Panowie z Pitchfork

Wydawnictwo: Rebis

Ognista powieść przygodowa z okresu wojny stuletniej. Początek XV wieku. Francją w krótkich okresach poczytalności włada Karol VI. Młody i wojowniczy Henryk V, król Anglii, postanawia wpaść doń z sąsiedzką wizytą na czele swej armii. Wraz z nim zabierają się trzej rycerze z Pitchfork: wsławiony w turniejach baron Artur, bywały w świecie weteran Ralf i jego syn Robert, który najchętniej wróciłby na swą oksfordzką alma mater.

Autor, uczestnik turniejów rycerskich, z humorem i znajomością rzeczy ukazuje uczty i bitwy, zmagania polityczne i miłosne, a także barwną codzienność wieków średnich. W Panach z Pitchfork szczękają miecze, wzdychają kochankowie, perorują uczeni i nawiedzeni pustelnicy, słychać krzyk zbrojnych ścierających się pod Azincourt i ściganego przez diabły Karola VI...

Rewelacyjna debiutancka powieść - bogata w historyczne detale, pełna humoru rycerska przygoda.

Kamil Gruca, absolwent filozofii, od czternastego roku życia trenuje fechtunek i należy do Drużyny Łuczniczej Drabów Pieszych z Pruszkowa. W roku 2006 pod pseudonimem sir Robert Neville zwyciężył w serii turniejów i otrzymał tytuł czempiona Ligi Rycerskiej.

Hrosskar | 2015-09-27
Przeczytana: 21 września 2015

Dawno nie miałem okazji czytać żadnej książki historycznej i zatęskniłem już za tym gatunkiem. Przy okazji robienia małych porządków oraz stosiku do przeczytania w tym roku, odnalazłem w czeluściach moich półek książkę: Panowie z Pitchfork Kamila Grucy.

Akcja rozpoczyna się w 1415 roku, kiedy to Henryk V oblega francuską twierdzę Harfleur z zamiarem przyłączenia terytoriów Francji do królestwa Anglii. Jednakże od samego początku wszystko idzie źle. To co miało być szybką kampanią, staje się powolnym oblężeniem okupionym setkami żołnierzy. Dodatkowo w obozie angielskiego króla panuje dyzenteria, która mocno uszczupla jego skromne wojsko. Koniec końców miasto zostaje zdobyte a Henryk V rusza dalej. Jego głównym celem było zdobycie Calais, musi jednak zrezygnować z tego celu, ponieważ wszędzie drogę zagradzają mu francuskie wojska. Jest to trudny marsz, okupiony również dziesiątkami ofiar zarówno z powodu chorób jak i dyzenterii. Kulminacyjnym punktem jest jedna z moich ulubionych...

Beata | 2014-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Azincourt raz jeszcze – ale inaczej

Im bardziej zagłębiam się w historię średniowiecza, z tym większą fascynacją spoglądam na tę epokę – najdłuższą, a przez to najobfitszą w wydarzenia i jednocześnie najbarwniejszą. Średniowiecze to czas kontrastów: z jednej strony okrucieństwo wojen i najazdów, powszechna bieda i głód, koszmar religijnych krucjat i Inkwizycji czy groza epidemii dżumy, lecz z drugiej – eposy rycerskie i urok życia dworskiego, piękno gotyckich katedr i maestria witrażownictwa, obfitość dzieł sztuki, upowszechnienie szkolnictwa, rozwój bankowości… można by jeszcze długo wymieniać. Książka Kamila Grucy pt. „Panowie z Pitchfork” odsłania przed czytelnikiem kontrasty, prezentuje bardzo szeroką panoramę epoki.
Akcja powieści jest osadzona w realiach XV-wiecznych, z bitwą pod Azincourt jako punktem kulminacyjnym. W znakomicie przedstawionych realiach, trzeba dodać. Realiach nie tylko wojskowych czy politycznych, ale przede wszystkim obyczajowych, prezentujących ówczesny...

Chase | 2014-01-26

Szału z tą książką nie ma. Przyjemnie sie czyta osobie lubiącej klimaty średniowieczne, lecz nie chwyta za serce ani nie porywa czytelnika.

upr | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Fabularnie w porządku (choć czuć inspiracje Sienkiewiczem), co do spraw technicznych i wykonania... zgroza. Szczerze dziwi mnie ogólny optymizm w ocenach, być może są jeszcze gorsze pod tym względem pozycje, ale te chyba nie zostają już w ogóle przyjmowane do wydawnictw. Karygodne są też BŁĘDY ORTOGRAFICZNE, jak chociażby ,,nie ogolony'' (pisane osobno), czy ogólny styl i opisy. Umiejętność tworzenia zdań równorzędnych nie jest jednoznaczna z pisarstwem!

luthien | 2011-09-03
Przeczytana: luty 2011

Przypadkiem trafiłam na ten portal i z ogromnym zaskoczeniem znalazłam tu obie książki Kamila Grucy :> ostatnio je przeczytałam i baaaaaardzo mi się podobały. Sama nie wiem która lepsza. Fajne poczucie humoru, ciekawe, wyraziste postacie, fascynujące sceny walki. Widać, że autor wie o czym pisze! Serdecznie wszystkim polecam!!!

Karolina89 | 2012-03-07

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego po tej książce ale wcale się nie rozczarowałam.Napisana w średniowiecznej gwarze, pełna humoru i ciekawych postaci.Dla mnie osobiscie to rewelacyjna, lekka i przyjemna książka, którą warto przeczytać dla poprawy humoru oraz liźniecia historycznych czasów i rycerskiej codzienności.

borys_ru | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Byłem nastawiony dosyć negatywnie, stad może bardzo miłe zaskoczenie po skończeniu lektury. Jest to całkiem zgrabna powieść historyczna, szczerze polecam. Opisy wydarzeń pisane całkiem dobrym stylem, wydarzenia ciekawe. Bardzo dobrze jak na debiut autora chyba.

kwaba | 2011-09-02

bardzo ciekawa, zawiła fabuła, napisana bardzo fajnym językiem, przez co lekko i szybko sie czyta. Polecam nie tylko fanom tego typu książek, poniewaz brak fascynacji sredniowieczem nie przeszkadza mi uznac tej ksiazki jako jednej z najlepszych w moim zyciu.

gruma | 2011-09-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Książkę przeczytałam z grzeczności i zostałam mile zaskoczona.
Bardzo ciekawa (choć zagmatwana) fabuła, interesujące dialogi i barwne postaci. Pomimo,że nie lubię (a może nie lubiłam :)) tego typu książek, tę poleciłabym nie tylko miłośnikom średniowiecza.

Arkadieusz | 2011-12-12

Pierwsza książka przeczytana po bardzo długiej przerwie w czytaniu. (nie licząc dokumentacji, literatury fachowej i tego co z zawodową pracą się wiąże).

Ciężki początek... brzmi niedobrze? Ciężki początek, potem przyzwyczajenie do trudu dużej liczby słów (ludzie i miejsca w trudnej dla mnie mowie francuskiej), których poprawnie wymówić nawet się nie starałem :)
Jako, że nikt w mojej głowie jawnie nie siedzi, a kogo miałbym wstyd męczyć nieprawidłową wymową - pozwoliłem sobie na interpretację języka francuskiego z pewną siebie biegłością powtarzającego czwartą klasę adepta sztuki czytania z Utah.
Z racji podobnie (no w końcu wszystkie obce słowa są podobne, nie?) brzmiących słów miałem pewien problem w zorientowaniu się kto jest kim.

Na szczęście udało mi się opanować i mogłem zacząć chłonąć dzieło. Chciałbym napisać kilka zdań interesującej krytyki, ale chyba nie potrafię. Przez większą część książki płynąłem przez historię obrabiając ją w głowie, zapominając o medium jakim był...