviana | 2013-11-04

Książka jak najbardziej przypadła mi do gustu.

Ciekawe opisy, elementy humorystyczne, połączanie różnych wątków miłosno-kryminalnych sprawiło, iż zagłębiłam się w tej lekturze bez pamięci. Dawno się tak dobrze nie bawiłam czytając książkę polskiego autora. Niektóre fragmenty naprawdę powodowały szeroki uśmiech na mojej twarzy, inne sprawiły, iż czułam dreszczyk emocji. Taka przygoda była ciekawym doświadczeniem!

Na pewno powrócę jeszcze do twórczości Adama Zalewskiego.
Jestem nią w pełni usatysfakcjonowana, a przede wszystkim się nie zawiodłam.

S.P.

Ania | 2010-05-15

Książka jest próbą połączenia kilku gatunków literackich, ale szczerze mówiąc : bardzo marną. Autor używa bardzo skrajnych sytuacji. Masakra w barze, trupy. Romans wdowy z inną kobietą. Kochająca żona, która okazuje się złą siostrą bliźniaczką prawdziwej, zmarłej żony.
Nawrzucane wszystkiego, a nic nie jest do końca wartościowe.

aklerre | 2011-10-18

Wspaniała, genialna, nieziemska książka. Mordercze rodzeństwo, któremu raz się współczuje, a raz nienawidzi, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Ból, strach i śmierć były w tej książce jak zaraza, rozprzestrzeniały się. I jeszcze ten tekst z piosenki Nick'a Cave'a... Wszystko współgrało ze sobą niemal idealnie. Czytałam te dzieło sześć razy - mówią prawdę ci, którzy uważają, że prawdziwe piękno nigdy się nie nudzi. Święta racja.

Saseka | 2011-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2011

Super książka, wciąga i straszy. Polecam ;)

Dome_chan | 2012-01-02

"Biała Wiedźma" jest debiutem polskiego pisarza Adama Zalewskiego. Z tyłu obiecuje się nam, czytelnikom, wybuchową mieszankę Stephena Kinga, "Murder Ballads" Nicka Cave'a i indiańskich legend. Jak to jest z tym naprawdę...
Akcja powieści rozgrywa się w Cedar Peak, miasteczku na południowym zachodzie w stanie Maine. Jest ono typową "dziurą", gdzie panuje spokój i cisza, a wszyscy mieszkańcy się znają. Wszystko to trwa do czasu, gdy w barze u Erniego błyśnie siekiera.
Książka podzielona jest na trzy tomy: Rebekę, Cieślę i tytułową Białą Wiedźmę.
Pierwsze dwie księgi, połączone ze sobą, są trillerem psychologicznym, w której opowiedziana jest historia rodzeństwa: Jacka i Irys, morderców – sadystów, terroryzujących cały stan, w tym właśnie Cedar Peak oraz próbującego ich powstrzymać Jeffa Standfielda – szeryfa tego miasteczka. Jest to, według mnie, najlepszy wątek tej książki. Co prawda, pierwsza księga jest trochę przegadana, jednak druga nadrabia akcją wciągając na dobre i dostarczają...

Opowieść tą możemy podzielić na dwa główne wątki - pierwszy z nich to historia brutalnych morderstw za którymi stoi rodzeństwo psychopatów - Iris i Jack, a drugim wątkiem jest historia, która swój początek ma w 1635 roku, kiedy to zostaje popełnione morderstwo na indiance - Czarnym Włosie i jej bracie zwanym Białe Pióro. Czarny Włos, po kilkuset latach, nie daje spokoju mieszkańcom Cedar Peak, kiedy to wchodzi w ciało tamtejszego cieśli, wuja Jack i Iris - Henryego. Czy John, który przeżył załamanie narwowe i jego żona Becky (czy aby na pewno okaże się jego żoną?) oraz miejscowy szeryf Jeff dadzą radę pokonać zło, które prześladuje ich mieścinę? Jak dla mnie ta książka jest idealna. Uwielbiam takie historie. Ciekawe opisy, intrygujące postaci i tajemnica, która pochłonęła mnie na kilka wieczorów. Chętnie sięgnę po inne książki pana Adama Zalewskiego a z pewniścią po drugą część historii o Białej Wiedźmie z Cedar Peak.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto