Biała Wiedźma

Cykl: Biała wiedźma (tom 1) | Seria: Po zmroku
Wydawnictwo: Red Horse
horror

Cedar Peak, miasteczko na południowym zachodzie stanu Maine. Jak każda amerykańska dziura - ciche, spokojne, żyjące od lat swoim leniwym rytmem. Wszyscy się tu znają i wydaje im się, że wiedzą o sobie wszystko. Jednak do czasu... Gdy w barze u Erniego błyśnie siekiera, okaże się, że to miejsce skrywa niejedną tajemnicę. Wtedy przerażającej sile spróbują stawić czoło dwaj przeciętni ludzie:...

Wtedy przerażającej sile spróbują stawić czoło dwaj przeciętni ludzie: architekt na skraju załamania nerwowego i prowincjonalny szeryf. Czy znajdą w sobie dostatecznie dużo odwagi i determinacji? Czy zdążą uratować życie niewinnych ludzi i to, co w Cedar Peak najcenniejsze?

Wybuchowa mieszanka Stephena Kinga, "Murder Ballads" Nicka Cave'a i indiańskich legend.

Ta książka zaskoczy cię i przerazi!

źródło opisu: [Red Horse, 2008]

• Przekonaj mnie, że to ty
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Koniec warty
  • Droga do domu
  • Ojciec '44
  • Twoim śladem
  • Niebezpieczne kłamstwa
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,33 (3 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,94 (35 ocen i opinii)
Tajemniczy brat
Virginia Cleo Andrews

6,67 (9 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,46 (508 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Monika | 2015-12-12
Na półkach: 2015, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Genialna książka! Nigdy nie czytałam lepszego thrillera.
Widzę, że książka budzi skrajne emocje i otrzymuje skrajne opinie, mało kto ocenia ją jako przeciętną. Z moich obserwacji wynika, że najlepsze książki to właśnie te ze skrajnymi opiniami :)
Polecam, polecam i jeszcze raz polecam, a Teresce jeszcze raz dziękuję za wspaniały prezent!

teri | 2012-06-20
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Debiut literacki pana Zalewskiego i rowniez moj debiut z tym autorem.Musze powiedziec,ze calkiem udany.Balam sie porownan do S.Kinga,ale troche racji w tym jest...W kazdym razie,bardzo duzo dzieje sie w tej ksiazce.Wciagnela mnie niesamowicie.Mysle,ze polubie tego autora i teraz musze zdobyc ciag dalszy tej opowiesci i inne jego ksiazki.Polecam.Forte,intenso...ma,anche divertente

aerien | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Cudna cudna. Wciągająca niezmiernie, i choć faktycznie podzielona na trzy mało spójne części - czyta się sama. Dawno nic mnie tak nie pochłonęło. Podobała mi się i część stricte obyczajowa, bo przywiązałam się do bohaterów (chłopcy na rowerach, Rebeka z mężem, ich przyjaciele), i część ostatnia, najbardziej odrealniona. Studium psychopaty mniej, ale nie zmienia to faktu, że pożerałam stronę za stroną. Potrzebowałam takiej odskoczni od rzeczywistości i trafiłam w dychę :) A zarzuty o powtarzalność imion bohateró(John, John, Jim, James) nie trafiają do mnie - myślę, że autor podkreśla codzienność amerykańską. Ja chcę do Stanów!!
Książka super! Od razu sięgnęłam po "Rowerzystę".

Robert | 2010-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2010

Miała być „Wybuchowa mieszanka Stephena Kinga, Murder Ballads Nicka Cave’a i indiańskich legend”. Przynajmniej tak zapewniał wydawca. A jak się okazuje już po przeczytaniu pierwszej części, z tym powoływaniem się na Kinga, to nie jest tak łatwo.

Fabuła zaczyna się w małe mieścinie Cedar Peak gdzieś w stanie Maine w USA, od przedstawienia Johna Adamsa, który mieszka na skraju lasu ze swoją żoną. Nie ma zbyt wielu przyjaciół, sprowadził się do miasteczka kilka lat wcześniej, po przeżyciu załamania nerwowego i częściowej utracie pamięci. Przyjaźni się jedynie z barmanem Erniem i Bobem, kierowcą ciężarówki. Potem mamy krwawe zajścia w barze Erniego. Psychopata z siekierą w biały dzień morduje barmana i dwie młode klientki. Tu wkracza do akcji miejscowy szeryf Jeff Standfield. Niezłomny i przenikliwy, prawy człowiek, który zrobi wszystko, by odnaleźć mordercę.

Najpierw masakra w barze, potem powolna narracja i powolne (aż za bardzo) budowanie napięcia, oraz charakterystyka wszystkich...

maszynistaGrot | 2015-11-12

Zdecydowanie za wysoko oceniłem tę powieść. Jednak ta książka tak niesamowicie mnie wciągnęła, tak wyborne były te wątki obyczajowe, portrety psychologiczne głównych bohaterów, tajemniczość...

Niemalże działało jak narkotyk, nie mogłem się od lektury oderwać.

Co do porównań z Kingiem. To prawda że Zalewski z niego czerpie. Jednak jeśli to robi w zgrabny sposób, jeśli potrafi stworzyć lepszą atmosferę od samego "króla" to czemu nie ? Dokładnie tak jak napisałem - nie przypominam sobie aby jakaś książka Kinga aż tak mnie wciągnęła jak "Biała wiedźma".

Co do punktacji jeszcze. Często horrorom daje zawyżone oceny, w stosunku do np. ogólnej klasyki literatury. Nie chodzi o to że horrory uważam za wybitniejsze książki, po prostu inne kryteria oceny stosuje, inne mam wymagania odnośnie "zwykłych" książek a inne od horrorów, których podstawowym kryterium jest wzbudzanie nastroju grozy. A pod względem grozy "Biała wiedźma" ma sporo atutów.

Silviana | 2013-11-04

Książka jak najbardziej przypadła mi do gustu.

Ciekawe opisy, elementy humorystyczne, połączanie różnych wątków miłosno-kryminalnych sprawiło, iż zagłębiłam się w tej lekturze bez pamięci. Dawno się tak dobrze nie bawiłam czytając książkę polskiego autora. Niektóre fragmenty naprawdę powodowały szeroki uśmiech na mojej twarzy, inne sprawiły, iż czułam dreszczyk emocji. Taka przygoda była ciekawym doświadczeniem!

Na pewno powrócę jeszcze do twórczości Adama Zalewskiego.
Jestem nią w pełni usatysfakcjonowana, a przede wszystkim się nie zawiodłam.

S.P.

Polski autor, który swoją historię umiejscawia w stanie Main w USA do mojego przekonania nie trafia. Tak, jakby King ustanowił, że horrory mogą się rozgrywać tylko w tym stanie (ewentualnie w pobocznych) i każdy, kto chciałby napisać dzieło z tego gatunku literackiego musi za miejsce akcji wybrać właśnie tamte okolice.

Sama historia jako całość jest mało spójna, historię cieśli i białej wiedźmy łączą jedynie bohaterowie, którzy muszą się z nimi borykać i miejscowość, w której rozgrywa się akcja.

Opowieści, jako osobne, są dosyć dobre, chociaż nie powalające, to nie można im zarzucić większych potknięć.

Pna_Dsz | 2015-10-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka opowiadająca o zdarzeniach w typowym amerykańskim miasteczku i jego okolicach. Przeplata się w niej kilka wątków wg mnie świetnie ze sobą połączonych. Mamy tu do czynienia z zimnokrwistymi zwyrodnialcami jak i nadprzyrodzonymi postaciami. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jako całość wypada to dosyć spójnie. Zawarte elementy nie 'gryzą' się ze sobą.
Jest to jedna z nielicznych książek, które czytałam z wypiekami na twarzy. Pochłonęła mnie do reszty. Uważam, że autor w zupełności zasługuje na miano naszego polskiego Stephena Kinga.

aklerre | 2011-10-18

Wspaniała, genialna, nieziemska książka. Mordercze rodzeństwo, któremu raz się współczuje, a raz nienawidzi, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Ból, strach i śmierć były w tej książce jak zaraza, rozprzestrzeniały się. I jeszcze ten tekst z piosenki Nick'a Cave'a... Wszystko współgrało ze sobą niemal idealnie. Czytałam te dzieło sześć razy - mówią prawdę ci, którzy uważają, że prawdziwe piękno nigdy się nie nudzi. Święta racja.

Ania | 2010-05-15

Książka jest próbą połączenia kilku gatunków literackich, ale szczerze mówiąc : bardzo marną. Autor używa bardzo skrajnych sytuacji. Masakra w barze, trupy. Romans wdowy z inną kobietą. Kochająca żona, która okazuje się złą siostrą bliźniaczką prawdziwej, zmarłej żony.
Nawrzucane wszystkiego, a nic nie jest do końca wartościowe.